İkinci Nesil

Yusuf Ünal
Yusuf Ünal 3.06.2010 - 12:31
'Hikayelerden zevk aldığın sürece, seni kapıkulbu, ne fark eder ki?'

Farkedileceği üzere kesintisiz devam eden bir kısım kitap inceleme kısmı, çünkü ben üç Cronicles yazısınıda aynı anda yazmıştım ve bu kısım benim bilgisayarımın bozukluğundan etkilenmedi.O açıdan hep aynı şekilde yazmaya karar verdim yazıları, artık yazma olayına giriştiğim zaman toplu yazıcağım böylece benden veya bilgisayardan kaynaklanan sorunlar sizi etkileyemiyecek.Neyse Cronicles'da demişim ki ilk önce Cronicles'la başlıyoruz ardından Efsaneler üçlemesi gelicek ve diğer çıkan kitaplar ama ben bu yazıyı yazarken yeni bir kitap çıktı, o yüzden yeni çıkan kitabı tanıtmaya karar verdim ve sanırım böylesi daha iyi olucak.Bu yüzden başlıktan da anlaşılacağı üzere yazımın konusu İkici Nesil.

...Şimdi kahramanlarımızın bayrağı, kılıcı ve asayı genç kuşaklara- ikinci kuşağa -devertme zamanı geldi.Mızrak kahramanları'nın çocukları, Gricevher'in arayışı, Raistlin'in kızı efsanesi ve daha niceleri bu kitapta...

Kitabımız Arka Bahçe yayıncılık tarafından yayınlanmış ve yazarlar da efsanevi ikili Margeret Weis&Tracy Hickman.Türkçeleştirilmesi ise Ali Seval tarafından yapılmış-ki çok güzel olmuş, kesinlikle Ejderha Mızrağı'na yakışıcak şekilde temiz ve yerli yerinde olmuş-.Kitabın kapak resmi Larry Elmore'a ait (Bu zat çoğunuzun bildiği gibi TSR'ın en iyi ressamlarından biri ve EM'ye olan katkısı tartışılmaz...).(Bu arada kitabın kapak resmi orjinal kapakla aynı.Daha önceleri ,Efsaneler ve Cronicles serilerinde, bazı kitaplar Türkiyede değişik kapak resimleriyle yayınlanmışlardı...) 

Kitapta toplam beş birbirinden bağımsız hikaye var ve Raistlin'in Kızı adlı bölümü dışındaki hikayeler Efsaneler sonrası dönemde geçiyor.Hikayelerde eski kahramanlar ve onların akrabaları anlatılıyor ama genel konsepti kitabın sonunda da denildiği gibi Mızrak Kahramanları'nın emekliye ayrılıp görevi ikinci kuşağa aktarması.

Kitabın diğer bir özelliği ise açılış konuşmasını yani önsözü muhteşem büyücü Fizban'ın yapması.Herzaman ki gibi komik olan Fizban'ın önsözü için bile bu kitap okunur, ayrıca önsözden ve hikayelerden sonra gelen Fizban şiirleride cabası.

Kitabın içinde yer alan kısa ve bağımsız hikayeler ise sırası ile şöyle; Kitiara'nın Oğlu, Miras, ''Bahse Var Mısın?'', Raistlin'in Kızı ve Fedakarlık.

''Eğer gerçekse zaman içinde bilinecektir.Eğer değilse bilinmeyecektir.'' Tarihçi Antilus'dan Caramon'a ketun cevaplarından bir demet daha... 

İlk hikaye Kitiara'nın çocuğu hakkında ve bu hikayede çocuğun babası (ki bu kısımı bilmeyen okuyucular için, isim gerçekten bir süpriz olucak),Caramon ile Tika'nın yeni hayatı ve Kara Şovalyeleri konu alınıyor.Bu kısım gerçekten çok ilginç çünkü Solamminya Şovalyeleri'nin tam zıttı olan bu birlik tam manasıyla soylu ve harika bir birlik ama Huma yerine Thakisis'e hizmet ediyorlar.Baştan aşşağı siyah zırh giyip destur,onur ve tanrıçaları için savaşıyorlar-yürekten bir se bağlılık ile-.

İkinci hikaye ise Caramon'un ikinci kez Wayreth kulesine gidişini konu alıyor ve bu sefer ki sebebi oğlu Balin'in-Raistlin'in yeğeni olur kendileri :) -büyücülük macerasında ki en büyük dönemece gelmesi.Bu ksımda eski bir kaç dostla yeniden bir araya gelip , Dalamar'ın Efsaneler üçlemesi'ndeki son kitapta yaptığı öngörmenin tanıkları olucaz.Bu hikayede ki şaşırtıcı kısım ise hikayenin sonunda ki efsanevi miras ve hediye.Zevkle okuyacaksınız...

Diğer bir hikaye ise Caramon ve Tika'nın üç çoçuğunun atıldıkları önemli bir macerayı konu alıyor.Bu macerada da bazı efsaler öğreniceksiniz ve buna ilave kadim bir taşın peşinden yola koyulan ikinci nesile, onların maceralarına- tanıklık ediceğiz.

Ne denebiklir ki Reorx'un sakalı adına! ve ''Selam ağacın altındaki aksi dost'' ...

Dördüncü hikaye ise biraz gerilerde geçen bir efsane kesinlikle doğru olup olmadığı ise bir sır, tabii ki Tarihçi Astinus'un ketunluğu sayesinde.Onun için kendinizi Fizban'ın yorumu ile avutun; ''Hikayelerden zevk aldığın sürece, seni kapıkulbu, ne fark eder ki?'' Bu hikaye gerilerde dedikya tam olarak Ruhdöveni kitabının sonrasında geçen bir hikaye. 

Son hikaye de ise dost bıraktığımız Silvenesti ve Qualanesti elfleri arasındak ki son politik duruma baka bilme şansına sahip olucağız.Bu kısımda Tanis'in aile yaşantısını okuyup çoçuğunun yazgısına tanıklık edebilirsiniz.

Kesinlikle alınıp okunulması farz olan bir kitap İkinci Nesil, hele birde artık hiç bir yerde -yeni jenerasyonun dediği gibi- 4th Age kural kitabı olmadığını düşürsek, bu hazineyi kaçırmayın derim.Mutlaka kütühanenizde bulundurun.

Bu arada duyurmayı unuttum, belki okuyan birileri vardır ama ben yinede bir duyuru yapayım; TSR'ın -yani artık Wizard of the Cost- resmi internet sitesinde duyrulduğu üzere Ejderha Mızrağı dünyası ile ilgili kural kitabı ve diğer oyun metaryelleri basımı durdurulmuştur.Aynı yazıda eski kitapların yeniden basılmayacağı veya yeni 3rd edition sistemi için yeni bir kural kitabı çıkmayacağı da duyruldu ama romanların kesintisiz yayınlanacağı haberi de verildi.Bu karar için ise sebepleri son çıkan Kural kitaplarının beklenilen satış grafiğinin çok altında kalmasıymış.Üzüntülerini dile getirdikleri yazıda zaten EM'nın misyonunu tamamlandığı görüşünede yer vermişler ve artık yeni dünyalara odaklandıklarını dile getirmişler. Hüzünle duyrulur.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.07.2021 14:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
İkinci Nesil

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×