1/3

Intel Centrino 2

Emre Demiray
Emre Demiray 3.06.2010 - 12:31
Intel dizüstü bilgisayarları yeni bir boyuta taşıyor
Bundan tam dokuz sene önce Intel, Centrino adını verdiği mobil platformun tasarım çalışmalarına başlamıştı. Wi-Fi bağlantının bir hayal olarak görüldüğü o günlerde Intel, Centrino platformuna bu özelliği eklemeyi planlamıştı. Centrino platformu 2003 yılında piyasaya çıktığında dünya çapında tüm dizüstü bilgisayarların sadece %16'sında kablosuz teknoloji bulunuyordu. Şimdi ise seri üretim dizüstü bilgisayarların yaklaşık %95'i WiFi özelliğine sahip. Bu durum Intel'in öngörüsünün ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi. Intel, yeni nesil Centrino platformu Centrino 2 ile de yine aynı şeyi yapmayı planlıyor.

Sosyal ağlar, kullanıcı tarafından yaratılan içerik ve görsellik, günümüzün bilgisayar teknolojisinin lokomotifi konumunda. Bu konularda kullanıcılara yüksek performans ve kolaylık sağlayan ürünler piyasada tutunabiliyor, diğerleri ise yok olup gidiyor. Intel, bu trendin farkında ve yeni mobil platformu Centrino 2'yu bu ihtiyaçlara yeterli bir şekilde karşılık verecek bir şekilde tasarlamaya çalışmış.

Bir Montevina vardı ne oldu ona?

"Centrino 2 de nereden çıktı?" diye soranlar olacaktır. Montevina adı size tanıdık geliyorsa, Centrino 2 ile Montevina'nın aynı şey olduğunu söyleyerek sizi bu sorudan kurtarmış olduğumu ümit ediyorum. Tasarım aşamasındayken Montevina kod adına sahip olan bu yeni mobil platformun adı piyasaya çıkarılacakken bir pazarlama stratejisi olarak, kullanıcıların daha aşina olduğu bir isim olan Centrino olarak değiştirildi.

Intel Centrino 2


Centrino 2 platformunun üzerinde yoğunlaştığı üç ana bileşen bulunuyor: işlemci, yonga seti ve kablosuz bağlantı kartı. Centrino 2 platformuna sahip olan ürünlerde Penryn kod adlı x86 tasarımını temel almış 45nm'lik Core 2 Duo işlemciler var. Şu an Centrino 2 için altı farklı model işlemci açıklandı. Hepsi 1066 MHz FSB'ye sahip olan bu işlemcilerde modele göre 3 ya da 6 MB L2 önbellek bulunuyor. 3 MB L2 önbelleğe ve 25 Watt güç tüketimine sahip olan P8400, P8600 ve P9500 sırasıyla 2.26 GHz, 2.4 GHz ve 2.53 GHz hızlarında çalışıyor. 6 MB L2 önbellekli ve 35 Watt güç tüketimli T9400 ve T9600 modelleri ise yine sırasıyla 2.5 GHz ve 2.8 GHz hızına sahip. Bu modeller dışında Intel'in bu platformda şimdilik amiral gemisi konumunda olan Core 2 Extreme X9100 bulunuyor. X9100, 3.06 GHz'lik bir performans gösteriyor, hem de sadece 44 Watt güç harcayarak.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×