Hyper Street Fighter II: Anniversary Edition

Volkan Turan
Volkan Turan 3.06.2010 - 12:31
Hayatınızın bir köşesini boşaltın! Tarihi eser SF, sizi tekrardan işgale geliyor...
Platformlar PlayStation 2
Hyper Street Fighter II: Anniversary Edition
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
Merlin Puanı 82
Artılar Hızlandırılmış olması. Nostaljik bir oyun. SF2 Anime içermesi
Eksiler Yaşlanmış olması
Capcom'un kült oyunlarından olan SF, her konsolda arada bir tekrardan doğar, başına da bir ad eklerler, birkaç süper hareket, sür piyasaya, peynir ekmek gibi satılsın. E şikayetçi olan kim! Bu seferde Hypher Street Fighter 2, PlayStation 2'mizi şereflendiriyor. Acıyan parmaklar, heyecan dolu Ken-Ryu kapışmaları, rahatlamış bedenler... Her şey geri döndü!

-Shou-Ryu-Ken - Pardon???

Sega Mega Drive kullanıcıları Super SF'yi kesin hatırlarlar; çünkü az joystick bozmamıştır bu oyun. Hyper SF'de, Super SF ile aynı çizgi üzerinde. Grafik ve arabirim aynen alınmış; hatta hiçbir makyaj yapılmadan saf haliyle karşımıza koymuşlar oyunu. İnsan ister istemez geçmişe dönüyor, gözleriniz doluyor, dolan gözden bir damla yaş yer çekimine karşı koyamıyor ve... Neyse, konuyu dağıtmayalım.

Diyorum ki; grafik gibi oynanışta oldukça saf haliyle karşımızda. Klasik yapılan kombo, havadan vuruş, yerden vuruş, süper vuruş aynen uygulanabiliyor. Onlarca olmasada öz kombolar yapabiliyorsunuz. Ekranın altındaki güç barınız vuruş yaptıkça dolmakta ve hemen akabinde her karaktere özel bir süper vuruş yapabiliyorsunuz. Bu vuruş, düşmana en çok zarar veren harekettir ama yedirmesi zordur. Bu yüzden bu özel atakları tek başına değilde, öncesinde komboyla birlikte yaparsanız işiniz daha garanti oluyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey de, HIZLI olmak! Çünkü rakipleriniz olabildiğince hızlılar; eğer tecrübeli bir beat êm up oyuncusu iseniz, oyunun zorluk ve hız seviyesini yukarılarda tutun. İnanın yenilmek bile büyük keyif verecek.

HSF2 tam 16 dövüşçüye sahip. Ex serilerinde ki gibi anlamsız onlarca karakter olması yerine, az ama öz dövüşçüler olması mantıklı olmuş. Ken ve Ryu, eminim ki ilk seçilecek olan dövüşçülerdendir. Kimse inkar edemez, Dragon Punch veya Fireballs yapılması en zevkli hareketler arasındadır. Hareketle birlikte bir animasyon ve karakterin sesi çıkar. İşte o anda kendinizi gerçek bir dövüşçü gibi hissedersiniz. Rakibin zayıf noktasını yakalar ve saldırırsınız. Bu arada en az hasarı almalısınızdır(puan hesabı). Ve M.Bison'a gelinir. Zar zor zafere ulaşılır ve kısa bir son ile başbaşa kalırsınız. İşte bu asla vazgeçilemeyecek saf SF zevkidir.

Bir oyunsun sen, ömür boyu sürecek...

Zamane Soul Calibur, Tekken, Virtua Fighter, Mortal Kombat'lardan sıkılmış ve eski bir dost arıyorsanız, Hyper SF2 size verilebilecek en iyi ilaç. Oyunun içinde 94 yapımı olan resmi SF2 Anime filmi de bulunmakta; ayrıca çok güzel tasarlanmış bir Gallery Mode'ta mevcut. Beat êm Up tanrısı olan Street Fighter unutulacağa benzemiyor. Sizde onu ilk seferde hatırlayın.

İpucu: Hiç yenilmeden herhangi bir karakterle oyunu bitirin. Ekstra birkaç ekran ile karşılaşacaksınız.

İpucu:Bison'u yenmek çok zor değil. Fazla atak oynamayın. Bırakın o size saldırsın. Birçok açığı olan haraket yapacaktır. Ardından siz ona saldırın. Ama Bison özeli dolduğunda, eğer dikkatsiz iseniz, büyük ihtimalle hareketi yutturacaktır. Afiyet ola!
Yorumlar 19
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2023 10:54
Kalan Karakter: 300 Gönder
Hyper Street Fighter II: Anniversary Edition
İlginizi Çekebilir