1/2

Jedi Knight II - Online Rehberi: 1

-
- 3.06.2010 - 12:31
Yeni bir Counter Strike doğuyor gibi. Yeni nesil online oyunlardan biri olan JK2'yi multiplayer'mı oynayacaksınız? Buyrun...

Daha çıktığı günden tutan ve efsanevi bir yapıtın oyunu olan Star Wars Jedi Knight 2 nin multiplayer’ı Türkiye’de de oynanmaya başlandı. Single player ı kadar güzel ve zevkli olan JK2 Multiplayer, bizim oyunculara Counter-Strike’dan başka oyunlar da olduğunu gösteren bir oyun. Yalnız çoğu kişi tam olarak nasıl oynayacağını çözememiş durumda. Ben de bunu gördüm ve bu oyun ile ilgili bir rehber hazırlamaya karar verdim. Oyunu kaptığınızda ne kadar kolay ve zevkli olduğunu siz de anlayacak, bilgisayarın başından kalkamayacaksınız...

Nerede Oynayabilirim?
JK2’yi oynayabileceğiniz o kadar çok yer var ki. İlk olarak oyunu botlara karşı oynayabilirsiniz. Pek zevkli olmasada oyunu kavramak, alıştırma yapmak için iyi ve ucuz bir çözüm. Eğer arkadaşlarınıza karşı oynamak istiyorsanız bir internet cafe ye gidip local area network(lan) üzerinden ya da internet üzerinden oynayabilirsiniz. Şimdiden Türkiye’de serverları açılmaya başladı bile. 

Nasıl Bağlanırım?
Oyunu multiplayer olarak açın ve sol üstteki play tuşuna basın. Oradan join server bölümüne gelin. Lan dan oynamak istiyorsanız yukarıdaki “Source” bölümünü “Local”a getirin ve refresh butonuna tıklayın. Karşınıza o anki serverların bir listesi çıkacaktır. Bunlardan birine tıklayarak oyuna girebilirsiniz. Eğer internet üzerinden oynamak istiyorsanız “Source”ı “Favorites” konumuna getirin ve aşşağıdan “New Favorite”e tıklayın. Daha sonra serverın adresini yazın ve “ok” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan server’ın üzerine iki kez tıklayarak oyuna girebilirsiniz. 

Benim ne internetim (olmasa bu yazıyı okuyamazsınız ya hehe) ne de gidecek bir cafen yok diyor ve botlara karşı oynamak istiyorsanız, “Play”e geldikten sonra “Create Server”a tıklayın. Çıkan menüden botları ekleyebilir ve server ayarlarını yapabilirsiniz. Bu kadar basit işte. Bu menüler daha önce Quake III oynamış birine hiç de zor gelmeyecektir. 

Multiplayer Oyun Türleri:
Star Wars Jedi Knight 2 monoton bir oyun değil. Aksine oynayabileceğiniz tam 7 oyun çeşidi var. Bunlar ise:

Free for All (FFA)
Quake serisinden bildiğiniz klasik Death Match işte. Death Match ya da FFA tam olarak ne? diyenlere söyliyeyim. Bu oyun türünde herkes tek başınadır ve puan kazanmak için birbirini öldürmek zorundadır. Serverda frag ya da zaman limiti olabilir, buna ulaşınca oyun biter ve başka bir yer açılır. Bundan başka hiçbir kural yoktur yani tamamen özgürsünüzdür. Star Wars’ a hiç yakışmasada oynaması zevkli bir tür.

Bu tür için verilecek pek de fazla bir öğüt yok doğrusu. Önünüze gelene dalın işte. Serverda force kullanımı açık ise force larınızı iyi ayarlayın ve o anki duruma göre bol bol kullanın. Mesela kalabalık ortamlara lightning yaparak düşmanların canını azlatabilir veya şansınız varsa birkaçını ızgara yapabilirsiniz. Eğer force yoksa kalabalık yerlere thermal detonator atarak da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. 

Holocron FFA
FFA ile neredeyse aynı olan bu tür bence normal FFA’dan kat kat daha güzel. Buradaki olay herkesde force’un olmaması. Haritanın belirli yerlerinde holocron adı verilen küp şeklinde kutular çıkıyor. Bu kutuların her biri değişik bir force gücü barındırıyor. Birini aldığınızda o güce sahip oluyorsunuz. İşin hoş yanı bu kutu siz oynarken etrafınızda dönüyor. Bu birinde bir ya da birkaç tane holocron bulunduğunu göstermek için yapılmış. İşte can alıcı kısım. Bir düşmanı öldürdüğünüzde onun holoconlarını alıp onun güclerine sahip oluyorsunuz. Tabii aynı şey sizin içinde geçerli.

Bu tür bir oyun oynarken mümkün olduğunca çok holocron almayı hedefleyin. Ne kadar çok holocron, o kadar çok güç demek(hiç uymadı). Ayrıca daha çok holocronları olan düşmanlarınıza yönelin. Bu arada force güçlerinizi kullanmayı ihmal etmeyin...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×