İnadına Oyun Oynayın!

Mustafa Biçer 3.06.2010 - 12:31
Oyun oynamak bambaşka bir şeydir...
Oyun oynamak bambaşka bir şeydir, oynarken kendinizi dış dünyadan soyutlarsınız, tüm dertlerinizden yağmurun kaldırımları temizlediği gibi sıyrılırsınız. Ne matematik sınavından aldığınız düşük not, ne de kız arkadaşınızla yaptınız tartışma kalmıştır aklınızda, sadece ama sadece oyunda yönettiğiniz karaktere yoğunlaşırsınız, adeta o olmaya çalışırsınız.

Her oyun kendi içinde farklı bir dünya barındırır, hele bir de kendinizi o dünyanın içine bıraktınız mı, size dışardan bakanların hiçbir zaman hissedemeyeceği duygulara kapılırsınız.

Bu yüzden oyun oynamıyor muyuz zaten, kendimizi başka dünyalarda başkalarının yerine koyabilmek için. Kimi zaman ailesinin intikamını almaya çalışan bir polis, kimi zaman suçlularla mücadele eden S.W.A.T. üyesi, kimi zaman da orta çağda bir hırsız oluyoruz. Kimi zaman bir iyilik meleğine, kimi zaman da bir ölüm makinesine dönüşüyoruz. Bunlar birçoğumuzun gerçek hayatta yapamayacağı şeyler. O yüzden biz de bunları oyunlarda yapmak istiyoruz. Ancak bunu anlamak yerine bize çocuk muamelesi yapanlar da var.

Bırakın etrafınızdakiler size çocuk muamelesi yapsın, “eşek kadar adam oldun, hala oyun oynuyorsun” desin. Bırakın desinler, onlardan sizi anlamalarını da beklemeyin, çünkü anlayamazlar, öyle bir yetiye sahip olsalar, yaptığınızın çocukça değil de ne kadar olgun bir davranış olduğunu anlarlar ve can yakan eleştiri oklarını size doğrultmazlar. Oyun oynamak bilinmeyen bir dünyaya açılan bir kapı gibidir. Siz korkusuzca bu dünyaya adım atabiliyorsanız, onlar atamayıp da buna çocukluk diyorlarsa, anlamadan dinlemeden yorum yapıyorlarsa, bırakın öyle olsun. Eğer çocukluk buysa ben çocuk olmaya razıyım, hem çocuk olmanın neresi kötü ki, keşke herkes bir çocuk gibi saf ve zararsız olabilse. Ancak onların anlamadığı bir şey daha var, bir insanın içinde ki çocuk ölürse, o insan da ölmüş demektir. Biz içimizdeki çocuğu hala yaşatabiliyorsak, oyun oynamamızın sebebi de budur.

Oyun oynarken eğleniyoruz, öğreniyoruz ve daha sayamayacağım bir sürü şey. Onlara göre oyun oynamak gereksiz bir şey, oyun oynamayıp ta onlar gibi, T.V. lerde yayınlanan magazin ve gelin kaynana programlarını izlesek ya da oyunlara verdiğimiz parayı, sigaraya versek bu kadar eleştirilmeyiz. Sizi eleştirenler anneniz, babanız, arkadaşınız ya da çevrenizden sevdiğiniz birisi olabilir. Aslında onların tek istediği sizin iyiliğiniz, ama biz kötü bir şey yapmıyoruz ki, en azından oyun oynarken…

Dediğim gibi siz başkalarının ne dediğine bakmayın, içinizden geldiği gibi davranın. Çocuk olun, oyun oynayın, büyük olup da onlar gibi mükemmel şeyler yapmayın, mükemmel mi? Onlara göre kendileri çok mükemmeller ya! Çevrelerindeki herkesi anlamadan dinlemeden yargılama hakkına sahipler ya, işte siz öyle olmayın. İnadına oyun oynayın!
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.11.2023 18:10
Kalan Karakter: 300 Gönder
İnadına Oyun Oynayın!
İlginizi Çekebilir