1/2

In-Fisherman Freshwater Trophies

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Oltalar elimizde, çapari cebimizde, biz gideriz tutmaya hey tutmaya!
Platformlar PC
In-Fisherman Freshwater Trophies
  • Yapımcı - Yayıncı Bold Games - nFusion Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar Doğa grafikleri çok çok iyi, sesler de gayet güzel. Dinlendirici bir oyun.
Eksiler Oynanış saçmalayabiliyor, kontrollerin değiştirilememesi büyük bir sorun, genele hitap etmiyor.

Balık tutmanın zevklerini çoğu Ankara’lı bilmez. Ben de bilmem. Üstüne üstlük bırakın zevkini; nasıl tutulduğunu bile bilmem. Buna göre ben bir Ankara’lı olabilir miyim; evet olabilirim. Dahası öyleyim. Yanlış anlaşılmasın, Ankara’lı olmak bir ayrıcalıktır. Peki balıkçılığımdaki bu eksiklik benim psikolojimde tamiri mümkün olmayan yaralara neden oldu mu; tabi ki hayır. Hiç de üzülmemişimdir bir alabalık tutamadım diye. Zaten görmeye alışık olmadığı bilimum hayvanattan tırsan birisi olarak canlı bir somonu tutmanın dayanılmaz heyecanını asla tadamayacağım. Hiç de özenmemişimdir hafta sonlarında balığa gidenlere, hatta çok sıkıcı görünmüştür akşama kadar sırılsıklam olmak; buna rağmen üç santimlik bir balıkla eve dönmek. Dinlendirici ve baba-oğul ikilisiyle eğlendirici görünebilir uzaktan bakıldığında; ama, aynı işe yakından baktığımda bence çok da albenili bir şeymiş gibi görünmüyor. Siz ne dersiniz bilemem; fakat, In Fisherman bile bu fikrimi değiştirmediyse hiçbir şey değiştiremez.

Rasgele dedik attık oltayı....

In Fisherman aslında o kadar da eski bir oyun değil; çok sık olmasa bile birkaç yılda bir güncellenen, adı önceleri SEGA ile beraber anılmış bir oyun. Ayrıca Amerika’da balıkçılık hobisine ithafen kurulmuş bir TV kanalının lisanlı oyunudur aynı zamanda. Yıllar öncesinden beri bu büyük gururu taşımıştır; ama, geniş bir kitleye hitap edemediği için arada kaynayıp gitmiş kaliteli oyunlardan biridir. 

Bu oyunla ilk tanışmam yıllar önce bir atari salonunda gerçekleştiğinde dev bir düzenek ile konsola monte edilmişti. Önünde gerçek bir olta vardı ve oynamak için oltayı ustaca kullanmanız gerekirdi. 3 jeton ile oynandığı için asla oynamayı düşünmezdim; ama, muhteşem grafikleri hala aklımdadır. Dediğim gibi o zamanlar oyuna SEGA kalitesi hakimdi, şimdilerde ise Bold Games adına aynı kalite devam etmekte.

Doğa bir şaheserdi hanım...

Gerçekten de ilk önce değinmek istediğim grafik teması yıllar öncesinden bu zamana kadar yapılan eklemeler ile çok büyük aşamalar kat etmiş ve gördükleriniz karşısında gözleriniz hiç yorulmuyor. Oyun dünyasına rahatlatıcı bir hava hakim, buna ilaveten müziklerin yumuşak tınıları da sizi kendinizden geçirmeye yetiyor. Arka fonu oluşturan ormanların canlılığı, içerisinde yaşayan hayvanlar olduğunu kulağınıza fısıldıyor. Üzerinde botunuzla seyahat ettiğiniz sular da gerçeğinden farksız. Bu arada belirteyim; oyunda kullanılan mekanlar Amerika’daki turistik göllerden seçilerek oyuna aktarılmış. Oynarken gitmiş kadar oluyorsunuz adeta. Su çok tabii bir görünüme sahip ve yansımalar da inanılmaz derecede kaliteli. Balıklar ve ekipmanlarınız da birbirinden çeşitli. Bilhassa balıkların animasyonları gerçeğine uygun ve sürü halinde hareket etmelerinde çok hoş bir görünüm var.

Zaten grafiksel açıdan hiçbir kötülemeyi hak etmiyor Fisherman. Seslerin de grafiklerden geri kalır bir yanı yok. Onlar da gayet gerçekçi ve doğal. Özellikle su altına girdiğinizde dışarıdan gelen seslerin boğukluğu oyuna çok iyi aksettirilmiş. Dış dünyaya çıktığınızda da aynı şey devam etmekte. Yalnız seslerde çeşitliliğin olmayışı gözlerden kaçmıyor ve bunlardaki düzensizlik, arada sırada takılmalara ve atlamalara neden olabiliyor. Sesler ile alakalı başka bir sorun mevcut değil. Sesler ve grafikler oyundaki en büyük pozitif değerler.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×