1/5

id Software oyunlarındaki sırlar

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Bakmakla görmek arasında fark vardır. Bu detayları fark etmiş miydiniz?
Bakmakla görmek arasında fark vardır denilir. Oynadığımız yapımlarda da bu durum geçerli. Şüphesiz ki hepimiz iyi vakit geçirmek için oyun oynarız. Yapımcılar da iyi bir ürün sunmak için uğraşır, ama bu sırada birden fazla oyuncu tipini de göz önünde bulundurur.

Kimimiz sadece hikâyeyi, kimimiz eğlenceyi, kimimiz ise her şeyi didik didik etmeyi severiz. Bazen bulunması zor ibareleri görebilir, bazen de sürekli gördüğümüz cisimlerdeki detayları fark edebiliriz. Doom ve Quake, id Software'ın en önemli iki FPS'si ve bu yapımlarda da irili ufaklı birçok sırla karşılaşmak mümkün. İşte onlardan bazıları;

id Software oyunlarındaki sırlar


Doom 2’deki gerçek yaratık: John Romero
Yapımın geliştiricilerinden John Romero, Doom 2’nin finali itibariyle oyuncularla karşı karşıya geliyor. Icon of Sin bölümünde, son yaratıkla karşılaşmadan önce silahlarımızı hazırlıyoruz. Duvardaki yaratığa ulaşmamız için, en aşağıdaki platforma çıkıyor ve böylelikle yukarıya doğru hareket ediyoruz. Aslında buna pek gerek yok. Platform yerdeyken tam karşısındaki duvara doğru koşarsak, içeri giriyor ve burada John Romero’nun kazığa geçirilmiş kafasıyla karşılaşıyoruz. Tetiği çekmek an meselesi.

id Software oyunlarındaki sırlar

Parazitler, birşeyleri saklıyor
Doom 3'ün senaryo modunu oynamak istediğimizde, öncelikle id Software ve Doom 3 logosuyla karşılaşıyorduk. Ara geçişlerde de parazit efektleri kullanılıyor, fakat iş bu kadar basit değil. Intro kısmını Fraps ile videoya kaydedip, ağır çekim olarak izlediğimizde, iki adet resimle karşılaşıyoruz. Bunlardan ilki, bir iskelet kafası ve insana ait olmadığı açık.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×