İnternet üzerinden satış yapanlara vergi cezaları yolda

İnternet üzerinden satış yapanlara vergi cezaları yolda

Furkan Güler
Furkan Güler 17.04.2018 - 13:14
Özellikle Instagram ve Facebook üzerinden sanal dükkan açanların başı dertte.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya fenomenlerinden de vergi alınacağını açıklayan hükümet, yakında internet üzerinden vergisiz satış yapan kişilere vergi cezası kesebilir. Buna paralel olarak ise TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi ve aynı zamanda Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, internet üzerinden e - ticaret sistemi ile satış yapanları uyardı. Özellikle Facebook ve Instagram üzerinden gelişen e - ticaretin bir başka kolu olan S - ticaret, ekonomide vergisiz olarak büyük bir hacim oluşturmayı başardı.

İnternet üzerinden vergisiz satış yapanlara ceza gelecek

2011 yılında 5 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu belirtilen bu ticaret sisteminin günümüzde yerel işletmelerin oluşturduğu hacme yaklaştığı söyleniyor. Ayrıca yerel ticaret endüstrisinde işini yürüten bir kişinin Instagram'a girdikten sonra işlerini yüzde 300 ile 500 arası büyütebildiğini belirten Çiğdemli'ye göre, kısa bir süre sonra bu kişilere vergi cezası verilecek.

Cenk Çiğdeli'nin tam açıklaması ise şu şekilde,

"Tüm dünyada 5 yılda 10 kat büyüyen S-ticaret, gerekli altyapı yatırımları yapılarak güven sorunu aşılırsa önümüzdeki yıllarda daha hızlı büyüyecek. S-ticaretin önümüzdeki 3 yıl içinde 160 milyar dolarlık bir pazar hacmine sahip olacağı öngörülüyor. Ancak vergisiz ticaret yapan hesaplar için cezalar kapıda!"

Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 1.11.2020 03:54
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2018 19:25
Online satış ağırlıklı çalışan esnafım irsaliye de imza olmadığından dolayı eksik evraktan ceza yiyen arkadaşlarımız var. Bize de yazık. kayıtdışı çalışanlar yüzünden özellikle 2017 de çakıldık.o günden beri kredi kartlarımın asgarisini ödüyorum. Umarım en kısa zaman da uygulama başlar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 13:39
En azından ev hanımları kendi yaptığı örgü el emeklerine vergi gelmesin zaten asgari ücretle zor geçiniyorlar.. Yazık günah bu insanlar nasıl geçinsin tamam milyon dolarlar kazanıp reklam yapanlardan vergi alın ama insanların extra kazançlarına el sürmeyin bırakın millet toparlansın yaaa
MK Okuru
MK Okuru 18.04.2018 00:02
tamam ev hanımlarına el emeklerine lafımız yokta adam çinden getiriyor çatır çutur vergisiz satıyor. bende çinden dükkanıma getiriyorum dünyanın vergisini veriyorum bu nasıl olacak?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 20:11
2.el bişey satmak istesen mevcut durumda en çok satış yapılan siteler genellikle % 10 vergi kesiyor tabi listeleme parası yok kalın yazı yaptın vitrin yaptın hep ayrı para kesiliyor daha birçok seçenek var ve hepsi ekstra ücret... devlet bence burayada el atmalı % 10 kesinti yapılması çok fazla...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 20:07
Aga herşeyi yapacaktın nete dokunmayacaktın. Son umutlarıda ellerinden alınan insanları zapt etmek imkansız olacak
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 14:47
O zaman faturada kesek, tam olsun.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×