Jack Orlando: A Cinematic Adventure

Yağız Hoş
Yağız Hoş 3.06.2010 - 12:31
Kısada olsa eğlenceli bir adventure oynamak isteyenler için ideal bir oyun.
Platformlar PC
Jack Orlando: A Cinematic Adventure
  • Yapımcı - Yayıncı Topware Interactive - JC Research
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar -
Eksiler -

Eminim ki çoğu kişi Jack ORLANDO’nun nâmını şimdiye kadar hiç mi hiç duymamıştı.Adventure oyunlarının altın yılı olarak bilinen 1996 yılında ilk versiyonu ile piyasaya çıkan Jack orlando; Broken Sword gibi büyük adventure’ların yanın da sönük kalmış bir oyundu.Fakat oyun, yapımcı firma Zuxees tarfından yeniden düzenlendi, jowood production tarafından piyasa sürüldü ve şu an Directors cut firmanın yeni gözdesi.

Hey billy!! 
Jack,Ülkedeki tüm pislikleri zamanında temizlemiş, hatta devletten üstün hizmet madalyası bile almıştı (onun gibi bir şey işte).Ancak Jack yaşı geçtikçe kendini içkiye vermiş ve bir başbelası haline gelmişti.birgün yine sokaklarda aylak aylak gezerken Jack bir cinayete tanık oluyor ve katilin üzerine ‘’nooliy orda’’gibisinden gidincede kafasına kabzayı yiyor ve uyandığında elinde bir silah,yanında bir ölü ve etrafının da polislerle dolu olduğunu görüyor.Doğal olarak polisler adamı jack’in öldüğü sanıyor içeri tıkıyorlar.Fakat bir süre sonra yetersiz delilden dolayı serbest bırakılıyor.Jack birden bu olayın, talih kuşun kafasına ettiği bir güzellik olarak düşünüyor:).böylece jack straz taşlarla bezenmiş eski pırıltılı iş hayatına :) dönmek için bir fırsat ele geçirmiştir.Jack’in ayrıca bir şefi vardır.şefininde çiftliği vardır :).Şefi bu işe hayırlı bakmamaktadır.Çünkü oyunun ileriki bölümlerinde sizde görecezsinizki şef bu işin elebaşıdır ve terbesiz birinin tekidir :).ancak ne olura olsun jack ipin ucunu elden bırakmayacaktır.Oyunu konusu oldukça güzel olmasına karşın süresi kısa ve de tek cd den oluşuyor.Adventure oyunlarının az bulunduğu şu dönemlerde bu küçük ayrıntılar devede kulak.En azından 2 cd’lik bir oyun olsaydı daha iyi olurdu :).Ayrıyetten Jack Orlando bir o kadar da kolay.Jack’in ne yapılacağı hakkında çok büyük ipucları vermeside can sıkıyor.

Biçilmez kaftan!!
Oyunun bir de enteresan bir özelliği var.konuşmalar esnasında, mesela Jack ile bir polis meemuru konuşurken jack’in sesi bir kolondan polis memurun seside diğer kolondan çıkıyor.Bende bu şekilde bir kolonumu yanlış taktığımı öğrenmiş oldum :). Oyunun inventory (aldığınız eşyaların saklandığı menü)si bence oyuınun en güzel ayrıntısı.f1’e bastığınızda jack’in ceketinin içi açılıyor ve elinizdeki envaye çeşit envanterinizi buraya yerleştirip bunları istediğiniz şekilde düzenleyebiliyorsunuz.

Görsel ve Duyusal şölen 
Oyunun en başarılı yanı sizinde gördüğünüz gibi grafikleri.çizgi film vari soluk grafikleri oyunun konusuna çok uygun ve karakterlerlede bir o kadar uyumlu.Donuk olmaması ve fmv(video diyelim) formatında ilerlemeside gerçekten çok güzel.Ayrıca fmv’si de bir o kadar güzel grafiklere sahip ve konuyu çok iyi açıklıyor.Ama hala çözemediğim jack’in kaç yaşında olduğu, fmv’sinde 35-40 yaşında görünmesine karşın oyunda 70’lik bir ihtiyara benziyor.O yüzden bende ortalasını aldım ve 55 yaşında olduğuna kendimi inandırdım :).
Fazla olmasada 10 oynayışta bir kere diyelim jack ortadan kayboluyor.Ama o kadar bug kadı kızında da olur.yükleme imkanınızda o anda olmuyor.Bu yüzden devamlı quick save yapmanız gerekiyor.Tıpkı benim yazdıklarımı save etmemem ve 5 dakika önce elektiriklerin kesintiye uğraması gibi :)) Müzikler mekanlara uygun olarak düzenlenmiş.Mesela askeri kampta bandolu borazanlı müzikler ; gece klübüne ise romantik müzikler konulmuş ve kulağa oldukça hoş geliyorlar.Ayrıca ilk versiyona göre en çok yenilenen unsur olmuş.Dialoglar ve monologlar (yani jack’in kendi konuşmaları) profesyoneller farafından seslendirilmiş ve oldukça başarılılar.

Alternatifi az!
Çok klasik bir cümle geliyor şimdi.eveet oyunun hep iyi yanlarından bahsettik şimdide olumsuz yanlarına bakalım :).Gerçi daha önceki satırlarda biraz değinmiştim ancak çaktırmayın Mesela hep aynı yerden para çıkması ve oranın sokağın ortası olması.halbuki gidip arkadaşından para istemesi çok iyi düşünülmüş.Saçma sapan şeyler alıp çoğunu oyunun sonuna kadar hiç kullanmamamız da ekleyelim.inventory hariç diğer menülerle hiç uğraşılmamış olması,oyunun kısa ve çok basit olmasını olumsuz ayrıntılarına ekleyebiliriz.

SANSUR
Aslında oyunun anlatılacak pek birşeyi yok.Piyasada az bulunan adventure oyunlarına yenilik getirmesinden dolayı her adventure hayranınn hatalarını kabullenerek! oynayabileceği bir oyun jack orlando.Ayrıca birinci versiyonun sansurlusu olarak kabul edebileceğimiz bir versiyonu directors cut. Ayrıca millinium’um ilk adventure oyunu Jack Orlando. Sonuç olarak kaliteli ve kısada olsa eğlenceli bir oyun.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 13:10
Kalan Karakter : 300 Gönder
Jack Orlando: A Cinematic Adventure

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×