Instinct

Instinct

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
You are Empty'den sonraki boş atış denemeleri devam ediyor...
Platformlar PC
Instinct
Merlin Puanı 25
16 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%58
Artılar Sonuçta bir oyun
Eksiler Baştan aşağı eksi
Hava karanlık ama soğuk değil. Sanki yaz akşamı var, güzel havada etrafta dolanıyorum. Tam ilerlerken karşıma iki tane zombi çıktı. Silahı doğrultup ateş edecektim, bir tanesi çöp konteynırının içine girdi. Diğeri onun arkasından gitti. Ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. O sırada sırtımda birinin bana masaj yaptığını fark ettim. Arkamı bir döndüm bir zombi daha bana meğerse vurmaya çalışıyormuş. Hiç uğraşmadım yanından usulca ayrıldım. Bakkala gittim, içecek yiyecek bir şeyler aldım. Bir taraftan atıştırayım diyordum. Ufaktan patates cipslerine dalarken, zombilerin etraftan çıkıp bana vuramamasına aldırış etmiyordum. Eve gidip yatayım diye içimden geçirdim. Dönüş yolunda sırtımı kaşır gibi vuran zombiyi gördüm. Halen aynı yerde birine vurmaya çalışıyordum. Ufaktan sırıtıp yanından ayrıldım. Eve geldim yattım uyudum. Yaşayan ölüymüş filan bunlar hikaye, vız geçer.

Bomboş

Rus yapımcı Digital Spray’in, Your are Empty’den sonraki projesi Instinct yukarıdaki hikayeye aynen uyuyor. Kuzey Kore’ye araştırıp-yok etme görevi için gönderilen 3 asker var. Göreve gidiyorlar, zombilerle karşılaşıyorlar ve oyun başlıyor. Kısaca hikaye bundan ibaret başka bir şey yok. Tamam Zombiler genelde aptal olurlar beyinleri yoktur. Ama Instinct’te zombiler aptalında aptalını oynuyorlar. Neyse bunu es geçip asıl büyük probleme geliyorum. Düşmanlarımız vurmaktan bile acizler. Yanlarına gittiğiniz zaman “Bööö” diyerek size elinizi sıkmak elini uzatıyor. Instinct için ancak böyle bir tabir yapılabilir. Düşmanlarımızın bize vuramamasının diğer nedeni bir de oyundaki program hataları. Kendileri vuruş konusunda beceriksiz olduğu gibi, hatalara kurban gidebiliyorlar. Vurmaya çalışırken kolu duvara takılan düşmanlar, çevredeki bazı cisimlerin içine girip kaybolanlar veya havada yürüyenler var. Bazıları siz yanlarından çekilip gitseniz bile halen siz varmışsınız gibi havaya vurmaya çalışıyor. Bunlar gibi daha hatalar var.

Grafikler eskiden kalma. Aslında baya eskiden kalma diyebilirim. Modellemeler, kaplamalar, efektler, şunlar bunlar yapımcılara acaba zaman hızla aktığında siz saklandınız mı diye sormak isterim. You are Empty grafik olarak kötüydü, Instinct ondan da kötü. Önünüze çıkan modellemeler genelde aynı, hep ikiz düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. Bunu yanında bir de sesler var ki, tam evlere şenlik olmuş. Yapım içinde düşmanlarımızın tek çıkardığı ses “Böö” başka bir şey yok. Sadece tek tip bir silah sesi var. Aynı şekilde bir yere ateş ettiğinizde çıkan ses efekti aynı. İster metal yere ister toprağa ateş edin hep aynı yankı, aynı ses efektiyle karşılaşabilirsiniz. Yapımdaki kötü noktalardan biri diyalogların Rusça olması. Diyalogların bu hali ayrı bir mevzu.

Otur sıfır

Instinct’te, You are Empty’deki gibi Multiplayer desteği bulunmuyor. Singleplayer’dan başka seçeneğiniz yok. Gerçi olsa da pek bir şey fark edeceğini sanmıyorum. Büyük ihtimal oyunun yapımcıları bile Multiplayer oynamazdı. Aynı şekilde Singleplayer’ı bile adam gibi oturup baştan oynayıp bitirdiklerini sanmıyorum ya. Instinct grafiklerin vasatlığına, program hatalarına karşın istediği en düşük sistem 2 Ghz, 512 Mb ram ve 128 Mb bir ekran kartı ve 8 Gb boş HDD alanı kombinasyonundan oluşuyor. Hadi diğerlerini anladım da, 8 Gb’ı nasıl neyle doldurabiliyor? Bu kadar HDD içinde delik açması son yaptığı darbelerden biri. Rus yapımcılardan umut dolu olurdum, ama bakıyorum da açıkçası ortaya çıkan pek elle tutulur örnekler yok. Ukrayna tabanlı GSC’nin yaptığı Stalker istisna; onun dışında Perimeter gibi ilginç bir strateji aklıma geliyor başka da yok. Bu kadar yatırıma bu kadar oyuna rağmen, Rus firmaları halen aynı kafada gidiyor. Bunu tek firma değil birkaç firma birbirini taklit ederek yapıyor. Artık güzel bir şeyler bekliyorum.

Sonuç olarak Instinct berbat bir yapım. 2007’nin en kötü oyunu bile diyebilirim. Paranıza, bilgisayara yüklediğinize, oynarken harcadığınız enerjiye yazık olur. Instinct’i hiç denemeyi bile düşünmeden direk yanından uzaklaşın.
Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 4.03.2021 09:29
Kalan Karakter : 300 Gönder
Tal Rasha
Tal Rasha 9.02.2016 17:52
Ya Abim Yeni üye oldum bu oyunun incelemesini okuduktan sonra baya bir kötüdür herhalde dedim ama şahsen yükledim oyunu o oyunun resmiyle alakalı şeylere hiç raslamadım yanlış oyunu anlatmıs olabilirmisin oyunu oynadım öyle zombilerin yanına gittim vuramazlar diye çok afedersin az daha ölüyodum grafikler kötüdür dedim sona ayarladım valla o kadar da kötü deil silahlar desen klasik keleş yerinde seside iyi ara cideolar bayıldım ama sonuçta 2007 olmus crysis devrim yarattı ama bu oyun en az 57 puanı hak ediyor ama yani eğer 2007 deilde 1999 da counterin zamanında çıksa simdi counter yerine instinct olurdu güzel şahsen ama neyi kötü anlamadım güzel akıcı bir oynanışı dokular desen muhtesem zombilerin tipleride pek biribirne benzemiyor (bir tanesi baltayla kafama vuruyodu az daha :DDD) yani güzel bana göre öyle yerin dibine sokulacak bir oyun deil hele birde 0 derseniz sahsen oyunun kalbi kırılır.sevgiler editörüm
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×