Indie geliştiriciler Xbox One'a hâlâ mesafeli!

Indie geliştiriciler Xbox One'a hâlâ mesafeli!

Yiğitcan Erdoğan
Yiğitcan Erdoğan 5.12.2013 - 21:38
Peki sorun ne?

Microsoft sürüyle PS4'e kaçan indie geliştiricileri kendi tarafına çekmek için başlattığı programı ID@Xbox ile tek kişinin oyun geliştirmesine izin veriyor, indie ekiplerin kendi oyunlarını dağıtmasına müsaade ediyordu. Fakat bu yeterli olmamış gibi gözüküyor. Hatta Ridiculous Fishing'in yapımcısı Vlambeer'in yeni oyunu Nuclear Throne'u PS4'e itmiş. Peki sebebi ne? ID@Xbox programı indie geliştiricilerin kendi kendilerine yayınladıkları oyunların diğer platformlarla aynı anda veya daha erken çıkmasını mecbur kılıyor. Vlambeer'ın -ve pek çok indie geliştiricinin- belirttiği üzere de iki platforma aynı anda oyun yapmak indie bir ekip için çok zorlayıcı bir durum. Vlambeer Xbox One platformuna karşı bir garez sahibi değil, fakat PS4 ile aynı anda Xbox One'a da çıkış yapacak kaynakları yok, bu yüzden de PS4 ile özel bir anlaşma imzalamışlar. ID@Xbox devreye girmeden önce yapılan exclusive anlaşmaları muaf tutulacağı için böyle bir tercihte bulunan ekip sonra oyununu Xbox One'a da çıkartacak, fakat bundan sonraki indie yapımlar için bu kurala uymak zor olacak gibi gözüküyor. Bakalım kural değişecek mi?

 

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.11.2020 22:10
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×