Inkulinati İnceleme

İlkay Eren Kartal 24.02.2024 - 20:15
Turn-Based strateji oyunları sevenlerdenseniz, erken erişimden çıkan Inkulinati'ye bir şans verin. Inkulinati inceleme yazımızda oyuna yakından bakıyoruz.
Platformlar Nintendo Switch, PC, XBox One, Xbox Series X
Inkulinati
  • Yapımcı - Yayıncı - Daedalic Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Sıra Tabanlı Strateji
Merlin Puanı 80
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%55
Artılar - Yaratıcı Dünya
- Özgün Karakterler
- Eğlenceli Oynanış
Eksiler - Oyun Modu Çeşitliliği

Inkulinati inceleme: Mürekkeplerin dünyasına hoş geldiniz. Burada sizi sınırlayan tek şey hayal dünyanız. Bu fantastik evrende gladyatörler, rahibeler hatta uzaylılar birbirleriyle mücadele içindeler. Geniş bir strateji, uzun düşünceler ve destansı savaşlar… Inkulinati bizi hayal dünyamızda orta çağ temalı çok enteresan ve bir o kadar da tatlı bir yolculuğa çıkartıyor. Unutmayın burası öyle bir dünya ki bir tavşanın poposu bir kılıçtan ya da gergin yayda duran bir oktan daha tehlikeli olabilir.

Inkulinati inceleme: Mürekkep Dünyası

Inkulinati fantastik bir orta çağ temasında geçen sıra tabanlı bir strateji oyunu. Satrançtan bolca ilham alan oyunumuzda ana amacımız rakibimizin “Tiny” adı verilen şahını devirerek destansı maceramızda zafere erişmek. Bunun için her şahın çeşitli kendine has yan karakterleri mevcut ve bu her yan karakterin yine kendine has saldırıları ve sair özellikleri bulunmakta.

Inkulinati inceleme / PS4 - 1
Inkulinati inceleme

Mürekkeplerin dünyasında size lazım iki temel öge bulunmakta; kalem ve hayal gücü. Oyunun temeli mürekkep sayınıza dayanıyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı ne kadar mürekkebiniz varsa o kadar yardımcı karakter çizip bunları savaşa dâhil edebilirsiniz. Mürekkebiniz bittiğinde ise elinizdeki karakterleri en efektif şekilde kullanarak rakibinize en akılcı şekilde yaklaşarak zafere uzanmaya çalışıyorsunuz.

Oyunun ciddi bir yapısının olduğunu söylemek zor olur. Belirttiğim üzere oyun bir fantezi-hayal evrenini size sunmayı amaçlıyor. Bu hayal evreninin tatlılığına aldanmamak gerekiyor çünkü oyunun yapay zekâsı hayli iyi yapılmış. En ufak hatanızda affetmeden hemen hatanızdan faydalanmaya ve bunu kendi lehlerine çevirmeye uğraşıyorlar. Oyunu normal zorluk modunda deneyimledim ve yapay zekâ bana gayet yeterli geldi. Biraz daha ustalaştıktan sonra zorluğu yükseltmeye çalışmak daha makul olabilir çünkü Inkulinati öğrenmesi kolay ama ustalaşması çok zaman ve çaba isteyen bir oyun.

Inkulinati inceleme / PS4 - 2
Inkulinati inceleme

Her şeyden önce oyunu oynarken sık sık durup düşünmeniz gerekiyor. Yaptığınız hamleler asla siyah ya da beyaz değil hep gri kalıyorlar. Artıları olduğu kadar eksileri de var bu hamlelerinizin. O yüzden tüm her şeyi iyice tarttıktan sonra oynamalısınız. Yoksa dediğim üzere, yapay zekânın hiç acıması yok. Bu vesileyle oyunun tasarımına değinecek olursak haritalar o kadar güzel ve buna uygun dizayn edilmiş ki ne size ne de rakibinize ekstra bir avantaj sağlayacak bir harita tasarımına hiç rast gelmedim oyun boyunca. Her şey tamamen stratejinize dayanıyor. 

Bu bağlamda oyundaki ana taşlar da gayet dengeli tasarlanmış. Her taşın artısı ve eksisi var ve bu taşlar asla birbirlerinden avantajlı değiller.

Inkulinati inceleme / PS4 - 3
Inkulinati inceleme

Here Comes The Butt

Oyunun dünyasından ve tasarımından yeterince bahsettiğimi düşünüyorum. Bu güzel elementleri harmanlaması gereken bir de oynanışımız mevcut tabi ki. Oyunun mekanikleri yine öğrenmesi çok kolay ama ustalaşması zaman alan cinsten. Aslına bakarsanız mantığımız çok basit; rakibine yaklaş ve vur! Vurmak istediğinizde ise karşınıza bir gösterge çıkacak ve onu doğru zamanda durdurarak en yüksek hasarı vermeye çalışacaksınız. Ne kadar basit değil mi? Böyle düşünürseniz yanılırsınız. Çünkü oyundaki karakterlerden bazıları uzak mesafe bazıları orta mesafe bazıları ise yakın mesafe hasar verebiliyor. Bu yüzden yapmanız gereken şey bunları en doğru şekilde harmanlamak. Akılcı ve stratejik olmanız gerekiyor.

Bir düellonun işleyişi genel olarak eşitliği bozmaya yönelik çalışıyor. Her düello bölüm bölüm ilerliyor ve ilk iki bölümde rakibinizle olağan çarpışmanızı gerçekleştiriyorsunuz. Ardından oyun eşitliğin bozulması için haritanın uçlarında alevler çıkartmaya başlıyor. Bilin bakalım haritanın uçlarında ne var? Şahlarınız! Bir yandan şahlarınızı alevden kaçırıp diğer yandan düşmanla savaşmaya devam ediyorsunuz.

Inkulinati inceleme / PS4 - 4
Inkulinati inceleme

Bir düşmanı etkisiz hale getirmenin çok çeşitli yolları mevcut ama benim en çok hoşuma giden haritanın ucunda duran düşmanı ufak bir iteklemeyle aşağıya paldır küldür yuvarlamak oldu. Oyunun tasarımı o kadar sevimli ki düşmanların düşüşü bile çok tatlı duruyor. Ayrıca doğal olarak bir düşmanın can barı sıfırlandığında mürekkebini yere düşürerek yok olacak ve o mürekkep alınabilir olacaktır. Mürekkebi kaparsanız avantajı ele geçirirsiniz. 

SONUÇ

Inkulinati çok tatlı gözüken bir oyun ve bu görselliğinin yanında stratejik oynanış, iyi tasarlanmış haritalar ve karakterler ile fazla efor sarf etmeden sakin kafayla düşünerek oynayabileceğiniz bir oyun. Eğer uzun bir mesainin ardından evde bir şeyler içerken kafanızı dinlendirmek için bir oyun arayışındaysanız. Şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum. İyi olan kazansın!

Inkulinati inceleme / PS4 - 5
Inkulinati inceleme

Inkulinati inceleme / PS4 - 6
Inkulinati inceleme

Inkulinati inceleme / PS4 - 7
Inkulinati inceleme

Inkulinati inceleme / PS4 - 8
Inkulinati inceleme

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2024 21:14
Kalan Karakter: 300 Gönder
Inkulinati
İlginizi Çekebilir