Internet Hızlanıyor! Peki Neler Sağlıyor?

Barbaros Şengüler
Barbaros Şengüler 3.06.2010 - 12:31
Hayatımıza birçok alanda etki eden internet dünyası.

Günümüzde hala ateşle haberleşme gibi bir yöntem kullanarak dünyayla iletişim içerisinde olma mücadelesi verenlerdenseniz, bu gidişe bir dur demenin zamanı gelmiş demektir. Hergeçen gün gelişen teknolojinin nimetleri hayatımızın her alanına süratle yerleşmekte ve getirdiği kolaylıklar sayesinde farklı konulara zaman ayırabilmemize olanak sağlamakta. Ülkemizde ve dünyada bilgisayar kullanımı ciddi oranlara ulaştığından, haberleşme ve online trafik konusuda buna paralel olarak internet üzerinden sağlanır oldu diyebiliriz. Peki gelişen teknolojinin internet hayatımıza katkıları neler dersek; Bilhassa şirketlerin artık neredeyse tamamen e-mail kullanarak haberleşmesi, büyük boyuttaki dosyaların internet üzerinden kolayca transfer edilmesi ve online işlemlerin web üzerinden gerçekleştirilmesi gibi birçok farklı yöntem, sağladığı yararların başlıcalarındandır.

Gelişen internet teknolojisi sayesinde artık havada uçuşan evraklar ve cd’ lere yazılıp kuryelerle bir noktadan farklı yerlere taşınan veriler neredeyse yok denecek kadar az kullanılır yöntemler haline geldiler. Bunların dışında istediğimiz herhangi konuda ki bir bilgiye birkaç dakikada ulaşabilmekte, bankacılık işlemlerinden akşam hazırlanması gereken bir yemek için yeni tariflerin alınmasına kadar tüm bu işleri internet yardımıyla çok kısa sürede gerçekleştirebiliyoruz.

Şirketler ve son kullanıcılar, internet bağlantılarını belli başlı servis sağlayıcıları aracılığıyla kiralık hatlar, DSL bağlantılar ve Kablonet gibi bağlantı türleriyle sağlamaktalar. Dünyada çok daha önce hayata geçmesine rağmen ülkemizde ne yazık ki yeni yeni hayatımıza giren ADSL ve KabloNet gibi internet bağlantı türleri insanlara kesintisiz internet bağlantısı sağladığı gibi sabit aylık ödemelerle ekonomik çözümlerde sağlamakta. Telekominikasyon konusunda artık diğer firmalarında Telekom ile rekabet içerisine girmesiyle biz kullanıcıların aldığı hizmet kalitesi ciddi oranda artacak diye düşünüyoruz. SuperOnline ve Sabancı Telekom gibi büyük kuruluşların Telekominikasyon servisi vermeye başlamasıyla artık ürün ve hizmetlere daha uygun koşullarda sahip olabileceğiz.

Diğer taraftan ADSL bağlantı son günlerde şirketlerin yanı sıra ev ve küçük işletmeler tarafından ciddi oranda tercih edilir bir hale geldi. Fiyatların uygun olması ve montaj, kurulum gibi işlemlerin çok basit olması tercih nedenlerinin başında geliyor. KabloNet ile internet bağlantısıda bir diğer tercih edilen servis türü diyebiliriz. Ancak hem bağlantı hızı hemde teknik destek konusundaki varolan olumsuz görüşlerden dolayı ADSL bağlantı kadar popüler olamadı. Ayrıca ADSL bağlantıda verilen statik ip adresleri sayesinde küçük ve orta ölçekli işletmeler mail server’ lar kurarak e-mail trafiklerini kendileri yönetmeyi tercih ediyorlar.

Diğer taraftan bilgisayar dünyasının önemli bir bölümünü oluşturan oyun meraklıları içinde internet’teki bu gelişmeler inanılmaz yenilikleri beraberinde getirdi. Çoğumuzun en önemli favorilerinden olan network üzerinde multiplayer oyunlar oynamak artık internet üzerinden de mümkün. Bu olay çok yeni olmasada özellikle Türkiye’de internet servis sağlayıcıların gelişmesi ve ADSL, kablonet gibi bağlantıların popüler olmasıyla birlikte oyun severler internet üzerinde bambaşka ülkelerden online onlarca farklı kişiyle oyun oynama şansına sahip oldular. Böylece online kimlikler, klanlar,koloniler günlük hayatımıza bilimkurgu vari bir şekilde girmiş oldu. Artık evlerde ve internet kafelerde de arkadaşlar arasında yapılan turnuvalar yerini uluslararası online oyunlara bıraktı diyebiliriz. Hızlı internet bağlantısının getirdiği farklı bir yenilikse yüksek boyuttaki dosyaların kolayca download edilebilmesi. Örneğin yeni çıkan oyunların demolarının çoğumuzdan önce internet’ ten download edilerek oynanabilmesi, çıkan yamaların güncel takip edilerek oyunlara kısa sürede eklenebilmesi yine gelişen internet hızının sağladığı kolaylıklardan bazıları diyebiliriz.

Eğer ADSL gibi internet bağlantılarına geçme imkanınız varsa hiç durmayın ve hemen kullanmaya başlayın derim. Böyle bir kaynağın verimli şekilde kullanılabilmesi için kesintisiz ve hızlı bir internet çok daha iyi olacaktır. Kısa bir zaman içerisinde ülkemizde her kesimden insanın bu kolaylıklardan yararlanır hale gelmesi hem bireyler hemde ülkemiz açısından önemli olduğu bir gerçek. Dileriz Türk Telekom ve diğer kuruluşlar bu mantıkla hareket ederek yalnızca yüksek kazanç sağlamayı düşünmek yerine herkesin daha kolay ulaşabileceği koşullarda bu hizmetleri vermeye çalışırlar.

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2021 20:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
Internet Hızlanıyor! Peki Neler Sağlıyor?

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×