1/2

Jacked

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Motorcular vadisi...
Platformlar PC
Jacked
  • Yapımcı - Yayıncı Sproing Interactive Media - JoWooD Productions
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 50
Artılar Bir motorsiklet yarışı oyunu olması ve yarış mod'ları.
Eksiler Tüm teknik detayları.
Yarışın başlamasına saniyeler vardı. Birinci olmaktan çok yarışı tek parça bitirmeyi diliyordum çünkü rakiplerim çok acımasızlardı. Her türlü pisliği yapıp, müsabakayı kazanmaya çalışacaklarından şüphem yoktu. Başlama işareti verilip, motorsikletime gaz verdiğimde bunları düşünüyordum. Artık aklımı meşgul eden soruları bir kenara atıp, hayatta kalma savaşı vermeliydim. Tabi kazanmam gereken bir de yarış vardı. Oyunu kuralına göre oynarsam, onu da kazanabilirdim ama...

Oyunu kuralına göre oynamak

PC kullanıcılarının motorsiklet yarışı oyunlarından yana yüzü gülmüyor. Zira bu türe, PC platformunda pek oyun yapmıyorlar. Aralardan tek tük bir kaç yapıma şahit oluyoruz ama onlarında akibetleri kısa sürede uninstall ile sonuçlanıyor. Tabi bunların arasından Moto GP serisini çekip, ayırmak gerek. Motorsiklet yarışlarını simülasyon tadında bize yaşatan yegane yarış serilerinden biri olarak adını altın harflerle yazdırdı Moto GP. Şimdilerde türe yeni bir soluk daha geldi. Yapımın ismi Jacked. Simülasyon değil, kanlı canlı bir Arcade.

Jacked’ın yapımcı firması Sproing Interactive Media. Firma daha önce Beyond Normandy – Assignment: Berlin isimli, İkinci Dünya Savaşı konulu, 3B aksiyon oyunuyla karşımıza çıktı. Aradan geçen 3 yıllık süreçte, Jacked onların yegane projesi oldu. Bakalım onca uğraşa, onca çabaya değmiş mi?

Kazanmak için sadece sürüş kabiliyetinize güvenmeyin

Jacked göze hoş gelen, kısa bir video ile karşılıyor bizleri. Birbirlerine hiç de sportmence davranmayan yarışçıların, rakibini geçmek için türlü pisliğe başvurduğunu görüyoruz. Yanındakine yumruk atanlar, rakibini düşürüp onun motorsikletine atlayanlar, kaza yapıp motoru alevler içinde kalanlar... O an anlıyoruz ki, Jacked sıradan bir yarış oyunu değil.

İlk olarak Profile yaratarak başlıyoruz Jacked’a. Ancak öyle ayrıntılı birşey değil, sadece oynayacağımız karakterin tipini seçiyoruz. Bunu da hazır oyunda bulunan 6 karakterden birini seçerek yapıyoruz. Options ekranı yapımdaki 2. durağımız oluyor. Grafik ayarlarında detay aramayın. Zira sadece efekt ve çözünürlük olarak 2 ayar mevcut! Options’taki tüm işlerimizi bitirdikten sonra Mission Mode ile oyuna başlıyoruz.

Karşımıza Amerika haritasında şehirler geliyor. Bunlara aynı zamanda bölüm olarak da bakılabilir. Zira birinde başarılı olduktan sonra diğer şehirler açılıyor. Başlangıçta sadece New York açık. Buradaki yarışlarda ilk 3’e girmeniz başarılı olmanız için yeterli. Oyunda 500cc, 750cc, 1000cc ve MTT Turbinebike olmak üzere 4 tip motorsiklet seçeneğiniz var. Toplamda ise 500cc, 750cc ve 1000cc’de 5’er tane, MTT Turbinebike’da ise kullanabileceğiniz 3 adet motor mevcut. Ancak başlangıçta size böylesine geniş bir seçenek yelpazesi sunulmuyor. 500cc’lik bir kaç motor ile idare ediyorsunuz.