1/4

id Software'da neler oluyor?

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Doom, Rage ve Quake cephesindeki yeni gelişmeler
id Software gibi bağımsız firmalar, genellikle hızlı ve çoğul hareket etmeyi sevmez. Yapmayı planladıkları oyun için ağır çalışılır, ama fazlaca detaya önem verilir. Burada amaç, çoğu firma gibi kâr güdüsüyle değil, kalitesiyle beğeni toplatmayı amaçlayan projeler yapmaktır. Yine de son yıllarda görüyoruz ki, uzun yıllardır tek bir oyun için çabalayan çoğu yapımcı, şu an birden fazla yapımla aynı anda ilgileniyor. Rage ve Doom 4, id Software'in üzerinde çalıştığı iki önemli projesi. Özellikle Rage'in duyurulmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen, hala çoğu bilgi açığa çıkmış değil.

Raven'in hazırladığı Wolfenstein'a da destek veren id, ücretsiz hazırladığı Quake Live'la da ayrıca ilgileniyor. Sadece yeni projeler değil, eski ürünlerin üzerinde de halen bazı düzenleme ve eklemeler yapılıyor. id'in iki önemli ismi Todd Hollensheid ve Tim Willits'in son dönemde açıkladıkları bilgiler ve henüz duymadığımız detaylar üzerine giderek, id Software'in şu an neler yaptığına yüzeysel olarak bir göz atalım. (Şüphesiz detaya inmeyi herkes ister, ancak bunu henüz yapabilen yok maalesef.)

id Software'da neler oluyor?

Quake Live'ın sırası ve sonrası

Game Developers Conferance 09'da (GDC 09), id Software'in bu yıl pek bir etkisi yoktu. Firma adına konferansı takip eden Todd Hollenshead, özellikle Quake Live üzerine bilgiler vermeye özen gösterdi. Firma ücretsiz olarak yayınlayacağını duyurduğu ve betası hala devam etmekte olan Quake Live'a gösterilen ilgiden oldukça memnun. Şu an Birleşik Devletler ve Batı Avrupa ülkelerinde erişilebilir olan yapım için, yakın bir zamanda Asya ülkeleri de listeye alınmış durumda. Bununla beraber kullanıcı kitlesini daha da ileriye taşımak isteyen id Software, Quake Live'daki bazı düzenlemelerin ardından Chrome, Linux ve Mac sistemlerine de destek vereceğini açıkladı. Hollensheid, Quake Live'dan şirket olarak beklentilerinin üzerinde bir ilgi gördüklerini, bekledikleri ilginin % 50 daha fazlasıyla karşılaştıklarını belirtti.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×