Hydrophobia

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Ya dünyayı kurtar ya da kendini öldür
Bilardo oyunları konusunda uzmanlaşan bir firma olan Blade Interactive, şu sıralar bildiği suların dışında yüzüyor. Hyrophobia (Su korkusu) adlı yapım ile kullanıcıların karşısında çıkmayı planlayan firma, gerilimin ön planda tutulacağı aksiyon türünde bir oyun geliştiriyor.

Yapımda 21.yy’dayız ve büyük bir felaket sonucunda, şehirler sular altında kalmış. Bu korkunç olaydan 10 yıl sonra, insanlar koloniler halinde “City of Sea” adını verdikleri yerleşim yerine taşınmalarına karşın, yine huzuru bulamıyorlar. Zira bu kez kapılarını teröristler çalıyor ve City of Sea’de kaos baş gösteriyor. Güvenlik sorumlusu olan Kate Wilson’ı yönettiğimiz oyunda, terörist saldırıların ortasında kalıyoruz ve hem kendimizi hem de City of Sea’yi kurtarmaya çalışıyoruz. Ancak bu macerada tek düşmanımız teröristler değil. Bu dört bir yanı suyla çevrili kentte, nereden geldiği belli olmayan şeytanlar da kol geziyor...

Korkularınızın üzerine gidin

“Ya dünyayı kurtar ya da kendini öldür” sloganıyla tanıtılan Hyrophobia, üçüncü şahıs görünümlü bir aksiyon oyunu olarak geliştiriliyor. Blade Interactive’in Hydro Engine’i ile hazırlanan yapımda, su efektine çokça önem verilmiş. Zaten ekran görüntülerinde de karşılaşacağınız üzere, yapımda kuru bir zemine rast gelmek oldukça zor. Hydro Engine ile son derece gerçekçi hazırlanan su efektleri sayesinde, Hyrophobia’nın su görsellerine odaklı atmosferi gayet başarılı görünüyor. Oyundaki bulmacaların da hep bu öğe üzerinden hazırlandığını da belirtmekte yarar var. Zira terörist saldırılar sonucunda City of Sea su almaya başlamıştır ve hiçbir yer güvenli değildir.

Hydrophobia
"Oyunda Blade Interactive'in geliştirdiği Hydro Engine kullanılıyor."

Fizik öğeleri, Blade Interactive’in üzerinde itinayla durduğu bir diğer özellik. Öyle ki, patlamalarda çevreye saçılan nesneler, kırılıp dökülen objeler bulunacağı gibi, bunların hareketleri de fizik kurallarına gayet uygun olacak. Oyunla ilgili yayınlanan videoda gördük ki, suyun üzerinde yüzen objeler veya ağırlığı sebebiyle batan cisimler de bir hayli gerçekçi devinim yapıyor. Dalgaların çevreye çarpması ve yüzen nesnelerin hareketlenmesi, göze gayet hoş görünüyor. Ancak bu gerçekçi hareketler, grafiklerin başarılı olduğunun bir işareti değil. Maalesef görsellere baktığımızda Hydrophobia’nın kaliteli grafiklere sahip olduğunu söyleyemiyoruz. Özellikle de karakter modellemesi, günümüzün biraz gerisinde. Açıkçası artık futbol oyunlarında bile daha gerçekçi insan tasarımları kullanılıyor.

İnce görmek

Blade Interactive’in Hyrophobia’sı, X360’ın yanında, PS3 ve PC için de geliştiriliyor. Ancak üretim konsolda yapıldığı için, muhtemelen PC’ye port edilecek. Dolayısıyla PC kullanıcıları için şahane görsellerden söz edemiyoruz. Yapımla ilgili henüz net bir çıkış tarihi açıklanmamış olmasına karşın, 2009 içerisinde raflarda yer alacağı dedikoduları dolaşıyor. Bir türlü yayıncıyla anlaşma sağlayamayan Blade Interactive, sonunda oyunun dağıtımını da üstlendi. Artık iş, programcıların kodları tamamlamasına ve test aşamasının olumlu sonuçlanmasına kaldı.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.08.2021 00:19
Kalan Karakter : 300 Gönder
Hydrophobia

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×