Hitman yapımcısı IO Interactive İstanbul ofisini açıyor

Ersin Kılıç 15.03.2023 - 12:33
Şu sıralar Bond oyunu geliştiren ve Hitman oyunları ile bildiğimiz IO Interactive İstanbul ofisinin açılacağını duyurdu.

Bugün ülkemizdeki oyun sektörü için oldukça sevindirici bir haber geldi ve ünlü oyun stüdyosu IO Interactive'in İstanbul ofisinin açılacağı duyuruldu. Üstelik firmanın resmi sitesinde duyuru geçildiği gibi IO Interactive İstanbul ofisi için iş ilanları da açılmaya başlandı. Üstelik şu sıralar yeni bir James Bond oyunu üzerinde çalışan firmanın stüdyo hakkında yaptığı açıklamalar şu şekilde;

IO Interactive İstanbul ofisini açıyor

Kuruluşu 1998 yılına dayanan IO Interactive’in İstanbul ofisi faaliyetlerine başladı. Merkezi Danimarka – Kopenhag’ın yanı sıra İspanya – Barselona ve İsveç – Malmö’de stüdyoları bulunan IO Interactive’in İstanbul ofisi, şirketin Orta Doğu ve Asya bölgelerinin merkez üssü haline gelecek. HITMAN, Kane & Lynch, Mini Ninjas ve Freedom Fighters oyunlarının yapımcısı IO Interactive, şu anda Project 007, Project Fantasy ve HITMAN üzerinde çalışıyor ve aynı zamanda ödüllü oyun motoru Glacier’i de geliştirmeyi sürdürüyor. 

Hitman yapımcısı IO Interactive İstanbul ofisini açıyor

Yetenek havuzunu global çapta genişleten IO Interactive; başlangıç seviyesi, uzman veya lider vasıflarına sahip Oyun Tasarımcıları, Multiplayer Yazılımcıları, C++ Yazılımcıları, Animasyon Sanatçıları, Bölüm Sanatçıları, Bölüm Tasarımcıları, UI Tasarımcıları ve daha pek çok alanda ekip arkadaşı arayışına Türkiye stüdyosunu da dahil etti. Bunlara ilave olarak İnsan Kaynakları, Muhasebe ve Ofis Koordinatörü gibi operasyonel pozisyonlar için de alımlar sürerken IO Interactive, Türkiye’de 150 kişilik bir istihdama ulaşmayı hedefliyor. Üç farklı lokasyonda 300’e yakın çalışanı olan IO Interactive’de çalışmak isteyenler, başvurularını IO Interactive LinkedIn hesabı üzerinden (https://bit.ly/406S7v7) ve IO Interactive web sitesi (http://bit.ly/3JhDdLE) üzerinden yapabilirler.

“Dünyanın nadir bağımsız büyük ve AAA oyun yapımcılarından biri olmak, sonsuz özgürlük sağlıyor”

25 yıllık geçmişinde farklı satın alma ve ortaklık süreçleri yaşayan IO Interactive’in 2017’den beri yoluna büyük finans ortağı olmadan devam ettiğini belirten IO Interactive CEO’su Hakan B. Abrak, “Finans ortağı olmadan, oyun tutkunlarını memnun edecek ürün ve hizmetler üretmek, bizlere sonsuz bir özgürlük sağlıyor. Belirtmeliyim ki IO Interactive’de çalışmaya başlamamdan bu yana çok istediğim İstanbul ofisimizi açmış olmaktan gurur duyuyorum. Türkiye, burada bulunan potansiyel ve genç kitlenin yanı sıra bizlere Orta Doğu ve Asya bölgesindeki potansiyel yeteneklere de erişim imkanı sağlayacak. Ayrıca Türkiye’ye gelmemizle birlikte, AAA sektörünün gelişeceğine inanıyoruz. Türkiye’deki oyun geliştiricilerinin bir sonraki etaba geçip, daha kompleks projelerde çalışmak istemelerine güveniyoruz. Buraya gelişimiz sonrası yakın zamanda çok daha küresel yatırımcıların ve şirketlerinin Türkiye’ye geleceğine inanıyoruz. İlk adımı biz atalım” dedi.

“Türkiye ofisimiz bize yeni alanlarda fırsatlar sunacak”

Hitman yapımcısı IO Interactive İstanbul ofisini açıyor

Hibrit çalışma modeline sahip olduklarını belirten Abrak, “2006 yılında dahil olduğum IO Interactive ailesi hep özgün projeleriyle dünya gündeminde yer aldı. 2017 yılında şirketi devralmamızın ardından hızla HITMAN 3’ü pazara sunduk ve daha önce görülmemiş, özgün satış stratejimizle sektöre bir ilk kazandırdık. HITMAN 3’ün bir öncekine göre yüzde 300 daha kârlı olduğunu gururla söyleyebilirim. Her ne kadar IO Interactive olarak şu anda Project 007 ve Project Fantasy gibi projelere odaklanmış olsak da, Kıdemli Yapımcımız Sam Doğantimur liderliğindeki Türkiye ofisimizin bizi hem AAA hem de mobil aplikasyon alanında daha ileriye taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

“Eğitimden bağımsız herkes uzmanlık alanında kritik pozisyonlar alabilir”

Global çapta faaliyet gösteren Peakon çalışan memnuniyeti anketlerinde dünya genelinde yüzde 5’lik dilimde yer aldıklarını belirten Abrak, “Çalışan memnuniyetinden de anlaşılacağı gibi çalışma arkadaşlarımız, IO Interactive’in bir parçası olmaktan çok memnunlar. Ayrıca özel yetenekler, lokasyon fark etmeksizin kendilerini kanıtlama imkanına sahip. Resmi eğitim süreçlerinin dışında kendini geliştirmek isteyen ve tecrübe edinmeye açık olan herkes projelerimizde kritik bir pozisyonda etki yaratabilir” dedi.

“IO Interactive’in 4 temel kurumsal değeri var!”

Yönetimi devralmamızın sonrasında IO Interactive’in, kendine özgü değerleriyle oyun sektöründe ayrıştığını belirten Abrak, “Nispeten birbirinden uzak üç, Türkiye ofisiyle dört farklı lokasyonda faaliyet gösteriyor olsak da, IO Interactive’in 4 temel değeri her ofisimizde organik bir şekilde varlığını sürdürüyor. IO Interactive çalışanları görev ve sorumlulukları ne olursa olsun herkese her zaman doğruyu söyler, yaptıkları her işte öncü olurlar, muhasebeden satışa herkes asıl işimizin oyun yaratmak olduğu bilinciyle hareket eder ve tüm çalışma arkadaşlarımız lokasyon fark etmeksizin tek ekip ruhuyla çalışır” dedi.

Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 21.02.2024 15:10
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.03.2023 19:39
Bu kiralar olduğu sürece bunlarda bir süre sonra kapatır gider gibi geliyor..
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2023 21:59
zavallım tüm dünya krizde sanıyor
MK Okuru
MK Okuru 21.03.2023 20:52
yok la yabancıya bedava bu ülke, kendi vatandaşına kazık sadece.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.03.2023 22:08
Umarım oyunları artık en azından türkçe alt yazı ile gelir tek umutlandığım nokta o oldu..
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.03.2023 21:23
Hitman oyunu yapımcıları John Wick oyunu yapmaları lazım John Wick 4 Posterinde Keanu Reeves oyun Karakteri gibi çıkmı?
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 13:55
Merkin artık hitman oyunları türkçe dublaj gelir mi ?
MK Okuru
MK Okuru 16.03.2023 06:01
Belki altyazı ama dublaj zor
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 14:28
video oyun dünyasın da hitman kadar boş oyun yok desem yeridir.
MK Okuru
MK Okuru 16.03.2023 00:10
neden peki? Çok merak ettim.
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 19:46
bir blood moneyi oyna sen birdaha düşün sonra
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 19:40
yorumun kadar boş değil be kral
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2023 19:19
Sen dediysen kesin doğrudur.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Hitman yapımcısı IO Interactive İstanbul ofisini açıyor
İlginizi Çekebilir