Japon Animasyon Müzikleri Programı: ANIME GARAGE

Murat Oktay
Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Japon Animasyon Müzikleri Programı: ANIME GARAGE
Türkiye'nin Japon animasyonu (kısa adı ile Anime) müzikleri üzerine ilk ve tek radyo programı, Radyo Kozmos'da (FM 92.3 frekansında), 6 Eylül Cumartesi tarihinde başladı. 'Anime Garage' adı ile yayın hayatına başlayan bu yeni içerik programı, Japon animasyonu kültüründen örnekler anlatmayı, Anime film ve dizilerinden popüler parçaları sunmayı ve bu kendine özel dünyayı dinleyicilere tanıtmayı hedefliyor.

Anime, son on yılın yükselişte olan akımlarından biri. Japon popüler kültürünün en belirgin ve yaygın öğelerinden olan Anime, yani Japon animasyonu günümüzde televizyonda, sinemalarda, festivallerde ve özel etkinliklerde karşımıza gittikçe daha çok çıkıyor. Özellikle gençlerin takip ettiği Anime dizileri ve filmlerinin tanınırlığı her geçen gün artıyor ve kendini dünya çapında sevdiriyor.

Anime kültürünün en önemli öğelerinden biri de bu dizilerin ve filmlerin müzikleri. Japonya'da en az pop ve rock müzik kültürü kadar geniş bir yer tutan Anime müzik kültürü, müziğin her türünü (pop, rock, heavy metal, klasik, caz, blues, gotik, enstrümental, vokal, vb.) bünyesinde barındırması ile dikkat çekmektedir. Japonya'da izleyicilerin, filmlerin kendisine olduğu kadar müziklerine de ilgi göstermesi, zamanla Japonya'da geniş bir Anime müzik kültürünün de yerleşmesine yardımcı olmuştur. Günümüzde üretilen her Anime dizi ve filminin en az bir müzik albümü (soundtrack) bulunmaktadır. Hatta onlarca müzik albümü olan uzun soluklu diziler bile bulunmaktadır. Anime eserlerinde karakterleri seslendiren ses sanatçılarının (seiyuu) birçoğu bu dizilerdeki şarkıları da seslendirmekte ve Anime meraklıları tarafından pop yıldızları kadar tanınmaktadırlar. Ayrıca Japonya'nın en bilinen pop ve rock grupları da Anime albümleri için özel parçalar hazırlamaktadırlar. Japonya dışında Anime kültürünün yaygınlaştığı ülkelerde de Anime müzik kültürü yavaş yavaş yayılmakta ve Anime müzik albümlerinin ve sanatçılarının bilinirliği artmaktadır.

'Anime Garage', bu kültürün Türkiye'deki meraklılarını radyo başına çekmeyi amaçlayan bir program. Radyo Kozmos'da her Cumartesi saat 15:00'de yayına girmekte olan 'Anime Garage', her hafta en güzel ve popüler Anime müziklerinin park edeceği bir mekan olacak. Anime müziklerinin çekici çeşitliliği ve farklı müzikalitesinin görülebileceği bu ilginç programı denemenizi öneriyoruz.

Programın ikinci bölümü, Temmuz ayında talihsiz bir kazada kaybettiğimiz, Türkiye'nin en önemli sinema ve müzik araştırmacılarından ve Japon Animasyon Günleri etkinliğinin yürütme kurulu üyesi olan değerli Sadi Konuralp'e adanacaktır.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2022 03:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
Japon Animasyon Müzikleri Programı: ANIME GARAGE

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×