1/2

Joint Operations: Typhoon Rising

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Online savaş oyunlarına yeni bir alternatif.
Platformlar PC
Joint Operations: Typhoon Rising
Merlin Puanı 78
Artılar Devasa haritalar, modern silahlar. Yüksek oyuncu kapasitesi. Farklı oyun modları.
Eksiler Pek çok bug. Zaman zaman oyunun çöküp masaüstüne dönebilme. Novaworld tam verimle çalışmıyor.

Taktiksel savaş oyunlarının babası sayılan Novalogic, Delta Force oyununu piyasaya çıkardığında, hem tek kişilik, hem de çoklu oyuncu modunu da destekleyen bir oyun olarak sunmuştu oyun severlere. Aynı döneme denk gelmesi Novalogic için bir şanssızlık olmuş olsa da, Half Life’ın Counter Strike isimli modu tüm dünyayı pençeleri ile sarana kadar piyasanın en iyi taktiksel savaş oyunu olarak görülen Delta Force; Counter Strike’tan sonra dahi hâlâ kendine has oyuncu kitlesini korumayı başarmıştı. Savaş meydanını en iyi yansıtan oyun olarak kabul edilen Delta Force’un hükümdarlığı, EA’in ünlü oyunu Battlefield 1942 çıkana kadar sürdü. Ne zaman ki BattleField çıktı, tüm oyun dünyasını peşinden koşturur hale geldi. Şu anda oyun piyasasının en iyi taktiksel savaş oyunu olarak görülen Battlefield ardı ardına çıkan yamalarla, oturmuş online sistemi ile uzun süre rakipsiz kaldı. Nihayet işin ehli olarak görülen Novalogic, Battlefield ile başa güreşecek bir oyun çıkartmayı başardı. Ancak bunda ne kadar başarılı oldu. Hep birlikte göreceğiz.

Ne var? Ne yok?

Joint Operations, tıpkı Counter Strike gibi sadece online ve Lan üzerinden çoklu oyuncu için üretilmiş taktiksel savaş oyunu. Traning bölümü haricinde tek başınıza oynayabileceğiniz, bilgisayarın yönettiği botlarla dolu bir savaş alanı maalesef beklemeyin. Bu önemli uyarıyı yaptıktan sonra online ya da Lan ile oynayacak olanlar için oyunu anlatmaya devam edelim. 

Joint Operations, yazının başında da karşılaştırdığım BattleField 1942 oyununa fazlasıyla benzer yapıda olmasına karşın, aynı anda artıları ve eksileri barındıran bir oyun. Kısaca Battlefield’in daha geniş haritalara ve daha modern silahlara sahip olan bir versiyonu gibi görmek de mümkün. Endonezya’da geçen ve birbirinden farklı onlarca haritalara sahip oyun, bol silah çeşitliliğinin yanı sıra tıpkı Battlefield’da olduğu gibi kara, hava ve deniz taşıtlarını da kullanmaya izin veriyor. Oyunu en şaşırtıcı kılan özellik ise; server’ın elvermesi halinde 150 kişiye kadar oyuncunun aynı harita üzerinde bulunabilmesi. Beta çalışmaları sırasında 250 olan bu sayı 150’ye düşürülmüş olsa da, halen o kadar oyuncuyu kaldıracak bir server olmadığı da bir gerçek. Ancak teknik olarak, oyunun bu kadar büyük bir orduya ev sahipliği yapabilecek güce sahip olması önemli bir özellik. Bir diğer unsur ise haritaların çeşitliliği ve devasa sayılabilecek boyutları. Kimi haritalar o kadar büyük ki eminim 100 kişi dahi olsa birbirlerini göremeyen askerlerin olması muhtemel. 50 kilometreye varan harita genişliğinin yanı sıra, irili ufaklı adalara, değişik ağaçlardan oluşmuş ormanlara, tepelerde kurulmuş askeri üstlere ve sığınaklara sahip savaş alanları çok büyük bir çeşitlilik sağlıyor oyunculara.

Oyun başında, pek çok ülkeyi ve pek çok uzmanlık alanını içeren seçenekleri olan, karakter yaratma ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Daha sonra seçtiğiniz ülkeye ve ırka göre farklılık gösteren silah seçimine sıra geliyor. Joint Operations’ın silah konusunda hiç kimseyi hayal kırıklığına uğramayacağı kesin. Hafif ya da ağır, yakın ya da uzak mesafeli hemen her silahı bulabileceğiniz gibi; her silah için pek çok mermi seçeneğine de sahip olabiliyorsunuz. Menzilleri ve hasar yapıları farklılık gösteren mermiler, savaş meydanında epey farklılık yaratabiliyor.

Takım çalışması had safhada…

“Tek kişilik ordu” askerlerinin bulunmadığı bir oyun Joint Operations. Öyle ki; üzerimize alacağımız silahları, hatta mermileri dahi çok dikkatli seçmeliyiz. Her asker, ırkına ve uzmanlık alanına göre değişiklik gösteren silah taşıma gücüne sahip. Savaş esnasında sağda solda cephane bulunmayacağından, başarılı olabilmek için hem iyi bir taktik hem de başarılı bir takım çalışması uygulamak gerekiyor. Oyunda takım kurmanın özellikle de dengeli bir takım kurmanın önemi çok büyük. Her takımda olması gerekenler belli elbette; en az bir sniper (keskin nişancı), yine en az bir medic (doktor), iki üç adet otomatik silahları olan piyade ve yine en az bir adet ağır silahları ve patlayıcıları olan bir asker. Herkesin kendi oyun yapısına ve taktik düşüncesine göre değişecek olan bu sistemin en doğrusunu bulmak için mümkün olduğunca çok alıştırma yapmak gerek. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×