1/2

Hunting Unlimited 3

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Av sezonunu açalım...
Platformlar PC
Hunting Unlimited 3
Merlin Puanı 50
Artılar Avcılıkla kullanılabilecek birçok silah ve materyal bulunuyor
Eksiler Grafikler yetersiz, bölümler biraz monoton olmuş

Avcılık, cesaretin yanında yetenek isteyen bir iştir. Her sırtına tüfeği alıp, yeleğini giyen, avcı olamaz. Keskin bir nişancı olmanın yanında; sessizlik, refleks, hakimiyet ve yer yer zekanın da önemi vardır. Hele üst seviye ya da kendini vahşi hayvanlara adamış bir avcı, mesleğini ve hayatını idame ettirebilmek için tehlikelerle yüz yüze gelebilir. Bu özelliklerinden dolayı, oyun dünyasında avcılık temalı birçok yapımla karşılaşabilmek mümkün. Hatta geçmişte, avcılıkla ilgili daha çok oyun ard arda geliyordu. Karşımızda, piyasalara yeni sürülen avcılık simulasyonlarından, Hunting Unlimited 3 duruyor.

Avcı keskindir

Hunter Unlimited serisinin sonuncusu, bize avcılıkla ilgili hemen hemen tüm öğeleri sunuyor. Genelde amacımız, “saldım çayıra mevlam kayıra” diyerekten kırlara çıkmak ve bölüm içerisinde bizden istenen hayvanı avlayıp, çantamıza atmak olacak. İlk başta olay çok tekdüze gibi gözüküyor fakat hayvanları avlayabilmek için kullanabileceğimiz yöntemler ve stratejiler, avcılık yapmış kişilere çok tanıdık ve güzel, yanından bile geçmeyenlere ilginç gelecektir. Yerine göre FPS ya da 3. şahıs görünümlerine geçişler oluyor. Yayan olduğumuz zamanlarda FPS kamerasından oynuyoruz, motor ya da at kullandığımız zamanlarda da adamımızı dışarıdan görme şansına sahibiz.

Hunting Unlimited 3’de oynanabilecek çeşitli mod’lar bulunuyor. Genelde olay, Challenge modu üzerine kurulmuş durumda. Burada çeşitli bölümler var ve bu bölümlerde bizden istenen miktarda hayvan avlamamız bekleniyor. Avlayabileceğimiz hayvanlar çok çeşitli. Geyikler, ceylanlar, filler, aslarlar ve hatta ayılar var. İstenen miktarda hayvan avladıktan sonra görev tamamlanıyor, ama biz bölüme biraz daha devam edip bulduğumuz değişik hayvanları da avlayabiliyoruz. Bunun sebebi de; avladığımız değişik türdeki hayvanlar, Trophy Room’da saklanıyorlar. Böylece arkadaşlarınıza avcılık marifetlerinizi anlattığınızda, burada somut biçimde kanıtlama imkanınız olacak. Oyunu öğrenme konusunda herhangi bir problem yaşamıyoruz. FPS’lerdeki kontrol anlayışına çok yakın, zaten istersek değişetirebiliyoruz. Challenge modunun başındaki bölümler de Tutorial’lardan oluşuyor, böylece daha sağlıklı bir alışma süreci geçirebiliyoruz.

Bölümlere başlamadan önce alet-edevat seçimimizi yapıyoruz. 26 adet birbirinden farklı özelliklere sahip silah bulunuyor. Genelde bu silahlar, tüfeklerden, oklardan ve crossbow’lardan meydana geliyorlar. Hepsinin menzilleri ve ağırlıkları farklı, bunun da oyuna direkt olarak etkisi oluyor. Silahların yanında, av sırasında kullanabileceğimiz birçok malzeme bulunuyor. Geyik çağırma düdükleri, boynuzlar, avları yakınımıza çekebileceğimiz çeşitli esans ve yemler var. Örneğin, geyik düdüğü kullanarak geyiklerin dikkatini çekip, bizim olduğumuz bölgelere yaklaşmalarını sağlayabiliyoruz. Ayrıca, eğer hayvanların yanına sesli ve dikkatsiz bir biçimde yaklaştığımız zaman, kendileri haritanın öteki ucuna kaçıyor, bizi zor durumda bırakıyorlar. Bu yüzden, dikkatli olmalı ve stratejimizi iyi belirlemeliyiz. Daha önce belirttiğimiz üzere, her zaman yayan dolaşmak zorunda değiliz. Geniş çaplı yerlerde, yanımıza motor ya da at alabiliyor. Böylece erişmemiz gereken uzak bölgelere, daha rahat ve hızlı bir biçimde ulaşabiliyoruz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×