I of the Enemy

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
İnsanı bilgisayardan soğutan bir RTS
Platformlar PC
I of the Enemy
  • Yapımcı - Yayıncı Enemy Technology - Enemy Technology
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 27
Artılar Tek CD !
Eksiler Kötü grafikler, kötü oynanabilirlik, kötü yapay zeka, kötü modellemeler, kötü efektler, kötü sesler, kötü kötüler, kötü…

Son zamanlarda oyun dünyasında en haz etmediğim tür olan strateji başlığındaki oyunları incelemeye başladım. Hem de sürekli. Bunun nedenini ben de açıkçası pek bilmiyorum, kafa dağıtmak için milleti savaşırken seyrediyoruz işte. Arada Allah’tan Rome: Total War’ı koparabildik bu sayede; ama, artık bu strateji yağmurunun bitmesi lazım, ben de rahat bir nefes almalıyım. Bitmesi lazım, çünkü ruh sağlığım her an bozulabilir. Sıradaki oyuna bakıyorum ki, o da bir strateji. Fakat belirtmem gereken bir şey varsa, o da bu oyunu oynamak için hiçbir nedeninizin olmadığıdır. Yani, burada ben kobay olabilirim; ama, bu demek olmuyor ki ben bir androidim.

Strateji bir yaşam tarzıdır

I of the Enemy çağın çok gerisinde bir oyun. Bununla ilgili her şeyi oyunu açar açmaz görebilmeniz mümkün. Klasik bir hesap açma ekranı ile oyun start alıyor ve ardından da alıştığınız gibi scenario veya boş bir haritada karşılıklı mücadele edebilme üzerine gömülü bir seçenek listesi sizi karşılıyor. Bu sırada ana mönüdeki arka planın çok ruhsuz görüntüler içermesi dikkatlerinizi hemen çekiyor. Zaten oyunu bilgisayarıma kurarken çürüyen beklentisizliğim bir miktar daha aşağılara çekildi. Yine de aslında çok götü grafiklerle oynamayı ve bu derece yitik bir oyunla karşılaşacağımı hiç sanmıyordum. Nihayet oyun açıldı ve suratım birdenbire asıldı. Çok sıkıcı bir oyun havası tüm atmosferi kaplamış.

Olmayan animasyonlarla yürümeye çalışan küçük askerler “cıv, cıv” diye birbirine ateş ediyorlardı. Oynadığım oyunlarda böyle şeylere müsamaha gösteremeyeceğimden aralarına girip onları ayırmaya çalıştım; ama, beni bir kenara attılar. Ben de onlara kötü kötü baktım ve geldim bilgisayarımın başına onları kötülemeye kastım. Aslında StarCraft’ı sadece andıran bir görüntüsüyle oyuna başlarda biraz dayanmaya çabaladım. Oyunu oynamak şimdiye kadar alıştığınız bütün stratejilere kıyasla gayet kolay olsa da grafikler karşısında I of the Enemy kendi kendini yok ediyor. Efektler de bir o kadar kötü, bayat ve itici. Mukayese etmek için ise Ultima’daki görüş açısını StarCraft’taki mönü navigasyonu ile beraber sunduğunu belirtmek isterim. Ağırlıklı olarak ekranlarda beliren patlamalar çok bayağı. Sarı bir alev yumağı yükseliyor ve etkileri Generals’de olduğu gibi yüzeyi de etkilemiyor. Karanlık görünüşte orantısız birimler ve ne işe yaradığını anlamadığınız araçlar zemin üzerinde bir salınım gösteriyorlar. Scenario kısmında ise zayıf, ağırlıksız ve gereksiz bir hikayenin bulunması beni şaşırttı.

Seslerde de hiçbir artı özellik barındırmıyor I of the Enemy. Ama hakkını vermem lazım ki diğer bütün özelliklerine nazaran burası o kadar da sırıtmıyor. Karakterlerin seslendirmeleri kötü ve tek düze. Sık tekrar ediyor olması da sıkıcı. Silahlardan çıkan tınılar da beş para etmez. Düşündüğümüzde oyunun para edeceği bile şüpheli. Ama nedir? Yapımcılar yapmış ve satıyorlar. Yani olayda bir kar gütme amacı var. Sonuçlarını yönetim kurulu toplantısında tartışacak olan yapımcıların piyasadaki çöplüğe yeni bir ziyanlık daha sunduklarından haberleri var mıdır acaba?

Tarzınızı koruyunuz

Hiçbir şekilde paranızı harcamayacağınız bir oyun I of the Enemy. I of the Dragon diye başka bir oyun daha var, hem o strateji de değil; RPG. Eğer isterseniz ona bir göz atın. Konudan koptuğumun farkındayım; ama, izin verin de I of the Enemy’den bu kadar bahsedeyim. Sağlam strateji oyunları var, zaten biliyorsunuz. Yanından bile geçmeyin, hatta geçerken bile uğramayın. Eğer görürseniz tekmeleyin.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 22:51
Kalan Karakter : 300 Gönder
I of the Enemy

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×