1/2

Incredible Machines

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
İlginç aletlerle, ilginç sistemler yaptıran ilginç bir oyun Incredible Mahines
Platformlar PC
Incredible Machines
  • Yapımcı - Yayıncı Sierra - Sierra
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca
Merlin Puanı 86
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%75
Artılar Verdiği zevk, müzikler, Evde Tek Başına'daki atmosfer.
Eksiler Hiçbir eksisi olmaması.
Yazı için Doruk Cansev'e teşekkür ederiz.

Bowling topu küçük bir tahtarevallinin üstüne düşer ve bu ilkel kaldıraçın bir ucuna bağlı olan ip, gerilerek bağlı olduğu yayı çeker ve yaydaki kibritin ateşini yakar. Şimdi, çaydanlıktan dumanlar tütmektedir. Çıkan su buharı havadaki çarkı döndürür ve çarktaki minik; ama bir o kadar da ağır olan demir top gri renkli, şeker bir kedinin üstüne düşer. Küçük bir fare kıs kıs gülmektedir. Tam o sırada:

-Thomaaaassss! diye bir çığlık duyulur ve zaten yaralı olan kedi, bir de etrafı kirlettiği(!!) için sahibinden fırça yer.

Bu sahne eminim çoğunuza bir yerden tanıdık gelmiştir. Evet, doğru tahmin ettiniz: Tom ve Jerry adlı çizgi filmden küçük bir kesit. Bu tip çizgi filmlerde, bu garip, icatımsı şeyleri gördüğümde benim gözlerim bizim evdeki araçlara farklı bir gözle bakmaya başlardı:

-Hımmm, acaba şu şemsiye bir işe yarar mı?
-Bu ocağı uzaktan nasıl açabilirim? Fakat şu an bile İş Eğitimi dersinde başarısız olmamdan mı? Yoksa çocuk aklımla onun sadece bir çizgi film olduğunu düşünememden midir? Bilmem, ama bu projeleri bir türlü hayata geçiremedim. Tabi bu süreç IM ile tanışana kadardı...

13 yaşından küçükler ve hayvan severler oynamasın

Incredible Machines veya kısa adıyla IM adından da biraz İngilizce’yle anlaşılacağı gibi amacı inanılmaz makineler yapmanız olan bir oyun. Bazen sizi kısıtlayacak, bazen de tamamen yeni seçimler yapmanızı gerektirecek. Bu işleri yaparken de saati unutturacak. En iyisi de anneniz:

-Oğlum yeter artık, bırak şu kanlı oyunları, dediğinde ona bir cevap vermenizi sağlayacak. Çünkü çok şaşırsanız da kanla alakası yok. Aksine tam bir zeka oyunu. Size değişen miktarlarda alet edavat verip, sizden bir görevi yapmanızı istiyor. Bu görevler; havai fişekleri uçur, mumu yak, kedinin yemeği yemesine yardım et gibi görevler. Aslında oldukça sıradan gibi görünse de aslında zekanızı kullanarak aşmanız gerekecek bu zorlukları.

Hayvan severler oynayamaz dedim; nedeniyse kalplerinin buna elvermeyeceği. Çünkü neredeyse her bölümde bir hayvanı kobaydan kötü bir hale sokacağız. Küçük ve zararsız bir fareyi, büyük ve kötü timsahın ağzına sokacağız. Tenis topuyla bir balık akvaryumu kıracağız (bu nedenle de 13 yaşından küçükler oynayamaz). Eğer 13 yaşından büyükseniz, aşırı bir hayvansever değilseniz ve hazırsanız başlayalım.

Daha giriş menüsünden belli

30 saniyeyi biraz aşan yükleme ekranından sonra ampul şeklindeki kısayola çift tıklayarak giriyoruz. Gene fazla uzun sürmeyen, ayrıca da iştahınızı artıran bir yüklemeyle karşılaşıyoruz ve menüdeyiz. Menü oldukça şık tasarlanmış. Oyun mod’ları, yön levhaları şeklinde. Arkafonda değişik(!) bir ev görüyoruz. Bu tasarım harikası menüde yapacağımız seçimlerle yarım bırakılmış puzzleları tamamlamaya çalışabilir, tamamen yeni bir alet yapabilir, hangi yolu izleyerek bir alet yapabileceğimizi öğrenebilir veya 2 kişilik bir oyun açabilirsiniz. Şimdilik Play Contraptions yani ilerleme, yani amacın eksik bulmacaları tamamlamak olduğu mod’a giriyoruz. Adınızı da belirttikten sonra hazırsınız.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×