Jump Super Stars

Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Çift ekranda anime dövüşlerinin zevki bir başka olur.
Nintendo ile biraz ilgisi olan her oyuncu, firmanın bütün karakterlerinin toplandığı Super Smash Brothers adındaki dövüş oyununu bilir. 4 oyuncu aynı anda müthiş bir kargaşanın içine girer. Hayatta kalmanızın tek yolu önünüze geleni pataklamaktır. Nintendo’nun en önemli oyunlarından olan Super Smash Brothers’ın çok iyi satış rakamlarına ulaşmasının sebebi de sanırım tek başına oyun oynamayı sevmeyen her Nintendo oyuncusunun bir de Super Smash Brothers oyunu alması. Anlayacağınız bu oyun arkadaşları ile vakit geçirmek isteyenlere göre yapılmış tam bir eğleance paketi. Nintendo bu tarz multiplayer oyunlara çok önem verdiğinden şimdi de Jump Super Stars adındaki bir oyunu Dual Screenler için hazırlıyor. Bu oyuna özellikle Super Smash Brothers fanları büyük ilgi gösterecektir.

Bu kadar ünlü dövüşçüyü bir arada görmek ne büyük bir şeref.

Japonya’nın en büyük anime şirketi olan Jump Comics ile Nintendo anlaşınca pek çok anime karakteri Jump Superstars’da birleşti. Dragon ball’dan Goku, kendi adını taşıyan anime’den Naruto, One Piece’den Monkey D. Luffy ve Boboboubo Boubobo, (animenin adını söylemek için bayağı uğraşmak gerek) Ichıgo %100, Death Note animelerinin karakterleri çift ekranlarımızda gözükecek. Bu animelerden ana ve bazı yan karakterleri yönetebileceğimiz oyunda karakter sayısının bir hayli fazla olmasını bekliyoruz. Karakterlerin yanı sıra arenalar da animelerden alınmış olacak. Mesela oyunun demo gösteriminde One Piece’teki korsan gemisi arkaplanda gözüküyordu. Her oyundan 2 arena alındığını düşünürsek en az 12 arenaya sahip olacağız ki ben daha fazlasının olacağını düşünüyorum; çünkü Nintendo bu oyun çok önem veriyor. Nintendo sırf bu oyun için Japonya da bir festival bile düzenledi. Ne de olsa Japonya’nın en ünlü karakterlerini bir araya getirdi, iyi bir tanıtım yapması şart.

Dragon Ball’dan Goku ile One Piece’den Luffy (Lastik çocuk) ülkemizde de anime izleyenler (çizgi film diyelim) tarafından çok iyi tanınıyor. Ülkemizdeki oyuncularda eminim bu oyuna gerekli ilgiyi göstereceklerdir. Bu animelerdeki karakterler kendilerine özgü hareketleri oyunda da yapacaklar. Mesela Luffy’nin kollarını uzatıp çok hızlı sallaması veya Goku ve Naruto’nun alev topu saldırıları animede olduğu gibi oyunda da bulunacak. Sıradan ve bazı özel vuruşları Y ve B tuşları ile yapacağız. X tuşu zıplamaya yarayacakken, A tuşu ise özel ataklar yapmamıza yarayacak, D-pad ise karakterimizin diğer özel saldırılarını yapmasına yarayacak. Özel saldırıları oyun sırasında bulacağımız özel itemlar sayesinde yapabileceğiz. Bu itemler ile enerji bar’ımızı dolduracak böylece rakiblerimizi kolayca devirebileceğiz. Rakibimizi devirmek için ise değişik bir sistem uygulanmış. Oyuncular 100 puan ile dövüşe başlayacak, zamanın sonunda en az puan kaybederse raund’u o kazanacak. Oyuncuların puanının sıfır’a ulaşması ve oyun dışı kalmaları çok zor olacak bu sayede 4 oyuncu da sürekli aktif olacak ve oyunun sonuna kadar mücadele edebilecek. Grafiksel olarak oldukça iyi gözüken Jump Super Stars, DS oyunları arasında en iyi grafikli olanlardan birisi olacak gibi görünüyor. Her ne kadar karakterler 2D olsa da modellemelerinin çok iyi yapıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca arka plan grafiklerin de bazı 3D ayrıntılar bulunuyor ve hepsi cıvıl cıvıl gözüküyor. Zaten DS’ye en çok bu tarz grafikler yakışıyor.

Zıplamaya hazır olun, Nintendo iş başında

Jump Super Stars gerçekten çok iyi atılmış bir adım. Bu tarz dünyaca ünlü animelerin karakterlerinin bir arada olması gerçekten heyecan verici. Ganbarion’a Nintendo’nun da destek vermesiyle Jump Super Stars çok başarılı bir yapım olacak gibi görünüyor. Dual Screen’in standart kablosuz network özelliği sayesinde oyuncular multiplayer modun zevkini de çıkaracaklar. Her yönden 4 gözle beklenmesi gereken bir yapım.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 16.07.2024 05:05
Kalan Karakter: 300 Gönder
Jump Super Stars
İlginizi Çekebilir