Hot Brain

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
PSP'nin akıl küpü
Platformlar PSP
Hot Brain
  • Yapımcı - Yayıncı Midway - Midway
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 77
Artılar Eğlenceli oynanış, zekanızı test etme şansı.
Eksiler : Nintendo Ds yanında sönük kalıyor. Bulmacalar daha çeşitli olabilirdi.
Son dönemde özellikle Nintendo DS ile popülerliği artan beyin geliştirme ve zeka oyunları PSP’ye de sıçradı. Bir mültimedya ve eğlence makinesinde neden beynimi zorlamaya çalışayım burası biraz ilginç. Zira bu tip el konsolları daha ziyade rahatlamak, vakit geçirmek ve en birinci özelliği eğlenmek için kullanıyoruz. Bununla birlikte zekâ oyunlarının bu kadar çıkış yapmasının muhtemel sebebi, kediyi merak öldürür misali, ben ne kadar zekiyim? Acaba arkadaşımdan kaç puan fazla alırım tarzı yaklaşımlar olduğu da su götürmez bir gerçek. Sebebi ne olursa olsun dokunmatik ekranlı Nintendo DS ile çıkış yakalayan bu tip yapımlar, pazar payını arttırmak isteyen Sony için de el atması muhtemel bir yapım türüydü. Çok geçmeden Sony’de içi bir sürü mini oyunla dolu olan Hot Brain ile karşımıza çıktı.

Midway firmasının el emeği göz nuru olarak çıkan Hot Brain, daha ziyade refleksiv ve sorulan soruları hızlı okuma üzerine odaklanıyor. Peş peşe sorulan sorulara yanıt vermeye çalışmamız, zaman zaman bir arkadaşınızın sizi tuzağa düşürmeye çalıştığı türde arka arkaya gelen soruları andırabiliyor. Ekrana getirilen farklı şekil ve algılara verilen tepkiler de arka arkaya sorulan soruların farklı birer versiyonu diyebiliriz. Yapımın arka planında çalışan yapay zeka ise verdiğiniz yanıt ve tepkileri mantık, matematiksel düşünme gücü, hafıza, dil bilgisi ve konsantrasyon gibi alanlarda değerlendirerek ölçüyor. Yapımda bazı bulmaca ve zeka oyunları tekrar eden bir yapıya sahip. Bu soruların ya da şekillerin birbiri ile aynı olduğu anlamına gelmiyor. Zira tekrar eden yapı şekillerin ve soruların soruluş şekli ile alakalı. Bir süre sonra aynı tipte sorulan soru ve şekiller nedeni ile cevap verme hızınız bir miktar yükseliyor. Bunu bir oyunu ilk oynadığınızda tuşlara ve işlevlerine alışma süreniz ile benzetebiliriz. Zeka bulmacaları kullanıcıyı ölçmek ya da puan vermekten çok aslında zekanızı geliştirmek üzere hazırlanmış. Bulmacaları, namı diğer IQ sorularını yanıtlarken hem eğlenceli vakit geçiriyor hem de zamana karşı yarışıyorsunuz. Ekranda geçen zamanı görmek yarış atı misali, cevapları verirken biraz daha aceleci olmanıza neden oluyor.

Beyin fırtınası

Yapımda beş farklı kategoride kendimizi sınama imkânı buluyoruz. Bunlar matematik, mantık, konsantrasyon, hafıza ve dil. Konsantrasyon ve hafıza kategorilerinde ekrandaki resmin içindeki cisimleri hatırlamaya çalışıyor, birbirine iplerle bağlı şekilleri eşleştirmeye çalışıyoruz. Matematik bölümünde elimizden geldiği süratte sayılar, işlemler ve sayıların birbirleri ile ilişkisini bulmaya çalışıyoruz. Mantık bölümünde gerek ÖSS ve DGS gibi sınavlardan gerek gazetelerin bulmaca sayfalarından aşina olduğumuz belli bir kurala göre sıralı şekillerin devamını bulmaya çalışıyoruz. Dil bölümünde ise bir cisim ekrana geliyor ve bu cismin okunuşundaki heceleme şeklinin ekrandaki diğer hangi kelimede olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Dil bölümü az da olsa İngilizcesi olmayan arkadaşlar için çokta eğlenceli geçmeyebilir. Tüm bu bulmaca ve zekâ oyunları hayli kolay olmalarına karşın oynarken kapıldığımız stres ve bunun bir numaralı nedeni zaman yüzünden panikleyip çok kolay yanıtları yanlış cevaplamak da olası bir durum.

İster rast gele bir alıştırma yapmak için oynayın, ister başladığınız testleri sıralı olarak gidiyor olun, üç farklı zorluk seviyesinden birini seçmeniz gerekiyor. Zorluk seviyesinin hissedilir biçimde değiştiği yapımda, seviyeye göre bulmaca ve zekâ oyunları zorlayabiliyor. Görsel yapı ve oynanış hayli yeterli olsa da PSP’ye çıkmış en iyi beyin fırtınası oyunu olmasına karşın, Nintendo DS’in Brain Training’i ile aralarında dağlar kadar fark var. Zekanızı birde PSP’de test etmek istiyorsanız PSP üzerinde şu an için Hot Brain’den başka alternatifiniz yok.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2021 21:24
Kalan Karakter : 300 Gönder
Hot Brain

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×