Iron Man 2

Mahmut Saral
Mahmut Saral 30.06.2010 - 18:32
Yükselen teneke fiyatları, Demir Adam'a yaramadı
Platformlar PlayStation 3
Iron Man 2
  • Yapımcı - Yayıncı SEGA - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 45
Artılar Karakter seslendirmelerinde filmde rol alan aktörler bulunuyor
Eksiler Berbat grafikler, sesler, yapay zekâ yok, birbirine benzer özensiz ve sıkıcı görevler, zaman kaybı
Artık gerçekten sıkıldık. Birbirinin kopyası ve aynı düzeyde özensiz film oyunları, son sürat üzerimize gelmeye devam ediyor. Görmemezlikten gelelim diyoruz, ama o da olmuyor. Madem yapmaya mecbursunuz, bari biraz özen gösterin. Hayır göstermiyorum diyorsanız, siz bilirsiniz...

Bir fiyasko daha, hem de demirden

Bilindiği üzere Marvel'ın en önemli kahramanlarından Iron Man (Demir Adam), ikinci sinema filmiyle tüm dünyada gişeleri sallamaya başladı. Oyun yapmaya "reklamın iyisi kötüsü olmaz" mantığıyla yaklaşan film yapımcıları (bakın film yapımcıları diyorum), hemen en acelesinden bir de video oyunuyla filmin popülaritesine artı yönde katkı sağlamayı düşünmüş. Ne yazık ki her düşünülen gerçek olmuyor. Önümüzde kötü bir uyarlama var.

Filmde olduğu gibi oyunda da iki tane metal arkadaşımız var. Biri en bilindik Iron Man, diğeri ise ona benzer, ama daha farklı özelliklere sahip bir elaman. Kırmızı kostümlü kahramanımız uçabiliyor, hızlı ataklar gerçekleştirebiliyor ve okkalı tokatlarla karşısındakini tuzla buz ediyor. Diğer soluk metal arkadaşımızın ise, omuzlarında makineli tüfek ile roket düzeneği var. İstediğimiz gibi ateş edebiliriz. Mermilerimiz bitmiyor, sadece fazla kullanınca tekrar dolması için biraz beklemeliyiz, o kadar.

Çok zengin bir mucit olan Tony Stark, bu önemli icadının kötü güçler tarafından insanlığa tehlike oluşturacak şekilde kullanılmasını istemiyor ve hareket geçiyor. Maceraya giriş kısmı gerçekten çok kötü hazırlanmış. Heyecan duygusundan yoksun, tasarımların başarısızlığı olabildiğince ön plana itilmiş ve koca Demir Adam'ın ceylan gibi sekişleri hayal kırıklığı olarak bize yansıyor.

Oyunumuz TPS bakış açısına sahip. Yapmamız gerekenler ise oldukça basit; belli bir bölgedesiniz (genellikle etraflar dağlarla çevrili oluyor. Böyle şehirleri kolay kolay göremezsiniz). Hareket alanınızın çok geniş olduğu söylenemez. Siz havada bekleyin, bırakın düşmanlar üzerinize gelsin. Nedir onlar; dayanıksız helikopterler, tanklar, size benzer bazı uçan askerler ve ufak tefek robotlar. Her daim ülkelerine ihanet eden generalleri de unutmamak lazım. Koca bir robotu alt ettiniz diyelim. Bilin bakalım içinde kim var; bir general. Hem de o kadar belli ki, robotun içine direkt üniformasıyla girmeyi tercih etmiş. Onca gömlek, ceket, kravat, bir de robot zırhı. Hiç mi terlemiyor bu adam?

Iron Man 2


O kadar güçlüyüz ki, birkaç vuruşta hepsinin üstesinden gelebiliyoruz. Bir bölüm bitiyor, diğeri başlıyor, bir sonraki derken "yaptığımız şeylerin hep aynı olduğunu" anlamamız uzun sürmüyor. Eminim ki çoğu oyuncu, Iron Man 2'nin oyununu yarım saat bile zor oynar.

Bu nedir yahu, Gif gibi renk tonları

Iron Man 2'nin grafikleri genel anlamda çok kötü. Özellikle kamera yaklaştığında görüyoruz ki, karakterlerin pikselleri sayılıyor. Sanki her biri Paint'te çizilerek oyuna aktarılmış. Çevre tasarımları, kaplamalar ve detaylar çok kötü. Işık ve gölgeler, sigara dumanı gibi. Havok'la anlaşılmasına rağmen 1-2 saçma fizik tepkisinin dışında bir şey göremezsiniz. Bir ağaca ateş edin. Ağaçtan alevler çıkıyor ve bir bomba patlamışçasına ses geliyor. Zannedersiniz ki, o ağacın içinde cephanelik var. İşitsel olarak da oyun başarılı değil. Başrol oyuncuların seslendirmelerine yer verilmiş, ancak sesler kesinlikle yetersiz ve bazı arka plan sesleri de 1970'lerden kalma filmlerde kullanılanların kalitesiyle eş değer. Hatta bazı seslerin eski filmlerde kullanıldığına eminim.

Sonuca gelirsek ne oynayın, ne de "oynasam mı" diye merak edin. Filmine gidin, izleyin, eğlenin, ama oyunundan uzak durun. Nasıl olsa tanınmış bir karakter. Eninde sonunda hayranları satın alır, düşüncesiyle hareket eden yapımcılara en güzel cevabı, bu oyunu oynamayarak gösterebiliriz. Oyun demeye bile bin şahit ister.
Yorumlar 23
MK Okuru
MK Okuru 20.03.2023 16:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
Iron Man 2

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×