1/2

Hitman 2: Silent Assasins

Uğur Emekli 3.06.2010 - 12:31
IO'nun grafik dizayn patronu Jacob Anderson ile Hitman 2 üzerine bir röportaj...
Röportaj : David Laprad

Hitman karakteri daha hangi yönlerde geliştirilecek ? Verilen hikayeye göre, Io onu daha sempatik bir hale sokmuş.

Kötü kalpli bir doktor tarafından yaratıldıktan ve kullanıldıktan sonra, Hitman bir Sicilya Manastırında saklanmaya başlıyor. Burada mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeye çalışıyor ama tek eski arkadaşı, manastır rahibinin kaçırılması eski günlere geri dönemeye zorluyor onu. Yalnız bu sefer isteği dışında gelişiyor bu olaylar.

Hitman II nin inventory sisteminin nasıl değiştiğini açıklar mısınız ?

Hitman II'de bir multiplatform geliştirme çabası olduğundan uzun zamandır inventory sistemi üzerinde çalışmaktayız. Özellikle konsollarda bu sistemin kolay kullanılabilir ve kolay ulaşılabilir olması çok önemli. İş yapım aşamasına geldiğinde PC versiyonunda çok da değişiklik yapmanın gereksiz olduğuna karar verdik çünkü zaten konsol versiyonuna göre kolay kullanılabildiği için daha başarılı olmuştu. Yine de PC versiyonu mouse ve olduğu takdirde mouse wheel'in avantajlarını kullanmasına rağmen, kullanıcılar yine de kolay ulaşılabilen bir interface'e ihtiyaç duyuyordu.

Bu yüzden Hitman I'e göre en büyük fark yeni sistemin ulaşılabilme kolaylığı. Inventory'i açma ve yeni bir silah seçme oldukça kolay ve hızlı biçimde halledilebiliyor. Ayrıca kapı açma ve cesetleri alıp bırakma gibi aksiyonlar özel listede yer alacak. Oyuncunun görevi tamamlayabilmesi için en önemli aksiyon listede default olacak ve sadece tek klik gerektirecek. Bu sayede oyuncular, oyunun arabirimine alışmaktan çok oyuna odaklanabilecek.

Pre-mission shopping niye kaldırıldı ?

Çünkü Hitman'in bir silah ve araç kolleksiyonuna sahip olması fikri hoşumuza gitti. Ayrıca Hitman'in kolleksiyonu için kurbanlarından da ganimetler sağlıyoruz. Silah satın alma olayının daha az yetenekli oyuncuları ucuz silahlarla cezanlandırarak oyundan zevk almalarını engellediğini düşündük. Hem Hitman'in geniş kolleksiyonu da oyuna yeni bir ikilem oluşturarak ayrı bir heyecan katıyor. Silahınızı atarak kaçmanızı mı kolaylaştıracaksınız, yoksa yakalanmak pahasına bu silahı ilerisi için mi saklayacaksınız ?

Io Hitman II'de oyunculara yeni olanaklar sunuyor. Örneğin, third person açısının yanında first person açısının da eklenmesini ve oyun ortası save'ler. Bunları açıklar mısınız ?

First person seçeneği oyunu konsol için geliştirme çabasının bir sonucu. Konsol versiyonu özellikle yakın plan savaşlarda otomatik nişan alma seçeneği içerecek. Ama first person seçeneğine oyuncuların kendi kendini nişan alması ihtimalini de ekledik. Bu Hitman'in daha dikkatli headshot atışları yapmasını sağlayacak. First Person seçeneğini PC versiyonunda da ulaşılabilir yaptık. Biz oyuncuların istediği görüş açısından oyunu oynama özgürlüğünü vermemiz gerektiğine inanıyoruz. Hitman'i isteyen third person isteyen first person olarak oynayabilecek. Bu tamamen oyuncun zevkine ve oyunculuk deneyimine kalmış. Quake severler oyunun first person seçeneğini tercih ederken, konsol oyuncuları çevreyi daha iyi muhakeme edebildğiniz third person'i tercih edecek. Biz oyunculara daha fazla şey sunabilmek için burdayız.

Hitman II'nin ayrıca daha fazla seçenek sunacağını söylüyor. Örneğin bize yeni görevler, oyuncunun kullanabileceği yeni taktikler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

St. Petersburg görevlerinin birinde eski bir KGB generalini şehrin gizli bir yerinde bir toplantıda vurmak üzere para alacaksınız. Öncelikle sıkı korunan bu bölgeye girmelisiniz. Lağımlardan gidebilir ya da bir kamyona atlayarak sizi yoldaki barikatların tam ortasından geçirmesini isteyebilirsiniz. Silahlarınızdan birini çıkarıp barikatları patlatabilirsiniz de. Bir kez çevreye yaklaştıktan sonra generale nasıl ulaşacağınız, onu nasıl vuracağınız size kalmış. Sabit olan tek şey onun yeri ve onu öldürmeniz gerektiği. Kapıdan girmeniz ya da sniperla başka bir binanın tepesinden ateş etmeniz farketmez. Ama başka bir sorun daha var. Toplantıya dört general katılıyor ve göreve hedefiniz hakkında çok az şey bilerek başlıyorsunuz. Biri hedefiniz, diğerleri sizi tutan kişiler. Bu yüzden yanlış adamları vurmamak zorundasınız.

Hitman II'nin Ekim 2001 basın versiyonu advanced level dizaynı içeriyor. Bu ne anlama geliyor ?

Yeni oyun motoru bize daha detaylı çizimler yapmamız ve daha karışık level çizimleri yapmamız konusunda yardımcı oldu. Hitman II'nin yeni haritalarından bazıları genelden daha açık ve yakın mesafe planları içermiyor. Bu levelları dizayn ederken büyük bir avantaj. Çünkü bu sayede geniş bir alana hükmeden kritik noktalar oluşturabiliyoruz. Bu da sniping için ideal.