1/2

Jack The Ripper

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Cinayetler, deliller, yoğun bir araştırma ve korku, merhaba karındeşen Jack
Platformlar PC
Jack The Ripper
  • Yapımcı - Yayıncı Galilea - The Adventure Company
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 60
Artılar Kaliteli konu, sürükleyici oynanış.
Eksiler Oyunu oynanmaz hale getiren hatalar

Çoğunuz bu gizemli ve hala çözülememiş Jack The Ripper olaylarından haberdarsınızdır. Victoria dönemi Londra'sında yaşayan bu kişi bazı kaynaklar tarafından dünyanın ilk seri katili olarak gösteriliyor. Kimliği hakkında hala spekülasyonlar var. Olayları tam olarak araştırıp, bir adventure oyunu yapmak bence çok akıllı bir iş olmuş.

Şehir korku içerisinde, Jack The Ripper geri mi döndü?

Oyunun konusu ile gerçek olaylar hemen hemen aynı. Olayların üzerinden 15 yıl gibi bir süre geçiyor. Tarih 1901 ve New York şehrindeyiz. Gazete manşetleri Jack'in döndüğünden bahsediyor. Biz genç bir muhabir olan James Palmer olarak New York Today gazetesinde çalışıyoruz. Gazete sahibi rakiplerinin bu olayla ilgili yaptığı haberlerin ardından satış tirajını inanılmaz şekilde arttırdıklarını görerek bizi bu konu ile ilgili araştırma yapmak ve her gün bir yazı hazırlamamız için görevlendiriyor. Macera başlıyor.

12:15 Cinayet bölgesine doğru yol alıyorum

Öncelikle şunu belirteyim, isimden ötürü öyle yoğun bir aksiyon beklemeyin. Oyun çok oturaklı bir konuya sahip ve adım adım ilerliyorsunuz. Görüntü ise bazı kesimlerin hiç sevmediği, tıklayarak ilerlenen ve genelde resim görerek geçirdiğiniz tarzda. Doğal olarak istediğiniz her yere gidemiyorsunuz, bir yerden sonra sizden istenilenleri yapmanız için oyun o yöne doğru kayıyor ve sizde istenileni yapıyorsunuz. Anlayacağın hiç serbest değilsiniz. Karşılaşacağınız sorunların genelde tek bir çözümü oluyor, alternatif bir şey yok. Oysa ki adventure oyunlarında genelde birden fazla çözüm yolu bulunur. Bunun dışında gidebileceğiniz yerler çok sınırlı ve ortalara doğru devamlı aynı yerlerde dönüp durduğunuzu fark ediyorsunuz. Hep aynı yüzleri görüyor, aynı mekanlarda dolaşıyorsunuz. Bu tarz oynanabilirliğe sahip oyunların aksine bu sefer kamerayı 360 derece döndürebiliyorsunuz. Fakat bu özelliği fazla kullanmamanızı öneririm çünkü belli bir zamandan sonra insanın içi dışına çıkıyor. Çünkü sistem bazı web sitelerinde olan resimlerin birleştirilerek özel bir şekilde sunulması ile aynı. Yani insanın başını döndürüyor. Sadece çevrenizi görmeniz sağlanıyor başka bir artısı ile karşılaşmadım. Çevreyi görmek ise bence fazla önemli değil zaten normal kamera sizi sadece aksiyonun bulunduğu yerlere götürüyor. Bir de çok çok kötü bir hata var ki sormayın. Oyun sırasında bazen fare ikonu işlevini yitirebiliyor. Ardından ise yanınızda bulunan deliller, eşyalar kaybolmaya başlıyor. Haritada işaretlediğiniz yerler kayboluyor. Sonuç olarak saatlerce oynayıp ilerlediğiniz oyun bir anda resetleniyor ve hiçbir şey yapamıyorsunuz. Ben bu sorun ile bir kez karşılaştım fakat yakın bir yerde oyunu kaydettiğim için etkilenmedim. Fakat oyunun sitesindeki forumda bundan dolayı oyunu bırakan bir çok kişinin yorumlarını okudum. Durum böyle olunca devamlı oyunu kaydetmek gerekiyor. Bu tarz hatalardan biri de oyunda ufak bir aksaklık çıkması halinde hiç ilerleyememeniz. Siz pek farkına varmıyorsunuz fakat bazen oyun sapıtabiliyor. Örneğin akşam gel beni gör diyen bir karakterin yanına gidiyorsunuz ama orada yok. Bir önceki kayıtlı oyundan tekrar gidip tekrar konuşuyorsunuz ve tekrar akşam olunca yanına gidiyorsunuz karakter orada. Bunlar ciddi hatalar ve insanı direk oyundan soğutuyor.