IMP-150 MP3 Player

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Mp3 formatı ilk çıktığında herhalde hiç kimse bu kadar kullanılacağını tahmin etmemiştir.

Mp3 formatı ilk çıktığında herhalde hiç kimse bu kadar kullanılacağını tahmin etmemiştir. Günümüzde artık çoğu Player Mp3 formatını destekliyor. Vcd playerlar, müzik setleri, hatta cep telefonları bile mp3 çalabiliyorlar. Tabiki durum böyle olunca CD Player'lar da mp3 desteği vermeye başladılar. Taşınabilir playerlar ise küçük boyutlu 16, 32MB vb. çeşitler ve Cd çalarlar olarak ikiye ayrıldı. Hafızalı playerlar ufak olmalarına karşın fiyatlarının yüksek oluşu nedeni ile ülkemizde çok fazla rağbet görmedi. İnsanların ilgilisi daha ucuza alabilecekleri bir Mp3 destekli Cd player çekti. Üreticisi I-River olan IMP-150'de bunlardan biri. Ama bazı özellikleri ile kendisini diğer playerlardan daha önde tutuyor.

IMP-150 MP3, WMA ve ASF formatlarını sorunsuz bir şekilde okuyabiliyor. İşim biraz tekniğine inecek olursak Bit Rate olarak 8Kbps - 320Kbps, Sample Rate olarak da 8KHz - 44.1KHz mp3 dosyalarını okuyabiliyor. Ayrıca bilinen bütün cd formatlarını da rahatlıkla okuyabiliyor. Örneğin tekrar yazılabilir cd gibi. Buraya kadar herşey normal. Piyasadaki diğer playerlarda aynı bunun gibi diyebilirsiniz. I-River firmasının ürettiği bu playerların en önemli özelliği güncellenebilir Firmware desteği vermesi. Üreticinin sitesini devamlı takip ettiğinizde ayda bir kez olmak üzere Firmware updatelerinin çıktığını göreceksiniz. Peki bu Firmware nedir?

Firmware'ı en kolay olarak Windows Service Pack'e benzetebiliriz. İnternetten çektiğiniz bu dosyayı bir cdye kaydederek okuyucuya taktığınızda player bu dosyayı görüyor ve hafızasını güncelliyor, yeni menüler açılıyor hatta yeni formatlar bile destekliyor. İşte bu özellik bu playerı piyasadaki diğer playerlardan ayrıyor.

Player 2 adet kalem pil ile çalışıyor. Mp3'ler için 30-60 saniye, normal Audio Cd'ler içinde 10-40 saniye şok koruması var. Bu koruma ile player çantanızda dursa ve müzik dinlerken sallansa bile kesilme olmuyor. Şahsen playerı ters bile koymama rağmen atlama olmadı. Mp3 dosyalarını dinlerken ortalama 15 saat çalışıyor, müzik cdlerinde ise cd devamlı döndüğünden bu süre yarı yarıya düşüyor ve ortalama 6 saat oluyor. 1 cdde 100 parça olmasının yanı sıra kullanabileceğiniz süre açısından da mp3 gerçekten çok daha iyi. Player bataryası dahil 235 gram. Elinize aldığınızda gerçekten biraz ağır duruyor.

Ses kalitesi ile de bu model gerçekten tatmin edici. Ses 40'a kadar çıkıyor. Son ses kulaklıkları uzağa koyduğunuzda rahatlıkla dinleyebiliyorsunuz ve ses bozulmuyor, cızıldamalar olmuyor. Kulaklıkta aynı şekilde başarılı. Genelde insanlar bu tür aletlerden çıkan kulaklıkları kullanmazlar ve yeni bir kulaklık alırlar. Oysa bu paketten çıkan kulaklık gerçekten çok tatmin edici. Geleyim bir diğer önemli özelliğe. Bu özellikle playerın kumandası. Kumanda ile normal player üzerinde olan bütün ayarları yapabiliyorsunuz.

Gelelim bu playerın eksilerine. İlk önce şunu söylemeliyim ki max 44khz formatı desteklediğinden 48khz olan mp3 dosyalarını maalesef okuyamıyor. Bir diğer eksi ise kumandasında. Üzerinde bir LCD monitör olsa çok iyi olabilirdi. Bunların dışında sizi rahatsız edecek bir eksikliği yok. Bu eksikleri göz ardı etmenizi sağlayan en önemli şey ise playerın fiyatı. Bu playerı piyasada ortalama 100$+KDV gibi bir fiyata bulabilirsiniz. Bunca özelliğe rağmen fiyatın bu civarlarda olması çok iyi.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 13:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
IMP-150 MP3 Player

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×