Judgment

Judgment

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 8.07.2019 - 12:53
Adaletin keskin tekmesi
Platformlar PlayStation 4
Judgment
  • Yapımcı - Yayıncı Amusement Vision - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Macera
Merlin Puanı 81
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%61
Artılar + Dövüş mekanikleri
+ Sürükleyici Hikaye
+ Merak uyandıran olay örgüsü
+ Seslendirmeler başarılı
Eksiler - Dedektiflik mekanikleri yavan
- Yan görevler sıkıcı
- Açık dünya etkinlikleri kısıtlı

Judgment incelemesi ile karşınızdayız. Sega'nın en köklü serilerinden biri olan Yakuza oyunlarının belirli bir kitlesi var. Uzun yıllardır devam eden seride bir Yakuza liderinin başından geçen olaylara şahit olduk. Ancak bu sefer suç dünyasının diğer tarafında göz atma zamanı geldi. Yakuza oyunlarının Spin-off'u diye tabir edilen, yani aynı evrende geçen başka bir karakteri, başka bir hikayeyi anlatan Judgment ile, bu sefer adalet kovalayan bir karakteri eski bir avukat, yeni bir dedektif olan Takayuki Yagami’yi kontrol ediyoruz. 

Judgment İnceleme

Judgment, Yakuza oyunlarıyla hemen hemen aynı mekaniklere sahip. Çok büyük olmayan bir açık dünyaya sahip oyun Yakuza oyunlarının geçtiği Kamurocho şehrinde geçiyor. Judgement’ta bir Yakuza üyesini değil, eski bir avukat yeni özel dedektif olan Takayuki Yagami’yi kontrol ediyoruz. Başarılı avukat Yagami, cinayet davasından beraat almasını sağladığı eski müvekkilinin kız arkadaşını öldürmesi, yaşadıkları evi de ateşe vermesiyle, adalet duygusunu yitirir. Avukatlığı bırakan Yagami, dedektifliğe soyunur. Suç dünyasıyla teması kesmeyen Yagami klasik kirli dedektif karakteri olarak yolunu bulmaya çalışır.

Judgment

Aldatan kocaları bulma, bilgi toplama gibi yan görevler dışında, ana amacımız Tojo klanı üyesi Yakuza Kıyohi Hamura'nın bir cinayet davasında suçlanıp göz altına alınınca, suçsuzluğunu kanıtlamak ve cinayet anında başka bir yerde olduğunu ispatlamak. Hem dedektif hem de eski avukat olan Yagami ile birlikte seri katil hikayesine evrilen cinayetlerin ardındaki sır perdesini aralamak için böylece iz sürmeye başlarız.

Yakuza oyunlarının oyun motoru Dragon Engine'i kullanan Judgment’ın rengarenk bir dünyası var. Judgment’ta  Hamura’nın suçsuzluğunu kanıtlamak için dedektiflik yeteneklerini kullanarak gizemli cinayet vakasını aydınlatmaya çalışıyoruz. Drone kullanıp kimlik tespiti yapmak, adam pataklamak kapı kilidi açıp binalara sızmak, kostüm değiştirmek, kafa kırmak sorgu yapmak, sorgu yaparken doğru soruları sorarak artı puan kazanmak, olay yeri fotoğraflarını inceleyip çıkarım yapmak, olay yerini fotoğraflayıp ipucu bulmaya çalışmak, şehirde dolaşmak, mağazaları gezmek, atari salonlarında zaman harcamak, Judgment'ın oynanış mekaniklerinden bazıları. 

Judgment

Judgment'ta Yakuza oyunlarında bulunan aynı dövüş mekaniği karşımıza çıkıyor. Geliştirici ekip aynı dövüş sitemini yıllardır üstüne koyarak yenilediği için Judgment'ın dövüş mekaniği çok iyi çalışıyor ve çok zevkli. Oldukça basit bir kombo sistemi bulunan oyunda kare ve üçgen tuşlarıyla çeşitli kombolar yapıyor, yuvarlak ile ise düşmanı tutabiliyoruz. R2 tuşu ile iki farklı dövüş stili arasında geçiş yapabiliyoruz. her iki dövüş stilinin de farklı komboları var.

Judgment

Yetenek ağacından yeni özellikleri açtıkça da yeni kombollar öğreniyorsunuz. Böylece oyunun dövüş sistemi hiç sıkmıyor. Hatta sürekli karşıma biri çıksa da pataklasam diye düşünüyorsunuz. Özellikle yaptığınız çeşit çeşit bitirici vuruşlar inanılmaz keyifli olmuş, mekana göre ve duruşunuza göre değişen onlarca farklı bitirici vuruş var. Hatta Yagami'yi biraz içirip sarhoş ettiğinizde dahi farklı kombolar ve farklı bitirici vuruşlar yapabiliyorsunuz.  Klasik uzak doğu dövüş filmlerinin o abartılı sahnelerinin içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Hem yaratıcı hem de bazen çok komik olabilen bitirici vuruşlar oyunun en eğlenceli yanı diyebilirim. 

Judgment

Judgment'tan 80’lerin Jackie Chan filmlerinin havasını aldım. Ara sahneler diyaloglar, karakterler, hikaye ilerleyişi filmi tadı veriyor. Dallanıp budaklanan hikaye her zaman merak ettiriyor ve sürükleyiciliğini koruyor. Ancak Yakuza oyunlarını oynayan oyuncular çok büyük bir yenilik beklemesin Judgment'tan. Oyunda çok derin bir oynanış mekaniği yok. Dedektiflik mekanikleri çok sıradan, önceki nesilden kalma bir oyun oynuyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Judgment çok keyifli dövüş mekanikleri ve film tadında ilerleyen hikayesi, Kamurocho'da yapabileceğiniz tuhaf ama eğlenceli etkinliklerle öne çıkan bir oyun. Hikaye odaklı oyunları sevenler için güzel bir alternatif olabilir. Yakuza serisini sevmeyen oyuncuların ise uzak durmasında fayda var. 

Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 29.10.2020 02:31
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.07.2019 13:47
pc ye çıkmamış mı??? aaa pc ci tayfaya yazık değilmi? über sonic uzay pc lerinde lol oynamak zorunda kalıyorlar ama.
MK Okuru
MK Okuru 30.07.2019 22:37
Gökhan o yorumların hiç birini ben yazmadım da bu nasıl bir egodur ve üzerine hakaret. Sakin ol adam anonim olarak sallamış boş ver gitsin. Hırslanıp hesap açıp link atıp laf etmeye değer mi?
MK Okuru
MK Okuru 16.07.2019 14:35
20:17 kripto pc ci konsolum var diye numara sıkıyor millete :D uzulme abisi sen de gider lol oynarsin :D
GokhanKocaman54
GokhanKocaman54 14.07.2019 20:17
ps4 Xbox one ve en iyisinden bir pc sahibiyim. şimdi git köşede ağla ahmak herif.

https://www.exophase.com/user/gokhankocaman/
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.07.2019 22:34
Ahmet hocam siz Youngblood inceleseniz kaç puan verirsiniz? (Judgment puanlamanız balon değil ve gerçekçi diye merak edip sormak istedim)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.07.2019 15:20
pc cileri alakadar etmeyen bir haber daha, peasant lari disari alalim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.07.2019 19:15
Yeni bir şehir modelleseler ve ya olanı genişletseler keşke. 15 senedir aynı şehir
MK Okuru
MK Okuru 11.07.2019 16:04
aynen arada sotenbori'e, nagoya'a falan gitmistik ama kamurocho'dan baska detayli ve buyuk bir harita ile karsilasamadik 2006dan beri.
Kalan Karakter : 300 Gönder
mvlttrhn
mvlttrhn 10.07.2019 12:51
Bıktık sizin şu Örümcek Adam reklamlarından. Arkdaş site girişinde anlarızda her sekmede her bağlantıya tıkladığımız da her habere tıkladığımız da karşımıza çıkıyor. Bu nedir ya yıllardır takip ettiğim siteden soğudum. Elbette reklam vs olacak ama siteye kullanıcı girişi yap dediğimiz de bile karşımıza çıkması saçmalık. Ayıptır yani.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×