1/6

Jagged Alliance 2: Unfinished Business

Fatih Arpacı
Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
Sir-tech firması Türkiye'de pek tanınmayan bir firma. Zaten yaptığı oyun sayısı da fazla değil. "Ancak az ama öz" cümlesini tam manasıyla hak eden bir firma.
Platformlar PC
Jagged Alliance 2: Unfinished Business
  • Yapımcı - Yayıncı TalonSoft - Interplay
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar -
Eksiler -

Sir-tech firması Türkiye'de pek tanınmayan bir firma. Zaten yaptığı oyun sayısı da fazla değil. "Ancak az ama öz" cümlesini tam manasıyla hak eden bir firma. Jagged Alliance 2 Unfinished Business oyunumuz Sir-tech firması, uygun bir yayıncı bulamadığı için beklenenden oldukça oldukça geç çıktı. Ama sonuçta beklendiğine değdi. Jagged Alliance serisinin bütün oyunları dünya üzerinde "yılın en iyi strateji" oyunu unvanını da içeren bir çok ödül topladı. Pekâla bu seriyi bu kadar unvana layık kılan nedir? Birinci etken gerçekçilik, ikinci etken harika konu, üçüncü etken ise eğlence.

Oyunu gerçekçi kılanlar, oyunun ilk versiyonundan beri bulunan silah ve cepane çeşitliliği, bu silahların doğa ile etkileşimi, oyundaki bütün karakterlerin kendi "kişiliğinin" bulunması ve konuların uyduruk olmamasıdır. Son versiyonuna geçmeden önce biraz serinin tarihinden bahsedeyim. Oyunun ilk serisi Matavira adlı bir adada geçiyor. Bu ada, önemli bir hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkinin yetiştiği tek yer. Bir süre burada çalışan bilim adamlarından birisi işi ticarete dökmek için bütün adayı ele geçirmeye çalışıyor ve diğer bilim adamı da bizi bir komutan olarak kiralıyor. Biz de A.I.M. adlı kuruluşla irtibata geçip paralı askerlerden oluşan 8 kişilik takımımızı hazırlıyoruz ve adayı "sektör sektör" kurtarıp en sonunda kötü bilim adamını öldürüp adayı yeniden bilimin ve insanlığın hizmetine açıyoruz. Oyunun bir sonraki serisi olan Jagged Alliance: Deadly Games ise ufak görevlerin bulunduğu, oyuncuların kendi haritalarını oluşturup oynayabildiği bir multiplayer oyundu. Bu seriye kadar oyun sadece ses ve oynanabilirlik açısından güzeldi. Görüntüleri için pek de olumlu konuşulamazdı.

Ancak "Jagged Alliance 2" geldi ve görüntü sorunu da çözülmüştü. Oyun tek kelime ile "harika"ydı. Eski oyundan tanıdığımız 50 tane paralı asker üzerine yenileri, yepyeni ve tamamen dünya üzerinde gerçekte kullanılan profesyonel silahlar, kullanmak üzere araçlar eklenmişti. Konu ise çok daha güzeldi. Bir 3. dünya ülkesi olan Arulco diktatör bir kraliçe olan Didriane'in eline geçmişti. Bu ülke altın ve gümüş madenleri ile ünlüdür. Kraliçe halkı bir köle gibi çalıştırıp servetine servet katmaktadır. Ülkenin asileri toplanıp karşı koymuşlardır ancak Didriane'nin teknoloji harikası silahları ile başa çıkamazlar. En sonunda bir çoğu ölür ve saklanmak zorunda kalırlar. Bu ülkenin ölmüş zannedilen "eski" kralı Enrico bizimle kontak kurar ve biz yine profesyonel askerlerden oluşan takımımızı kurarız ve Didriane'e karşı ülkeyi kurtarmak üzere işe koyuluruz. Ülkeyi "sektör sektör" temizledikten, bütün madenleri ele geçirdikten ve kraliçeyi öldürdükten sonra, ülke kurtulur. Ve Enrico yeniden tahta geçer...

Gelelim Jagged Alliance 2: Unfinished Business oyunumuza: Adından da anlaşılacağı üzeri işimiz daha bitmemiştir: Didriane ölünce bu ülkede o yönetimi ele geçirmeden önce madenleri işleten firma madenleri geri istemektedir. Ancak halk dişiyle tırnağıyla söke söke kazandığı özgürlüğünü ve madenlerini geri vermek istemez. Bunun üzerine firmanın başında olan General Moris bu ülkeye göre doğuda bulunan - diğer bir 3. dünya ülkesi - Tracona'ya füze üssü kurar ve gözdağı vermek için Arulco'nun hapishanesine bir füze yollayıp orayı yok eder. Bunun üzerine işin ciddiyetini kavrayan Enrico yeniden bizimle kontak kurup bizden ülkeyi bu tehditten de kurtarmamızı rica eder ve 35bin $'ı da takım elemanlarımızı kiralamamız üzere bize yollar... Konumuz böyle...

Jagged Alliance 2: UB bir genişleme seti şeklinde ancak JA2'nin sisteme kurulu olması zorunluluğu bulunmuyor. Genişleme seti olması şurdan geliyor: Önceki oyunun sonunda kalan save-game'inizi import yapıp diğer oyunda "yarattığınız kişisel" askerinizi ve diğer paralı askerleri gelişmiş "statları" ile birlikte bu oyuna aktarabilliyorsunuz. Bu tabii JA2 oyununu önceden oynamış kişiler için ÇOK ŞEY ifade ediyor. Bunu yaptığınızda envanterleriniz sıfırlanıyor ve oyun biraz daha zorlaşıyor... Bunun nedeni ise çok açık: Önceki oyunda iyice bilenmiş, güçlenmiş adamınız bu oyunda karşısına çıkacak her adamı kolayca harcayacaktır. Ama diğer oyunu kurmamakla kendi adamını yapma özelliğinden mahrum kalmıyorsunuz.

Ek olarak gelmesinin diğer bir manası ise, Jagged Alliance : Deadly Games oyununda olduğu gibi bunda da internet üzerinden dağıtılan hazır haritalarla veya kendi oluşturduğunuz haritalarla, kendi senaryonuzu hazırlayabiliyor olmanız. Multiplayer olarak oynanmasa da kendi canlandırdığınız bir ortamda savaşmak güzel. Ayrıca arkadaşlarınıza da yollayıp onların da eğlenmesini sağlayabiliyorsunuz...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×