Indiana Jones 2007

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Efsane geri dönüyor
Indiana Jones’u bilirsiniz. Kayıp hazineler peşinde koşar, efsanelerin üstüne gider, gizemleri ortaya çıkarırdı. Sadece iyi bir dövüşçü değil, aynı zamanda oldukça akıllı ve bilgili biriydi Kırbacıyla yaptığı hareketlere hayran kalırdım, hele şapkası benim için bir efsaneydi. Harrison Ford’un canlandırdığı Indiana Jones karakteri, ufaklığımda benim idollerimden biriydi. Ancak Indiana gibi olmak için bir fırın değil, bir ton fırın ekmek yemem lazımdı. Fakat yıllar geçtikçe bu hayalin boş olduğunu anladım. Yinede bilgisayarım bu konuda bir nebzede olsa bana yardım etti. Lucas Art’ın çıkardığı oyunlarla, Indiana Jones olamasam da onu kontrol etme imkanım olmuştu.

Karizmanın geri dönüşü

Indiana Jones’un şu ana kadar sanal ortama birçok oyunu çıktı. 1989’dan 2003’e kadar ciddi olarak birçok proje geldi geçti. Ancak 3D olanları 1999 ve 2003’te çıkan son Indiana Jones oyunları olmuştu. O yapımlarda ne yazık ki bazı hatalar vardı. Ancak zevkliydiler. Lucas Art, Indiana Jones’a muhteşem bir dönüş hazırlığı yaptıracak gibi.

Tam adı belli olmayan “Working Title” olarak şimdilik lanse edilen Indiana Jones 2007, yeni nesil konsollar için geliştiriliyor. Yeni bir grafik motoru kullanılarak yapılmakta olan oyunda aksiyon öğesi bolca bulunacak. Hareket halindeki bir tramvay veya otobüsün üstünde rakiplerle karşı karşıya geleceğiz. İşin diğer ilginç yönü ise dövüştüğümüz zaman gerçekçi bir fizik modellemesinin kullanılacak olması. Vurduğumuz yere göre rakiplerimiz sarsılacak, düşecek veya tepki verecekler. Diğer nokta bunun sadece modelleme ile ortada kalmaması. Çevremizde bundan etkilenecek. Mesela balkondan bir düşmanı aşağı attığımız zaman, yerde bulunan tahta kasalar rakibimizin üstlerine düşmesiyle, kırılacaklar. Parçaları çevreye dağılacak. Oyunda en ufak objelerin bundan nasibini alacağı dedikodusu yapılıyor. Camlar kırılacak, metal bir yer yamulacak gibi ince detaylar olacakmış.

Alternatifler

Fiziğin atmosfere sağladığı yararlar yanında, alternatif teknikleri de bize sunacak. Misal bir tabelayı veya tahta parçasını alıp rakibimize atabileceğiz. Yanımızda klasik olarak Indiana Jones’un kampçısı ve silahı hazır bulunacak. Kullanabileceğimiz başka çeşitli silahlar da oyunda olacak. Bunlar dışında asıl olarak yumruklarımızı konuşturacağız. Dövüşlerde en zevkli kısmın yumruk yumruğa yapılanı olacağı fısıldanıyor.

Indiana Jones’a bu sefer akıllı düşmanlar gelecek. Boş olmayacaklar ve akılcı davranacaklar. Bu yüzden dikkat etmemiz gerekebilecek. Oyunun senaryosu hakkında şuan için kesin bilgiler yok. Ancak Çin Mahallesi’den, birçok farklı mekâna kadar çeşitli yerlerde bulunacağız. Yine kutsal bir olayın peşine düşeceğiz. Belirtilen diğer bir nokta oyuncuyu terletecek olan, heyecanlı sahneler.

Yaşasın yeni nesil

Indiana Jones 2007, Euphoria adında bir teknoloji ile X360 ve PS3’e yapılıyor. Grafikler konusunda kaliteli bir görüntüyü sunacak. Uzun zamandır el altından geliştirilen oyun oldukça umut vaadediyor. Bir erteleme olmazsa, yeni Indiana Jones macerasını bu yaz tadabileceğiz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:13
Kalan Karakter : 300 Gönder
Indiana Jones 2007

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×