1/4

inFamous

Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Elektriğin gücü
Platformlar PlayStation 3
inFamous
  • Yapımcı - Yayıncı Sucker Punch - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 87
13 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%68
Artılar Eğlenceli ve zevkli oynanış, onlarca farklı yetenek, uzun oyun süresi, özgür bir dünya
Eksiler Yan görevler bazı anlar sıkabiliyor, görseller ve sesler biraz daha iyi olabilirdi
Platformlara özel oyunların önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bu tip yapımlar oldukça göz önünde durmakla beraber, kullanıcılar tarafında da çok yakından takip ediliyor. Muhtemel bu projeler bir hit, hatta klasik oyun gözüyle bakıldığından, o platformun oyuncuları için önemli isimler. Kullanıcılar için doğal olarak önce aile, daha sonra özel yapımlar geliyor. Ancak medya her özel projenin koşturmuyor. Dolayısıyla da bazıları arka planda sessiz sedasız gelişiyor. İşte bunlardan biri de PS3 için hazırlanan inFamous. Gümbür gümbür geliyorum diyen oyunların aksine, oldukça sakin bir şekilde yapılan ve sürpriz yaratabileceği düşünülen ürünlerden biri konumunaydı. Sonuçta arkasında PS2’nin en iyi serilerinden biri olan Sly’ın yapımcıları Sucker Punch vardı. Doğal olarak bize de heyecanla beklemek düşüyordu. Peki bu heyecanın karşılığını aldık mı? Gelin bu sorunun cevabına beraber bakalım.

Kurtarıcı nasıl olunur?

Kahramanların doğuştan gelen, ama bilmediği özel bir gücü olabilir veya biri kaderin bir cilvesiyle ölmez, hatta üstüne süper yetenek bile kazanabilir. inFamous’daki karakterimiz Cole da, ikinci şıktan nasibini alıyor. Gelecek vadeden adamımız, aslında bir motorlu kurye. Günlerden bir gün bir paket alır ve her zaman ki gibi adrese teslim etmek için yola çıkar. Lakin beklenmedik bir şey olur ve paket görkemli bir şekilde patlar. Ama ne patlama! Resmen krater açılmıştır ve arkasından da kaos ortamı baş gösterir. Bizim Cole ise bu büyük patlamadan garip bir şekilde sağ çıkmayı başarmıştır. Ancak artık o eski Cole değildir. Vücudu elektriğe karşı bir güç kazanmıştır ve onu kullanabiliyordur.

inFamous
"Oyundaki çatışma sahneleri tam bir görsel şölen sunuyor."

Değişen sadece karakterimiz olmamıştır. Üç farklı adadan oluşan Empire City, hükümet tarafından karantina altına alınmıştır. Çünkü salgın bir hastalık tüm insanları yavaş yavaş öldürüyordur. Ayrıca yemek sıkıntısı da her geçen gün artmaya başlamıştır. İşin en kötü yanı ise, şehirdeki bütün adalar çeteler tarafından kontrol altına alınmıştır. Artık böyle bir durumda da bir kahramanın çıkması lazım normal olarak ve Cole iş başı yaparak, yeni görevine başlıyor, biz de Gamepad’i alarak

Empire City’e daha ilk adım atışımızda, zaten kurtarılmayı bekleyen bir şehirle karşı karşıya kalıyoruz. Arkadaşımız Zeke de sağ olsun bize yardım ediyor ve kahramanlık hikayemizin ilk adımlarını atıyoruz. Oyuna girdiğimiz de öncelikle iki tür görev sisteminin yer aldığını görüyoruz. Bunlardan biri haritada mavi renkte gördüğümüz hikayeyle ilgili ana görevler; diğeri ise sarı renkteki yan görevler, yani halkın bizden yardım istediği, biraz da oyunu uzun tutmak için koyulmuş GTA tarzındaki amaçlar diyebiliriz.

Yan görevler de bazı seçim haklarınız bulunuyor. Oyundaki davranışlarınızı “Karma State” diye adlandırılan, yani iyi ya da kötü yönde kullanabilme şansınız var. O yüzden hem iyi, hem de kötü olmak üzere iki farklı yan görev mevcut. Siz hangisini yaparsanız iyilik ve kötülük barınız ona göre artıyor. Tabii ki doğal olarak da, şehrin durumu ve halkın size karşı olan tutumu buna göre şekilleniyor. İyi ve kötü seçim sadece yan görevlerde karşımıza çıkmıyor. Her hangi bir görev yapmadığınız halde, sokak ortasında yardıma muhtaç insanlar görebiliyorsunuz. İsterseniz onlara yardım edebilir veya etmeyebilirsiniz. Aynı şekilde ana senaryoyu takip ederken de, bazı zamanlar bu durum karşınıza çıkabiliyor. Cole ise kendisi için en uygun olanı düşünüyor ve siz de iyi ya da kötü davranacağınızı belirliyorsunuz. Mesela bir görevde sıkışan boruların vanalarını açarken, her seferinde suratına büyük ölçüde pislik bulaşıyor. Cole bir süre sonra bunun bana yararı yok, kendimi zehirliyorum, ama diğer tarafta da insanları kurtaracağım diyor. Siz de bu açıklamalara göre hareket ediyorsunuz.