1/2

HOMM IV: The Gathering Storm

Fatih Arpacı
Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
3DO bu oyuna bir genişleme seti için yeterli sayıda yeni senaryo, yaratık ve “hero” eklemiş, bunun dışında göze çarpan bir gelişme yok.
Platformlar PC, PC
HOMM IV: The Gathering Storm
Merlin Puanı 93
Artılar -
Eksiler -

3DO Might & Magic dünyasının “hero”larını işleyen Heroes of Might and Magic oyununun bütün serilerinde olduğu gibi serinin 4. versiyonuna da bir genişleme paketi hazırladı. Hatırlarsanız, 3DO serinin 2. oyununa bir tane, 3. oyununa iki tane olmak üzere hemen hemen her oyun için bir en az bir tane eklenti paketi çıkarttı. Bununla da yetinmeyip eklenti paketlerini de içeren GOLD versiyonlar piyasaya sürüldü. 3DO firmasının Heroes of Might and Magic serisinin geçmişine şöyle bir bakarsak:

  • İlk olarak Heroes of Might and Magic adında MS-DOS altında çalışan ve kendi dönemi için mükemmel sayılabilecek SVGA 640x480 çözünürlükte bir oyun çıktı. Bu oyun kendi döneminde yılın en iyi strateji oyunu ve yılın en iyi sıra tabanlı strateji oyunları gibi ödüller kazandı ve daha sonraki yıllarda bu oyun GBC için de çıkarıldı.
  • Daha sonra Windows 9x işletim sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, görsel yönden gerek çözünürlük gerekse grafik tasarımı açısından çok gelişmiş ve o zaman için bir hayli güçlü bir sistem gerektiren Heroes of Might Magic II adlı oyun ve bir süre sonra bu oyunun eklenti paketi çıkartıldı. Bu oyun da yine daha sonra GBC için de piyasaya sürüldü.
  • 3DO, Heroes of Might and Magic III oyunuyla serinin grafik tasarımı ve müziksel zenginliği açısından doruğuna çıkmış oldu. Zaten çok uzun bir süre de bu kadar mükemmel bir oyundan daha iyisini yapamadı ve biz oyuncular genişleme paketleriyle yetinmek durumunda kaldık.
  • Acaba 3DO daha iyisini yapabilecek mi derken bu yılın başlarında görsel yönden 3 boyutla desteklenmiş, yeni kurallar ve parti sistemleriyle zenginleştirilmiş bir dördüncü oyunla karşılaştık. Bu yeni versiyon eski kullanıcıların bir kısmını hayal kırıklığına uğratırken diğer bir bölümünü de kendisine hayran bıraktı.
  • 3DO bu sefer de her zaman olduğu gibi bir geliştirmeden çok bir eklenti paketiyle karşımızda. Oyunla birlikte verilmeyen yeni haritalar, yeni kahramanlar ve senaryolar yine sadece pazarlama taktikleri nedeniyle başka başka kutularda karşımızda. 

İşler Armegeddon’da Bitmiyor!

Oyunun pazarlama taktiklerini bir yana bırakır ve konusuna geçecek olursak, oyun yine Armageddon’dan sonra yok olup yeniden yaratılan dünyada geçiyor. Beş üstün kişi yaptıkları gizli bir toplantıda, kendilerini korkunç sondan - “The Gathering Storm”dan – kurtaracak bu kişilerden habersiz olan halkın iyiliği için bir plan yaparlar. Hexis adında çok tehlikeli bir büyücü bütün doğayı bozup, dengeleri altüst etmekte ve derinden ilerleyen saldırı planını hazırlamaktadır. O kadar acımasızdır ki kendisini korumaya yeminle bağlı hizmetkarları bile onun büyüleri yüzünden mutasyona uğrayıp korkunç birer yaratığa dönüşmektedir. Bu büyük düşmandan haberdar olan beş üstün kişi, her birisi bir başka yöne ayrılıp bu büyük düşmanı yenmenin ve bu kaosu engellemenin tek aracı olan büyük bir silahın parçalarını toplamaya koyulurlar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×