1/3

Jaws Unleashed

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Jaws olmak neye yarar?
Platformlar PC
Jaws Unleashed
Merlin Puanı 60
Artılar Jaws olmak, kısa yükleme ekranları, zaman zaman film havası verme
Eksiler Grafikler, sesler ve bir zaman sonra kendini tekrarlaması
“Amity adasında son zamanlarda bir şeyler yaşanmaktadır. İnsanlar çok vahşi bir şekilde ölmekte ve her gün bu olaylara bir yenisi eklenmektedir. Olayın sorumlusunun dev bir beyaz köpek balığı olduğu anlaşılır. Şerif Martin Brody, Quint ve Matt Hooper bu canavara karşı büyük bir mücadeleye girişir.”

1975’te beyaz perdeye çekilen Jaws’ın konusu kısaca böyleydi. 13.Şubat.2006’da hayatını kaybeden Peter Benchley’nin çok satan romanından beyaz perdeye uyarlanan Jaws, Steven Spielberg tarafından çekilmişti. O zamanlar 27 yaşında olan ünlü yönetmen, filmini bir sette değil de, dışarıda çekmiş ve doğal ışığı kullanmıştı. Baş rollerde Roy Scheider, Robert Shaw, Lorraine Gary ve Richard Dreyfuss oynuyordu. 1976 yılında Jaws; en iyi kurgu, ses ve müzik dallarında Oscar aldı. Gösterildiği yılda oldukça büyük bir başarı elde etti ve gişe rekoru kırdı. Birçok kişinin denizden korkmasına neden olan film kült seviyesine yükseldi. Son zamanların kült filmlerin dijital ortama aktarılması modasına da katıldı.

Denizin dişleri

Jaws Unleashed’ta yapmamız gereken, Jaws’ın kendisi olarak Amity adasında terör estirmek. Tutorial’ın da içinde bulunduğu ilk bölümde sahile yaptığımız baskın sonucu yakalanıyoruz. Bizi araştırmak için bir yere kapatıyorlar ve burayı darmaduman ettikten sonra, açık denize yelken açıp Amity adasına korku salıyoruz.

Oyunumuz koca bir ada ve yapmamız gereken temel görevlerden oluşuyor. Genelde bu görevcikler bir yeri patlatma, saldırı düzenleme, onu veya bunu parçalamak gibi Jaws’ın yapabileceği şeyler oluyor. Bunlar dışında ekstra görevler de oluyor. Bu ekstra görevleri denizde bulunan ışıl ışıl parlayan şamandıraların yanına gelerek alabiliyoruz. Ekstra görevlerde ölü bir balinayı belli bir süreliğine diğer köpek balıklarından korumak, Bungee Jumping yapan kişileri havada kapmak, Jetski kullananları parçalamak vs… gibi çeşitli ve belli sürelerde yapılması gerekenler oluyor.

Yetenek

İster senaryoyu devam etmek için asıl görevler olsun veya ekstralar olsun, hepsinden belli bir puan alıyorsunuz. Bu puanlarla Jaws’ın yeteneklerini geliştiriyoruz. Speed, Hungry, Accuracy, Hungry ve Life olmak üzere beş farklı yeteneğimiz mevcut. Oyunda hepsini birer kamede yükselttikçe, her kademede biraz daha fazla puan istiyorlar. Ancak Jaws’ın bu özellikleri geliştikçe, yeni saldırı biçimleri öğreniyor. Bu da oldukça işimizde yarıyor. Puan almak için sadece görev yapmak gerekmiyor. Saldırdığınız ve öldürdüğünüz her şeyden puan alıyorsunuz. Bu insan olsun, balık olsun, tekne olsun; denizde görüp de saldırdığınız her şey size puan olarak geri dönecektir.

Jaws Unleashed’ta ilk iki bölümü geçip de özgürlüğümüzü kazandıktan sonra, Amity adası çevresinde serbest oluyoruz. Ada çevresinde istediğimiz yere gidebilir ve vahşet yaratabiliriz. Ada belli parçalardan oluşuyor, bu parçalar şamandıralarla gösteriliyor. Şamandıraları geçtiğiniz zaman, ufak bir ara yüklemeden sonra adanın o kısmına ulaşmış oluyoruz. Önceki bölümde sadece balıkçılar barken, diğer kısım da tatilciler olabiliyor. Sadece ada bölümleri değil, ayrıca bazı ana görev yerleri de şamandıralarla işaretlenmiş durumda. Bu kısımlara girmek istediğiniz zaman, önceki görevleri yapın ve burayı açın mesajını verecektir. Kısaca ana görevleri sırayla yaparak hepsini açıyoruz.

Saldırı

Kurbanınıza isterseniz kuyruk darbesi atın, isterseniz ağzınız da parçalayın veya tek bir harekette onu tamamen yok edin size kalmış. Artan yeteneklerimiz sonucunda saldırılarımız daha keskin oluyor. Teknenin içindeki adamı havaya zıplayıp tekne üstünden kapabiliyoruz (En iyi yol tekneyi parçalayıp, patlatmak veya batırmak). Ayrıca köpekbalığı görüşümüz de var. Bunun sayesinde karanlık ortamlarda kurbanımızı yeşil yeşil görebiliyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×