1/4

İstanbul: Kıyamet Vakti

İstanbul: Kıyamet Vakti

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Murat Yavuzkaplan: İstanbul'u bir de ondan dinleyin.

Sobee tarafından geliştirilen MMO oyunu İstanbul Kıyamet Vakti hakkında merak edilen soruları, yapımın camia yöneticisi Murat Yavuzkaplan’a yönelttik. Çok keyifli geçen sohbet, İstanbul hakkında bilinmeyenlere de adeta ışık tuttu. Yapımın şimdiki hali ve geleceğiyle ilgili edindiğimiz kritik bilgiler, İstanbul’un gölgede kalan kısımlarını aydınlatıyor…

MK: İstanbul’u klasik MMO’lardan ayıran yanı nedir?

Murat Yavuzkaplan: İstanbul oyunu, mevcut MMO’lardan çok farklı. Genelde işler şöyle yürür: Bir oyun hazırlanır ve insanlara oynanması için sunulur. Ancak biz bundan çok farklı bir şey yapıyoruz. Biz önce yapımı oynanabilir şekilde yayınladık ve böylelikle kullanıcıların oyunda var olmalarını sağladık. Örneğin bir yerdeki heykelde oyuncunun adı geçebilir ya da kullanılan alet edevatlarda kullanıcıların ismini görebilirsiniz… Böylece oyunun kurgusunu kullanıcılar ile beraber şekillendiriyoruz.

MK: Etkileşimli bir dünya yarattınız sanırım.

MY: Biz insanlara şunu demiyoruz: Biz bunu yaptık, öyleyse bunu oynayın. Aksine biz bunu yaptık, bu dünyada var olma hakkınız var. Böylece oyuncular oyunun içine daha çok giriyorlar.

MK: Plus Paket’in avantajını gördükten sonra paralıya geçen oyuncu sayısında artış oldu mu?

MY: Bizim oyunumuz henüz geliştirilme aşamasında olduğu için, bu süreç içerisinde çok fazla pazarlamaya önem vermedik. Oyuncuların neredeyse hiçbir özelliklerini kısmıyoruz, Plus Paket için ekstra avantajlar getiriyoruz sadece. Fakat pazarlamayı ön planda tutmadığımız için, “Rakam şu kadar oldu” gibi bir şey söyleyemeyeceğim.

MK: Plus Paket’ten sonra oyuncuların istekleri neler oldu?

MY: Tabii, zaten bununla ilgili güncellememiz de var. Açıkçası Aralık ayına kadar İstanbul oyununda güncellemeler hiç durmayacak; hatta 2008’de de. Plus Paket ile gelen tepki şuydu: “Biz Plus Paket almak istiyoruz ama günde 6-10 saat oynayan oyuncular var. Fakat bir taraftan 3 saat oynayan da var”, bunların arasında dengeyi kurmak için belli yerlerde Plus pakette düzenleme yapacağız. Ayrıca yeni iksirler olacak…

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×