1/2

İstanbul Hikayeleri

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yer: İstanbul, Anemas Zindanları!
Yerli yapımların son 1 yıl içerisinde dirilişine tanık oluyoruz. Pusu satışa sunulduktan sonra, 3 boyutlu yapımlar birbiri ardına su yüzüne çıkmaya başladı. Koridor, henüz çıkmamış olsa da Kabus 22 vs... yapımlar, Türk oyun sektörünün gelişmesi için oldukça önemli. Zira bu tür 3 boyutlu oyun denemeleri olmasa, ülkemizdeki oyun sektörünün önü ciddi şekilde kararacaktır. Bu yüzden Türk 2B ve 3B oyun geliştiricilerini, yarattıkları projeleri daha da ileriye götürmeleri, hatta Dünya sahnesine çıkarmaları için destek olmalıyız. Aksi halde kendimizden olmayan, yabancı oyunların dil seçeneklerinde Türkçeyi aramaya veya herhangi bir yapımda, Türkiye’nin adı geçtiğinde şaşırmaya devam ederiz...

Şimdilerde yeni bir 3 boyutlu yerli yapım, yüzeye çıkıyor. Murat Çileli’nin hazırladığı oyunun ismi İstanbul Efsaneleri. Yapımın künyesinde; senaryo, kurgu, animasyon ve kodlamanın karşısında hep aynı ismi, Murat Çileli’yi görüyoruz. İstanbul Efsaneleri, Türk kültürü ve tarihi zenginlikleri ile ilgili ilk ve tek korku/macera oyunu sıfatını taşıyor. Şimdi elimizde Murat Çileli tarafından yayınlanan, 22 MB boyutundaki, İstanbul Efsaneleri Teknoloji Demo’su bulunuyor.

Murat Çileli her şeyden önce, İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginliklerinin ön planda olacağı bir oyun yapmaya çalışıyor. Yani yabancı yapımların ve öykülerin taklidi değil, tamamen bizden bir oyun. Bu yüzden de teknoloji demo’sunda mekan olarak Anemas Zindanları’nı seçmiş.

Anemas Zindanları

Anemas Zindanları, korku ve macera öğelerinin bulunacağı bir yapım için gayet başarılı bir tercih olmuş. Zira yerin 3 kat altında olan bu zindanlarda, onlarca Bizans kralı hapsedilip ölüme terkedildi. Bizans döneminin en büyük saraylarından olan Blahernia Sarayı’nın bir parçası olan Anemas Zindanları, ayrıca Bizans’tan geriye kalan tek yeraltı zindanı olma özelliğiyle de çok büyük bir tarihi zenginlik içeriyor.

Kısaca oyunun ilk bölümünün geçtiği Anemas Zindanları’ndan da bahsettikten sonra teknoloji demo’suna nihayet tıklıyoruz. Anonim olarak belirtilen muhteşem bir müzik ile açılıyor demo. Tamamen Türk ezgileri, kısa giriş videosu ile çok güzel bir uyumluluk gösteriyor...