Iron Man

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Dökme demirin maceraları
Platformlar PSP
Iron Man
  • Yapımcı - Yayıncı Artificial Mind - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 47
Artılar Uçmak
Eksiler Grafikler, sesler ve geri kalan herşey
Bazı şeyler vardır ki değerleri oldukları gibi bırakıldığında çok daha fazla eder. Son zamanlarda rastladığımız çizgi romandan yapılan farklı çevrimler, buna en iyi örneği oluşturacaktır muhtemelen. Önce filmleri yapılır, ardından oyunları piyasaya sürülür. Ancak atlanan bir nokta vardır; dönüp baktığınız zaman çizgi roman artık kendinden bazı şeyleri kaybetmiştir. Bu elbette çizgi romanın kendine has olan değerini kaybetmesi değildir. Hele ki sevilen yapımlar kaliteli filmler ile bir araya geldiği zaman çok daha fazla heyecan uyandırır. Ancak film noktasında durmak gerekir, zira çoğu zaman filmlerle birlikte piyasaya sürülen kalitesiz, oldubittiye getirilen oyunlar bu heyecanın sönmesine neden olur. Tıpkı Iron Man’de olduğu gibi.

Uçabilen metal yığını

Iron Man oldukça beğenilen çizgi romanlardan olmakla birlikte, filminde gösterilen başarı ile de takdir topladı. Ancak ne yazık ki oyunu kâr amacı ön plana çıkan yapımcılar nedeni ile aynı başarıyı hangi platformda olduğuna bakılmaksızın gösteremedi. PSP platformunda boy gösteren yapım, PlayStation 3 ve XBox 360 platformları ile benzer içeriğe sahip olan tek kişilik oyun modunda 13 farklı görev barındırıyor. Hatta birbirileri ile aynı ara video sahnelerine sahip olduklarını dahi görmek mümkün. Oyun ilk başladığı andan itibaren filmi izlemeden içerik ve hikayeye dair bilgi sahibi olmanın biraz güç olduğu görülüyor. Üstüne daha çok adımımızı atar atmaz bir hareket ve aksiyonun içinde buluyoruz kendimizi. Görevler içinde lazer topları, süpersonik düşmanlar gibi filmde rastlamadığımız şeylerde bol miktarda bulunmakta.

Yapımda görevleri üçüncü şahıs kamerasından oynanan Shooter’lar olarak tanımlamak mümkün. Ayrıca görevler boyunca ihtiyacımız olan yedi açılabilir zırh giysisi ve tercihimize göre geliştirmeler bölüm öncesinde seçilebilmekte. Geliştirmeler mermi, zırh, silah gibi oyun içindeki ihtiyaçlarınızı iyileştirmenize yarıyor. Aslına bakarsak yaptığımız şey sürekli bir dönüşüm halinde etrafa ateş etmek, barikatları kırmak ve haritadaki hedef noktasına ulaşmaktan başka bir şey yapmadığımızı görüyoruz. Bu bakımdan başta ne yapıyorsak finalde de aynı şeyi yapıyor, tek düzelikten ne yazık ki kurtulamıyoruz. Oyundaki muhtemelen en büyük aksiyon uçabilmemiz oluyor. Havalandıktan sonra etrafa yukarıdan ateş edebilmek, gideceğimiz noktaya daha hızlı varmak "Aksiyonu" oluşturan etkenlerden. Dökme demirden bir adamın nasıl uçtuğunu bir kenara bırakırsak yapım oynanabilirlik açısından hiçbir şey vaat etmiyor. Yapımın PC versiyonunu da deneme şansım oldu. Bununla birlikte PC versiyonunun PSP’den çok daha kötü olduğunu söylersem yalan olmaz. Zira PSP’de dahi vasat olan grafikler, PC versiyonunda sanki PSP’den port edilmiş gibi duruyor.

İçerik olarak önüne geleni öldür, hedef noktasına ulaş tarzında olan tek düzeliği ancak teknik detayların iyi olması kurtarabilirdi ki, ne yazık ki bu bakımdan da durumu kurtarabilecek bir şey bulunmuyor. Grafikler ve kaplamalar vasatı aşamazken, en azından Iron Man’in modellemesine dikkat edilebilirdi demeden diyemiyoruz. Sesler bakımından da grafiklerden aşağı kalır yanı olmayan oyunda, kontrollerden yana da şansımız ne yazık ki gülmüyor. Genel olarak baktığımızda Iron Man’i oynayabilmek için, yapımın gerçekten çok büyük bir fanı olmamız gerektiği görülüyor. Ne yazık ki çizgi roman ve filmin başarısı video oyunlarına aktarılamamış.
Yorumlar 14
MK Okuru
MK Okuru 17.09.2021 01:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
Iron Man

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×