Jade Empire: Special Edition

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Jade Empire efsanesi PC'lerimize hoş gelmiş
Jade Empire X-Box platformu için piyasaya çıktığında, X-Box sahiplerini cidden kıskanmıştım. Bioware gibi RPG konusunda usta bir firma, gene süper bir oyuna imza atmış ve bunu PC’ler için değil X-Box için yapmıştı. İlk zamanlar delirip kafamı duvarlara vurmuştum. Acilen bir X-Box bulup, yapımı denemek istiyordum. Hain planlarımı kurmuştum. Konsola sahip yakın bir arkadaşın evine misafir ayağıyla gidecektim, sonra ondan bir şeyler isteyip mutfağa gönderecektim. O gittiği zaman konsolu alıp sıvışacaktım, işte ve reklamlar. Nihayet beklediğim oyun PC platformuna adapte ediliyor. Sonunda diyorum ciddi olarak çok beklemiştim, hatta belki PC’lere yapılmayabilir diye içimden geçiriyordum. Ama Bioware bizi kırmadı ve alın “Bilgisayar sahipleri daha fazla kıskanmasın” diye, Jade Empire’ı bizlere hediye etti.

Bazı farklar


Jade Empire’da, kendini geliştirip kanıtlamaya çalışan, en başta köyünü kurtarıp sonrasında en büyük kötü olan imparatora karşı durmaya çalışan bir karakteri yöneteceğiz. Acemi olarak yapıma başlayıp, sonradan ise açılacağız. Eski Çin’de geçen oyunun diğer Bioware yapımlarından farkı, daha çok aksiyon içermesi ve dövüş sanatlarının ön plana çıkmasıydı. Senaryo da dallanıp budaklanıyordu. Seçilen karaktere göre değişen ara videolar, diyaloglar vs… bunlar da oldukça ayrıntılıydı. Gene de diğer Bioware yapımlarına göre özellikle dövüş kısımları ilgi çekiyordu.

Yapım herhangi bir terslik olmazsa, 2007’nin başında Jade Empire: Special Edition adıyla piyasaya çıkarılacak. Adından da belli olduğu gibi bazı farklılıkları da olacak. Kısaca konsol versiyonuna ek olarak bazı yenilikler yapılmış. İlk olarak grafikler elden geçirilmiş olarak PC sahiplerine ulaşacak. X-Box için iyi olan grafikler, şimdiki bilgisayarlar sistemleri için yeterli değil. Bu yüzden daha makyajlanıp önümüze sunulacak. Modellemeler yeniden elden geçiyor, böylece biraz daha iyi karakter animasyonları ve yüzler görebileceğiz. Bunlara ek olarak ışık efektleri üstünde oynama yapılacak. Ekstradan bazı ışık efektleri gelecek.

Konsoldan çevrilen yapımlarda en büyük sorun kontrollerdir. Bir konsol oyununun grafikleri bilgisayar için ne kadar iyi olursa olsun, eğer halen kontrolleri konsol versiyonundaki gibi güdük kalırsa, oynanmaz. İşte Jade Empire’da böyle bir durumda kalmamamız için, klasik W,A,S,D ve fare kombinasyonu devreye giriyor. Aslında bildiğimiz FPS kontrolleri olacak. Kontroller iyi hoş derken, diğer bir yenilik ise yapay zekanın geliştirilmesi. Bazı X-Box sahipleri oyunun yeri geldiğinde oldukça kolay olduğunu söylüyordu. İşte bu durumda Jade Empire’daki zeka da arttırılıyor, karşımıza salatalık gibi doğranmak isteyen düşmanlar olmayacak. Bize karşı daha akılcı ve taktik yaparak saldıracaklar.

Daha fazla arttırma

Yapay zekaya ek olarak, yeni bir iki düşman da yapım içine konuluyor. Bunun haricinde zorluk seviyesi de arttırılacak. Geliştirilen zeka yanına, daha zor olan seviyeler eklenecek. Jade Empire’da dövüş stili öne çıkıyordu, işte bu dövüş stillerine ek olarak yeni bir iki stil daha ekleniyor. Böylece oyun tadında yenmeyecek bir vaziyette olacak. Son olarak harita ara yüzü de yenilenmiş bir biçimde karşımıza çıkacak.

Jade Empire başarılı bir yapımdı ve birçok yerden ödül aldı. PC versiyonu da daha geliştirilerek bize sunuluyor. Kuşkusuz olarak oyun gene başarılı olacak. Evet acı anımın sonuna da gelelim, konsolu tam kucaklamışken arkadaşım yakaladı ve bir güzel kafamda odun kırdı. Ama olsun artık o geçmişte kaldı, Jade Empire PC için geliyor. Şimdi yapmak gereken 2007 Ocak ayını beklemek.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 14:30
Kalan Karakter : 300 Gönder
Jade Empire: Special Edition

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×