Intel 10.Nesil Comet Lake-S İşlemcilerini Duyurdu

Berat Darıcı
Berat Darıcı 1.05.2020 - 16:44
Intel Comet Lake-S kod adına sahip 10.Nesil masaüstü işlemcilerini duyurdu. Intel için bundan sonra en hızlı oyun işlemcisi Core i9-10900K olacak.

30 Nisan 2020 tarihinde Intel 10. nesil Core işlemcilerini tanıttı. Masaüstü sınıfı olan işlemciler  Comet Lake-S kod adıyla geliyor ve yeni anakarta ihtiyaç duyuyor. Serinin amiral gemisi ise Core i9-10900K olarak karşımıza çıkıyor.

LGA1200 Socket yapısına sahip olan işlemciler için söylentilere göre Intel'in güç tüketimi konusunda optimizasyonda zorlanıldığı için yeni socket yapısına geçmek zorunda kaldığı yönünde. Her yıl yeni anakart aldırmayı ihtiyaç haline getiren Intel, bu yılda bu bağımlılığından vazgeçmiyor.

Z490 anakartlar ile gelen işlemciler 10 çekirdek 20 izleğe kadar çıkıyor. Intel için bundan sonra en hızlı oyun işlemcisi Core i9-10900K olacak. Core i3'den başlayarak i5, i7 ve son olarak i9 olarak devam eden işlemciler için 400 serisi yeni nesil anakartlardan almanız gerekiyor. 10. nesil işlemciler optimize edilmiş 14nm üretim teknolojisi kullanıyor. Intel'in bir sonraki nesilde üretim teknolojisini değiştireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

İşlemciler Turbo Boost Max Teknolojisi ile beraber geliyor. Bu teknolojiyle beraber Intel, üretim sürecinde her bir işlemcinin her bir çekirdeğini test ederek en performaslı işlemciyi buluyor. Bu sayede işlemcileri kalitelerine göre sıralıyor ve kendi içerisinde saklıyor. Böylelikle her çekirdek için ayrı otomatik overclock yapılması sağlanılıyor ve yüksek performans hedefleniyor.

Intel 10.Nesil Comet Lake-S İşlemcilerini Duyurdu

10.Nesil Intel Core masaüstü işlemcilerin özellikleri ve fiyatları

Aşağıda bulunan görsel ile yeni nesil işlemcilerin fiyatlarına ve özelliklerine tek tek bakabilirsiniz. Fakat öne çıkan işlemciler için buraya ayrıca not düşeceğim. Core i9-10900KF'nin fiyatı 472 dolar, i7-10700KF'nin fiyatı 349 dolar ve i5-10600KF'nin fiyatı ise 232 dolar olarak karışımıza çıkıyor. "KF" isimlendirmesine sahip işlemciler entegre grafik işlemciye sahip olmayan işlemciler anlamına geliyor. "K" isimlendirmesine sahip işlemciler ise çarpan kilidi açık işlemciler anlamına geliyor. K işlemciler için overclock yapabilmek için Z490 yonga setine sahip anakartlardan bir tanesini almak zorundasınız. Diğer anakart modelleri overclock yapılmasını desteklemiyor.

Diğer yandan Intel, "T" isimlendirmesi altında düşük güç tüketimine sahip işlemcilerini de tanıttı. Elbette performansları da daha düşük. Bu işlemciler 35W TDP değerine sahipler. Intel Core i7-10700K ve i5-10600K Geekbench'de daha önce gözüktüğünü biliyor muydunuz?

Intel 10.Nesil Comet Lake-S İşlemcilerini Duyurdu

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2021 10:36
Kalan Karakter : 300 Gönder
Intel 10.Nesil Comet Lake-S İşlemcilerini Duyurdu

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×