Intellimouse Explorer

Murat Oktay
Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Intellimouse Explorer, tasarym açysyndan bakyldy?ynda, ?yk bir ürün. Üstteki büyük yuvarlak dü?meler, avuç içinde zarif, kibar bir kyvrym, çok modern ve neredeyse gelece?e ait bir görünü?.
Optik motorlar hakkında şuna dikkat edilmesi gerekmektedir: Birçok tüketici ürünlerinde de olduğu gibi, yenlikçi biri ürünlerine yeni teknolojiyi soktuğu an, rakipleri bu uygulamayı kopyalamak için pek vakit kaybetmezler. Sonuç olarak, bu rakipler neredeyse birbiriyle aynı şekilde işleyen ürünleri piyasaya sürerler. Bu da manzarayı önemli ölçüde değiştirir. Artık her bileşimin kalitesi ve uygulaması önemli değildir. Ürünleri sıraya düzen, baskılı devrelerden oluşan tek bir optik motor vardır. Aynı tür optik teknoloji yaygın olduğundan ve tüm optik motorlar az çok birbirine benzediğinden, bunların aralarındaki fark artık düğme düzeni, mouse tasarımı ve işletim yazılımı gibi diğer özelliklerle belirtilmektedir.

IntelliPoint 3.x sürücü yazılımı, iki Microsoft Optik Trackball hakkında son zamanlarda yazılan bir yazıda detaylı bir şekilde ele alındığından burada ondan çok fazla bahsetmek istemiyorum. Bu, beş düğmeli bir mouse'dur ve bu düğmelerin hepsini kullanmak istiyorsanız gerekli sürücü yazılımını kurmanız gerekecektir. Varsayılan Windows mouse sürücüsü bu üründen gerektiği kadar yararlanabilmeniz için çok fazla bir esneklik sunmayabilir. Sürücüde değişmesini umduğumuz bir özellikse aynı komutu birden fazla düğmeye programlayabilme özelliğinin eklenmesidir. Bu çok basit bir değişiklikmiş gibi gelse de mouse'unuzdan en fazla verimi alabilmeniz açısından önemlidir. Diğer satıcılar bu özelliği sunmakta ve Microsoft'un da ilerde bunu sunacağını umuyoruz.

Explorer neredeyse tüm durumlarda iyi iş başardı. Fakat diğer mouse'ların sahip olduğu kısıtlamalardan o da nasibini aldı: çok hızlı hareketlere ayak uyduramama. Ancak bu kısıtlamanın dışındaki özellikleri iyi idare etti. Üstteki iki büyük düğme sol ve sağ mouse kliklerini çok kolaylaştırdı ve scroll-wheel de muhteşem bir ilaveydi. Birçok mouse'da zamanla kayganlaşan, yumuşak, lastik scroll-wheel vardır; fakat bu scroll-wheel diğerleriyle aynı kaderi paylaşmayacak. Her durumda kolayca kullanılabilmekteydi. Web sitelerinde scrolling bir an meselesiydi ve Paint Shop Pro 6 gibi uygulamalardaki zoom özelliği de çok beğenilmişti. Bu scrolling mouse'lardaki esneklik gerçekten de çok faydalı.

Ünitelerin sol tarafında bulunan iki ekstra düğmenin konumunu veya düzenini beğenmedik. Bu iki düğmeden büyüğü kolayca erişilmekte ve istenen tepkiyi vermekteydi; fakat önündeki küçük kare düğmeye ulaşmak çok zordu. Küçük elleriniz ve kısa baş parmaklarınız varsa bu düğmeyi çok kullanma fikrini kafanızdan çıkarabilirsiniz. Belki de Microsoft uzun olan düğmenin altına ikinci bir düğme yerleştirseydi, bu düğmenin erişimi ve kullanımı çok daha kolay olurdu. Ne yazık ki, büyük ellere sahip değilseniz o ikinci düğme erişim sınırlarınızın dışında.

İki ana düğme ve aralarında bulunan scroll-wheel'e bağlı kalırsak, mouse ile oyun oynamak çocuk oyuncağı. Dört yumuşak pad ve kırmızı plastik alt yüzey sayesinde hareket etmek çok kolaydı ve optik motor da uyumluydu. Normal kullanım altında neredeyse her durumda beklendiği şekilde çalıştı. Quake III: Arena'da 100fps'nin üzerinde oynamak biraz zor olabilir. Optik motorun bir yada iki kez bize ayak uydurmadığını da gördük. Bunun dışında son yapılan testlerde Intellimouse diğer optik mouse'lar kadar iyi çalıştı.

Bu ürünü çok beğendik; ama bir optik mouse için 33 dolarlık bir perakende satış fiyatının uygun olduğuna karar verdik. Ek düğmelerin hayranıysanız, Intellimouse Explorer'ı almayı düşünün. Optik teknolojisi çok sağlam.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2023 04:23
Kalan Karakter: 300 Gönder
Intellimouse Explorer
İlginizi Çekebilir