1/3

Jade Empire

Jade Empire

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
RPG'nin yeni anlamı eski Çin topraklarında şekilleniyor.
Platformlar XBox
Jade Empire
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 92
7 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Kesinlikle mükemmel olan seslendirmeler ve müzikler. Grafikler gayet başarılı. Atmosfer yeterince büyüleyici.
Eksiler Çok uzun olan yükleme süreleri. Kameraya tam anlamı ile hakim olamama.

Bazı yönetmenler vardır, bir sonraki filmlerinin konusu, oyuncu kadrosu ya da içeriği ne olursa olsun “gerçek” hayranları tarafından gözü kapalı izlenir. Bazı yazarlar vardır, yeni çıkaracakları kitaplarının teması, edebi niteliği ya da hikayesi ne olursa olsun okuyucuları tarafından merakla beklenir ve piyasaya çıktığı gibi kapışılır. Oyun dünyası da böyledir. Bazı yapımcılar vardır, bu güne kadar bize öyle başarılı oyunlar sunmuşlardır ki; yapımı için uğraştıkları yeni oyunun kalitesinden hemen hemen eminiz ve çıkması için gün sayıyoruzdur. Bahsini ettiğim firma BioWare. Baldur’s Gate ile masaüstü RPG oyunlarını bize sevdiren, Icewind Dale ile farklı bir dünyaya sürükleyen, Newerwinter Nights ile 3. boyutta devasa bir maceraya salıverip, KotOR (Knights of the Old Republic) ile RPG dünyasını derinden çalkalayan bir oyun firması.

KotOR ile yılın en iyi RPG ödülünü almalarının ardından ikincisini tüm oyun dünyası pür dikkat beklerken ani bir karar ile KotOR’un ikinci versiyonundan vazgeçen BioWare, yepyeni bir maceraya attı. Jade Empire için uzun zamandır sıkı bir çalışma temposuna giren yapımcılar, bize sadece görkemli grafiklerle süslü bir oyun değil, KotOR’u aratmayacak kadar derin ve kapsamlı hikayesiyle, Çin dövüş sanatının en güzel örneklerini harika sahnelerle süsleyerek unutulmaz bir macera sunuyorlar.

KotOR’un eski Çin versiyonu gibi…

Bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse Jade Empire eski Çin’de geçen fantastik bir RPG (Role Playing Game - Rol yapma oyunları) oyunu. Kendini ispatlayıp büyük bir savaşçı olmak isteyen çömez bir öğrenciyi kontrol ederek, önce yaşadığımız köydeki kargaşayı daha sonra ise büyük kötü, imparatora karşı durabilmek için kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Genel oynanış normal RPG oyunları gibi, hatta fazlasıyla benzediği KotOR gibi gelişiyor. Daha evvel RPG oyunu oynamış her insanın tahmin edeceği gibi Jade Empire’da da hikayenin başında bir karakter seçmemiz isteniyor. Aralarında sağlık, kuvvet ve hız haricinde önemli bir farkı olmayan karakterler arasında istediğimiz birini seçiyoruz. Açık konuşmak gerekirse hangi karakteri seçtiğimiz izleyeceğimiz videolar haricinde pek önemli farklılık yaratmıyor. Her biri Master Li ismindeki büyük kung-fu ustasının öğrencileri ve hangisi seçersek seçelim aynı senaryoyu oynuyoruz. Sadece izlediğimiz videolarda bazı farklılıklar oluyor.

Video demişken ufak bir ayrıntıdan mutlaka bahsetmek istiyorum. Jade Empire gibi birden fazla karakter kullanmamıza imkan tanıyan oyunlarda bildiğiniz üzere videolar önemli bir noktayı teşkil eder. Burada yapımcılar genelde kolaya kaçarak oyun içi grafik motoru ile videolar hazırlarlar ve karakterimiz ne olursa onu rahatça görebiliriz. Ancak BioWare Jade Empire projesinde işin zor olanını başararak tüm videoları her karakter için ayrı ayrı yapmış. Hikayesi son derece kapsamlı olan Jade Empire’da sayısız video izliyoruz ve bunların çoğu oyun içi grafik motoru ile yapılmış olsa da önemli bir kısmı animasyon olarak hazırlanmış ve DVD üzerinde her karakter için ayrı ayı yer kaplıyor.

Bol aksiyonlu derin bir macera

Ayrıntılar bir kenara oyuna ilk adımızı attığımızda rengârenk bir dünya ile karşılaşıyoruz. Grafiklerin büyüleyiciliği ilk göze çarpan olsa da kontrolleri öğrenip küçük bir sataşma sonucunda ilk dövüşümüzü yapınca bu sefer dövüşteki akıcılık göz alıyor. Dövüş sistemini öğrenirken ilk dikkatimizi çeken oyunun fazlasıyla aksiyon içerdiği oluyor. Dikkat ederseniz BioWare’in bundan evvel yaptığı tüm RPG oyunlarında dövüşler sıra tabanlı gelişir ve zaman dururdu. Jade Empire’da ise dövüşler oldukça hareketli ve hızlı gelişiyor. Hatta kimi zaman RPG oyunu oynadığınız unutup Ninja Gaiden oynadığınızı bile düşünebilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×