1/2

Kablosuz Klavye Mouse setleri

Oğuz Kayhan Torpil
Oğuz Kayhan Torpil 3.06.2010 - 12:31
Etrafınızı sarıp sarmalayan kablolardan artık bıktınız mı?
Etrafınızı sarıp sarmalayan kablolardan artık bıktınız mı? Özgürce hareket etmek istiyor musunuz? Cevabınız evet ise size bir kablosuz klavye mouse seti lazım demektir. Piyasada bir sürü çeşit varken peki hangisini almalı? Merlin’in Kazanı teknoloji departmanı sizin için şu sıralar çok popüler ve uygun fiyatlı olan iki klavye mouse setini, bir oyuncu gözüyle aldı ve inceledi.

Microsoft Wireless Optical Desktop Comfort Edition

Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 olarak ta bilinen setimiz bir adet Microsoft Wireless Comfort Keyboard 1.0A ve Microsoft Wireless Optical Mouse 2.0A’dan oluşuyor. Radyo frekansı ile çalışan setin alıcısı kullanışlı ve şık. Klavye üzerine herhangi bir ışık bulunmadığından Capslock, Numlock ve F-lock ışıkları alıcının üzerinde konumlandırılmış. Algılama mesafesi 2.5 metre ile sınırlı ve 1 metreden sonra sorun çıkarmaya başlıyor. Hem klavye hem de mouse 2 şer adet AA pil ile çalışıyorlar. Şarj etme özellikleri yok ve piller 3-4 ay dayanıyor.

Mouse’ta gri ve siyah renk hakim. Ergonomik yapısı ile gayet rahat ve ele iyi oturuyor. Klasik çift tuşun dışında aşağı yukarı ve sağa sola hareket edebilen ve aynı zamanda 3. tuş işlevini gören bir tekerlek mevcut. Bu tekerlek çoğu diğer mouse’un aksine dönerken kademesiz bir şekilde dönüyor. Yani “tırr” sesi ve hissi yok. Yatay kaydırma özelliği ise büyük resimlerde ve Excel dosyalarında bayağı işinize yarayacak. Fakat bu yeni bir özellik olduğu için oyunlarda kullanılamıyor. Mouse, genelde ortalama düzeyde tepki veriyor. Windows kullanırken sorun yok fakat oyun oynarken mouse’un hissizliği çok belli oluyor. Çoğu zaman takılma ve atlamalarla karşılaştım.

Klavyede de gri ve siyah renk hakim. Adından da anlaşılacağı gibi konfor ön planda tutulmuş. Microsoft’un icat ettiği Natural Keyboard tarzı konumlandırılmaları ile tuşlar yay şeklinde dizilmiş ve boyutları farklı farklı. Bazılarına garip gelebilir fakat oyun oynarken tuşların konumu yüzünden sıkıntı çekmedim. Ayrıca klavyenin alt kısmında siyah deriden yapılma ve çıkarılamayan bir bileklik bulunuyor. Hissi gayet güzel ve insan klavyeyi okşamaktan alamıyor kendini. F tuşlarının bir Microsoft klasiği olan başka özellikleri de var. Standard tuşlardan farklı olarak klavyede ekstra tuşların olduğu üç kısım dikkatimizi çekiyor. Sağ üst köşede, Microsoft yazısı ve numpad’in arasında sırasıyla Calculator, Logoff ve Sleep tuşları bulunuyor. Klavyenin en sol tarafında ise hilal şeklinde dizilmiş küçük boyutlu My Documents, Messenger, Mail, Calendar, Web/Home tuşları, bunların yanında ise aşağı ve yukarı hareket edebilen zoom slider’ı bulunuyor. Ortada ve en üstte ise parlak siyah plastik kaplama zeminin üstündeki media kısmı bulunuyor. Burada ses azaltma, yükseltme, kapatma ve play/pause, stop, fast forward, rewind tuşları bulunuyor. Ayrıca My Favourites tuşu ve 5 adet bookmark tuşu var. Bütün bu güzel özelliklerinin dışında klavyenin oyunlardaki performansı tam bir hayal kırıklığı. Saçma bir güç koruma mekanizması yüzünden klavye basılı tuttuğunuz bir tuşu birkaç saniye sonra devre dışı bırakıyor ve o tuştan parmağınızı kaldırıp tekrar basana kadar tuşu yok sayıyor. FPS oyunlarından yarış oyunlarına kadar tüm oyunlarda, bir tuşa uzun bir süre basmanız gerektiğinden bu klavye ile oyun oynamak tam bir işkenceye dönüşüyor. Yaptığım araştırmaların sonucunda bu sorunun bir çözümünün maalesef olmadığını gördüm. Microsoft ile yaptığım yazışmalarda ise “Sorunun farkındayız, cihazı aldığınız yere götürün ve bize ulaşmalarını sağlayın. Paranız iade edilecektir” gibi bir cevap bekliyordum fakat Microsoft’un her yerde dalga geçilen destek birimleri bu durumda da son derece saçma bir şekilde, önce destek için para istediler, daha sonra beni arayacaklarını söylediler. Bir hafta bekledikten sonra ikinci bir e-mail attığımda ise bu sorun için “çok yakında” bir hotfix çıkaracaklarını söylediler. Klavyenin herhangi bir sürücüsü olmadığından, programlamadan kaynaklanan bir olay olmadığından ve klavyeyi açıp, direk müdahale edilmeden sorunun çözülmesinin mümkün olmadığından dolayı bir hotfix çıkaracaklarını, çıksa bile sorunu halledeceğini hiç sanmıyorum maalesef. Oyunlarda hayal kırıklığı yaratan klavye yazı yazmak gibi gündelik işlerde ise yeterli. Sonuçta bu klavye mouse setini oyunlarla pek alakası olmayan kız arkadaşıma vererek az sonra inceleyeceğimiz ürünü almak zorunda kaldım.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×