İsrail hükümetinin, Intel'e para yardımı yapmasının amacı ne?

Furkan Güler
Furkan Güler 27.12.2018 - 11:12
Devlet ve firma arasında bulunan dostluk bağları güçlendi.

Teknoloji dünyasının en büyük donanım üreticilerinden bir tanesi olan Intel, son yıllarda AMD'ye karşı adeta zafer üstüne zafer kazandı. Yeni nesil işlemcileri ile teknoloji tutkunlarının sevgisini kazanan Intel, geçtiğimiz yıllarda İsrail'de büyük bir üretim tesisi açmış ve milyarlarca dolar yatırım yapmıştı. Bu hareketi ile birlikte İsrail hükümetinin güvenini kazanan Intel yetkilileri, sonrasında hükümetten bazı destekler beklemekteydi. Şimdi ise beklenen yardımların yeni bir tanesi daha gün yüzüne çıktı.

İsrail, Intel'e olan yardımlarını sürdürüyor

Belirtilenlere göre Intel, İsrail'in güneyinde bulunan üretim tesisinde 5 milyar dolar değerinde donanım üretimi gerçekleştirdi. Buna karşılık olarak İsrail hükümeti, Intel'e nakit şekilde tam olarak 185 milyon dolarlık para transferi yapacak. İsrail parlamentosunun desteklediği bu hareketin sonucunda Intel'in tekrar böyle bir anlaşmaya daha varacağı tahmin ediliyor. Bu anlaşmaya göre İsrail hükümeti Intel'e, 556 milyon dolarlık bir yardım daha yapacak ve karşılığında ise Intel, firmasına hepsi İsrail vatandaşı olmak üzere 250 kişiyi bünyesine katacak. Kiryat Gat şehrinde bulunan fabrika, İsrail'de bulunan en büyük fabrikalardan bir tanesi olarak ülkede geçtiğimiz senelerde konumlanmıştı.

Son olarak Intel gibi teknoloji dünyasında adını duymaya aşina olduğunuz tüm büyük teknoloji firmalarının, İsrail'de ar-ge tesisinin bulunduğunun altını çizelim.

Yorumlar 25
MK Okuru
MK Okuru 27.01.2023 18:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.12.2018 14:40
"Intel, son yıllarda AMD'ye karşı adeta zafer üstüne zafer kazandı."

Siz hangi yılda yaşıyorsunuz?
MK Okuru
MK Okuru 10.04.2019 00:35
İntelin zafer üstüne zafer kazandığı falan yok... Eskiden zaten AMD de olan CPU pazarı Ryzen mimarisi ile bariz şekilde Amd ye geri döndü şuan....
MK Okuru
MK Okuru 30.12.2018 19:55
Piyasaya hüküm süren intel zaten. Acaba sen hangi yılda yaşıyorsun ? Zaten gelirlerden de anlaşılıyor. Biri senede 5 milyar dolar gelir elde ederken diğeri 30 milyar dolar gelir elde ediyor. Bu fark bile piyasaya kimin hakim olduğunu gösterir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.12.2018 14:01
casus çip koymuşlardır kesin içine,
yoksa sırf işçi alıyor diye yarım milyarın üzerinde yardım mantık işi değil, tamam arazi verir elektrik su doğalgazdan vergi almaz ama nakit girişi direkt anlıycanız yapmıyacağı eşşeğin önüne yem koymaz.
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2018 00:39
Intel zaten yahudi firmasıdır. Çoğunluk hissesi yahudi siyonistlerde. Siyonistler microsofttan tut apple a birçok şirketin ana hissedarıdır. Amd dede hissesi vardır. Yani amd alınca çok fark etmiyor sadece kötünün iyisini seçmiş oluyoruz. Ama bu da benim için tercih sebebidir, sizin içinde olabilir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.12.2018 16:41
Olayı sadece İsrail müslüman düşmanıdır şeklinde okumayın. İsraili yöneten zihniyet yahudi olmayan herkesi küçümseyen bir yapıdadır aslında. Amd de müslüman değil ama siyonistler gibi düşman da değil, kendilerini üstün ırk falan da görmüyorlar en azından.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.12.2018 12:16
Nedeni mi bunu bilmiyorsanız Intel Yahudi lobisinin desteklediği Yahudi bir firmadir
Kalan Karakter : 300 Gönder
İsrail hükümetinin, Intel'e para yardımı yapmasının sebebi ne?

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×