1/2

Hitman 2: Silent Assassin

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Adam öldürmek için ne kadar güzel bir gün
Platformlar PC
Hitman 2: Silent Assassin
  • Yapımcı - Yayıncı IO Interactive - Eidos Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -

Oyun aleminde hepimizin olmak istediği ve olmaktan en çok haz aldığı karakter seri katil, suikastçı yada mafya elemanı olmaktır. Normal hayatta bu tür bir insan olmak çoğu kişi için imkansızda olsa aslında herkesin içinde bu tür duygular vardır (en azından yeni nesilde öyle). Bilgisayar oyunları, bir çok kişi tarafından bu tür duyguları körüklediği gibi düşünülse de bence bu tür duyguları körüklemek yerine yatıştırmayı sağlıyor. Sadece bir katil olmak değil, The Sims ile çoğu kişi sosyal hayatın nasıl bir şey olduğunu keşfetmiştir. Gene de bu tarz oyunlar çoğu Avrupa ülkesinde yasaklanır ve belli bir yaşın altında olmayanlar gidip alamazlar. Hitman bu anlattıklarım ile bire bir bağlantılı bir oyun. Konu gereği bir suikastçı olarak size verilen görevleri yerine getiriyorsunuz. Aslında geçmişe bakarsak Hitman’i bilen ve zevk alarak oynayanlar kadar, hiç duymayan ve oynamayan bir kitlede var. Hitman 2 aslında eski oyuna nazaran çok daha iyi reklam yaparak, oyunu gerçekten geliştirerek işte o hiç duymamış kitleye de seslenmeyi başardı. Hatta Hitman 2 oynayan çoğu oyuncu şu sıralar 1. oyunu aramakla meşguller.

Huylu huyundan vazgeçmez derler

İnsan yaşamında söylenmiş ve gerçekten doğru olan cümleler vardır. Mesela huylu huyundan vazgeçmez, dergi alma MKX al gibi. Hitman oyununun baş rol oyuncusu olan karakter resmen katil olarak doğmuş. Burada bir cümle daha geliyor aklıma “katil olunmaz, katil doğulur”. Buda doğru bir cümledir. Zaten karakterimizin içinde birilerini öldürme dürtüsü var. Hitman 1’in sonunda kahramanımız bu tür işleri bırakmış havası yaratıyordu. Hitman 2’nin başında ise kahramanımızı kilisede bahçıvanlık yaparken buluyoruz. Beladan uzak, kendi bitkilerini, meyvelerini yetiştiren sakin, kendi halinde bir insan olmuş. Ama kader onun için planlar yapmaya başlamış bile. Beladan ne kadar uzak dursa da gene de bir şekilde başı belaya giriyor ve eski günlerdeki gibi tekrar suikastçı oluyor. Olay yaşadığı kilisenin hem pederi olan hem de çok yakın bir arkadaşı olan Vittoria’nın kaçırılması ile başlıyor. Zaten içinde eski hatıraları yaşayan kahramanımız silahını kuşanıp eskisi gibi olmak için pek geç kalmıyor. Sakladığı yerden diz üstü bilgisayarını çıkarıp görevler yapmaya ve kaçırılan arkadaşının izini takip etmeye koyuluyor. Görevleri hep bu bilgisayardan alıyorsunuz. Her görev sonunda kiliseye dönüyor kahramanımız. 

Sessiz ve derinden

Hitman 2 silah çeşitleri olarak bize çok geniş bir yelpaze sunuyor. Nede olsa biz bir suikastciyiz. Onlarca görevlinin koruduğu bir yere herkese saldırarak girmek yerine, sessiz ve derinden sadece birkaç koruma öldürerek girmek çok daha mantıklıdır. 9mm Pistol SP size oyun içinde en çok gerekecek silah. Hem 9mm olması hem de susturucu ile desteklenmesi sessiz bir şekilde az kurşun harcayarak karşınızdakini öldürmenizi sağlar. Tabi ki bu bir oyun. Herkes aynı oynamak zorunda değildir. İşte o tür oyuncular için silah olarak Deagle, Uzi, Ak, Shotgun hatta katana ve golf sopasına kadar ve daha sayamadığım toplamda tam 31 adet silah var. Sadece silahlar değil teçhizat olarak da kullanabileceğiniz bir çok alet var. Gece görüş gözlüğü, dürbün, cep telefonu, zehir bunlardan sadece birkaçı. Aldığınız görevlere göre bunlar size veriliyor yada görev sırasında bölgede bulabiliyorsunuz. Mesela çok kalabalık bir yerde adam öldürmek için elektrikleri keserek gece görüş gözlüğünüz ile kolaylıkla işi halledip elinizi kolunuzu sallayarak oradan uzaklaşabilirsiniz. 

Yapabileceğiniz tam 20 görev var. Görevler çoğu zaman kendi içlerinde uzuyorlar. Aradığınız kişinin yerini öğrenebilmek için başka birinin verdiği görevleri yapmak gibi. Neyse ki bu görevler pek sıkıcı değil. Çok fazla uzaması halinde oyuncuyu sıkacaktı. Görevlerde amaç tek olmasına rağmen yaparkenki izleyeceğiniz yol tamamen size kalmış. Yani bir görevi yapabilmek için çoğu görevde birden fazla olasılık var. Mesela The Death Of Hannelore görevinde amacınız bayan doktoru öldürmek. Sizin zevkinize göre ister bütün insanları öldürerek ona ulaşır sonra da onu öldürürsünüz ister kılık değiştirerek hiç fark edilmeden öldürür isterseniz de benim yaptığım gibi kılık değiştirerek yanına gidip suyuna zehir atarak yavaş yavaş ölmesini izlersiniz. Orası tamamen sizin seçiminize kalmış. Bunun gibi hemen hemen bütün görevleri farklı şekilde bitirme şansınız var. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×