1/2

Humvee Assault

Ediz Çıtak
Ediz Çıtak 3.06.2010 - 12:31
Militarizm, son günlerde artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda.
Platformlar PC, PC
Humvee Assault
  • Yapımcı - Yayıncı Sylum Entertainment - Infogrames
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar -
Eksiler -

Militarizm, son günlerde artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Haberleri her dinlediğimizde mutlaka savaş, çatışma gibi konular karşımıza çıkıyor. Özellikle de Irak savaşıyla bu durum iyice pekişmiş oldu. Bilgisayar oyunları da bu furyadan fazlasıyla etklilenmiş durumda. Savaş konulu oyunlar artık o kadar çok yapıldı ki neredeyse tüm sekyörü ele geçirmiş durumda ama kabul edelim ki biz oyuncular bu durumdan pek şikayetçi değiliz. İşte, oyunumuz Humvee Assault da bu dalganın etkisine kapılmış durumda fakat bu dalgayla boğuşabilecek durumda mı onu biz oyuncular belirleyeceğiz.

Oyunumuz söylediğim gibi askeri mantığa oturtulmuş, bir shooter tarzı. Oyunun temel yapısı Amerikan Ordusu’ nun “Humvee” adlı askeri araçları uzerine kurulmuş. Yapmamız gereken şey Humvee ile ilerlerken önümüze çıkan , yolumuzu kesen düşmanlara haddlerini bildirmek. Evet oyun bundan ibaret fakat oyun esnasında istediğiniz an Humvee den inip catışmaya devam edebiliyorsunuz. Bence bu güzel düşünülmüş bir özellik. Mesela jeep fena hasar aldı ve patlamak üzere ; hemen inip düşmanlarınızı elinizdeki otomatik silahla halletmeye başlıyorsununuz ve yollara serpiştirilmiş , Humvee repair pack leri alıp Humvee ‘nize binip göreve devam edebiliyorsunuz. Ayrıca her görev öncesi istediğiniz Humvee aracını seçebiliyorsunuz. Bunların değişik özellikleri var zaten bunlarda seçim ekranında hemen önünüze geliyor. Mesela bir aracın zıhı sağlamken diğeri daha hızlı veya birinin silahları güçlü ama manevra kabiliyeti düşük gibi kriterlere göre aracınızı seçiyorsununuz ayrıca dış görüntüsünü de ayarlıyabiliyorsununuz. Çeşitli kamuflaj boyalarından birini seçebiliyorsunuz. Böylece düşmanlar sizi uzak mesafeden farkedemiyor ve işiniz tabiiki daha kolay hale geliyor. Görev üzerindeyken araçtan inip kulübeleri araştırıp cephane , sağlık gibi özelliklerde bulabiliyorsunuz. Adamınızın sağlığı ile Humvee nin hasarları birbirinden bağımsız. Humvee nin hasarı seviyesi 100 den 3 e düşmüşse Humvee den iniyorsunuz ve sağlığı 100 olan adamınızla devam ediyorsunuz yani Humvee istediği kadar hasar alırsa alsın, adamınız hiç etkilenmiyor zaten yoldaki paketler de adamınızın ve Humveeniz için ayrı ayrı karşınıza çıkıyor ve cephanelerde bunlarada dahil. Bu özellik hiç te fena değil doğrusu. Humvee nin hızınıda üç aşamalı olarak değistirebiliyorsunuz.

Oyunun bu özelliklerine rağmen maalesef Humvee Assault sıradanlıktan kutulumayor ve daha ilk görevden sıkılmaya başlıyorsununuz. İlk görevi oynarken ikinci görevi merak etmiyorsunuz. İlk başarısızlıktan sonra oyundan çıkıp mayın tarlası oynamak istiyebilirsiniz. Halbuki Delta Force: Black Hawk Down da da bu oyun mantığı kurulmuştu ama ilk görevden itibaren sizi içine çekiyordu ve birdaha kalkmak istemiyordunuz. Bu oyunda görevler gereğinden uzun ve oyun içinde save etmek yok! Haritada belirlenmiş check-pointler var ve ancak buralara geldiğiniz zaman oyun otomatik olarak save ediliyor ,daha sonra da liste halinde önünüze geliyor. Bu save edememe modası gittikçe yayılmaya başladı. Biryerde okuduğum kadarıyla yapımcılar bunu oyunun ömrü uzasın diye yapıyormuş. Oyunun ömrü gerçekten uzuyor ama sizin ömrünüz kısalıyor ekran başında. Açıkçası ben bu durumdan artık sıkılmaya başladım. Indiana Jones, Red Faction 2 ve şimdi de bu oyun. Hepsi üst üste geldi. Okadar özledim ki bu save olayını... Haritada belirlenmiş yolların dışında gidemiyorsunuz mesela koca alan var yoldan gitmek istemezseniz , birden engelleniyorsunuz illaki toprak yolu takip etmeniz gerekiyor. Bütün görevlerde de bu aynı olsa gerek. Kestirmeden gideyim demek yok bu oyunda. Ayrıca oyundaki yapay zeka da itici. Karşınızdaki adamlar üzerinize ölmek için koşuşturuyorlar ve hemen ölüyorlar. Bazen tank veya jeepler geliyor ama onlarda hedefi tutturana kadar iş işten geçmiş oluyor çok nadir de olsa bazen oniki den vuruyorlar.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×