1/2

Ice Wind Dale

Fatih Arpacı
Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
Yaz aylarında oyun piyasası genelde durgun olur. Ama bu yaz Black Isle Studios'un Icewind Dale'i çıktı ve çıkması da iyi oldu.
Platformlar PC
Ice Wind Dale
  • Yapımcı - Yayıncı Black Isle Studios - Interplay
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 82
Artılar -
Eksiler -

Yaz aylarında oyun piyasası genelde durgun olur. Yeni oyunlar hep kışın çıkar. Ama bu yaz Black Isle Studios'un Icewind Dale'i çıktı ve çıkması da iyi oldu.FRP türünün güzel bir örneği. Might & Magic ve Diablo karışımı bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Yazının ilerleyen satırlarında bu benzerliklerden bahsedeceğim. Oyunun grafiklerinin artıları olduğu gibi eksileri de var. Şöyle ki: Oyunda arkaplanlar çok kaliteli çizilmiş, içinde bulunduğunuz atmosferi size hissettiriyor, ancak gerek kontrol ettiğiniz karakterler, gerekse düşmanlarınız çok ayrıntısız çizilmiş ve oyunun setup'ında kalite ayarı yapma şansımız yok. Ayrıca savaşlarda yakın dövüş sahnelerine yeterince özen gösterilmemiş, elemanlarınız düşman yerine havayı dövüyorlar. Sesler ise oldukça iyi. Diyaloglar çok kaliteli seslendirilmiş, müzikler ise tam anlamıyla mükemmel. Min. Sistem performansından da anlayabilceğimiz gibi sistemi fazla yormayan bir oyun. Bölüm arası filmleri de oldukça güzel hazırlanmış: Konu oturaklı bir ses tarafından anlatılırken, bir kitabın sayfaları çevriliyor ve ilgili resmi görüyoruz.

Oyunun konusu:

1281 yılında geçiyor... FRP'lerdeki klasik konu, good vs. evil (iyi kötü kavgası), Barbarlarar kendi diyarlarında mutlu-mes'ut yaşarken, kötü bir arcmage gelir ve büyüleriyle FRP'nin kötü yaratıklarını barbarların üzerine salar ve onların topraklarında saltanat sürmeye başlar. Bundan rahatsız olan barbarlar örgütlenirler ve ona savaş açarlar ve genelde başarısız olurken, içlerinden bir cengaver çıkıp bunları adam eder, son birkez daha savaşırlar ve arcmagein ordusunu yenerler, fakat arcmage ölürken bile yine son pisliğini yapar: Cehenneme bir portal (boyut geçiti) açar, iblisler portaldan geçerek barbarlara saldırır. Cengaverimiz kendisini feda ederek portal'a atılır, büyüyü bozar ve ölür... Bu konunun sonu değil başlangıcıdır...Biz maceraperest bir arkadaş grubuyuz ve gezerken bu olayların yaşanmaya başlandığı ilk şehire geliyoruz. Böylece oyunumuz başlıyor.

Oyuna başlarken Might & Magic oyununu oynayanların hatırlayacağı bir şekilde karakterlerimizi yaratıyoruz. 6 tane karakter yaratma şansımız var ve bu karakterler maceraperest grubumuzu oluşturacaklar. Oyunun en önemli noktalardan birisi bu karakterleri çok dengeli seçmek. Her karaktere istediğimiz portreyi verdikten sonra, karakterimizin ırkını seçiyoruz, bu ırklar FRP'de evil olmayan bütün ırklardan seçilebilir. (Örn: Human, Elf, Half-Elf, Halfing, Dwarf vs...) Bu ırkların açıklamalarını yapmak çok uzun sürer, ırklar hakkında bilgiyi oyunda karakter seçim sayfasından alabilirsiniz. Irkımızı seçtikten sonra *sınıfımızı (Örn: Paladin, Warrior, Thief, Druid, Mage, Cleric vs...) seçiyoruz, yani elemanımız okçu mu olacak, büyücü mü, yoksa bir cengaver mi? Bazı ırklar için sınıf kısıtlaması var. Mesela bodur bir halfing hiçbir zaman warrior olup dev baltalar sallayamaz. Sınıftan sonra karakterimizin yeteneklerini belirliyoruz, ne kadar kuvvetli, ne kadar zekî, ne kadar becerikli vs. Burda dikkat edilecek husus, karakter bir warrior ise kuvvete yüklenmek, bir ranger ise dextery'iye yüklenmek, mage ise intelligent'e yüklenmek vs... Zaten oyun seçtiğiniz stat(özellik)'ın kimler için çok önemli olduğunu söylüyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×