1/3

Kane & Lynch: Dead Men

Kane & Lynch: Dead Men

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Hata dolu bir maceraya birlikte dalıyoruz!
Platformlar PC
Kane & Lynch: Dead Men
  • Yapımcı - Yayıncı IO Interactive - Eidos
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 64
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Ana karakter modellemeleri iyi, güçlü bir sistem istemiyor, Jesper Kyd imzalı müzikler, seslendirmeler iyi, Fragile Alliance modu ve senaryosu
Eksiler Önemli karakterler dışındaki görsel orta düzeyde, fiziklemedeki bazı hatalar, bazı ses efektlerinde sorun var, yapay zeka, aşırı çizgisel, program hataları var
Barkod kafalı kahraman Hitman’i herhalde tanımayan oyuncu azdır. Suikast yapmak, görevden göreve koşturmak, gizli ve sessiz bir şekilde işi bitirmek çoğunu Hitman serisinde yaşamıştık. 2006’da çıkan son oyunuyla beraber, karizmatik barkod kafayı son bir kere daha kontrol ettik ve yeni macerasını beklemeye başladık. Gerçi beşinci oyun da yolda geliyor. Ünlü Hitman’nin arkasınd Io Interactive bulunuyor. Kendileri Hitman dışında Freedom Figthers gibi bir klasiği oyunculara kazandırmıştı. Normal bir musluk tamircisinden, işgale karşı olan bir isyancıya nasıl dönüştüğüne şahit olmuştuk. Yapım aksiyonu iyi pekiştirip, hatırlanacaklar arasındaki yeri aldı. Başarılı iki proje arkasından Io Interactive, yine aksiyon dolu bir oyunu Kane & Lynch: Dead Men’i duyurdu. Birbirini sevmeyen iki azılı suçlunun bir araya gelip, takım olarak harika bir aksiyon yaşanacağını vurguluyorlardı. Aynı konsepti kullanan EA Games’in Army of Two’dan önce Kane & Lynch: Dead Men; X360, PS3 ve PC’ye konuk oldu. Şimdi Kane ve Lynch’in takım oyununu yönetiyoruz.

Cidden ölü adamlar

Oyunun hemen başında Kane ve Lynch’i bir araç içinde götürülürken buluyoruz. Lynch, Kane’e kafasını koruması gerektiğini söylüyor ve kaza oluyor. Kane ve Lynch kazadan sağ kurtuluyorlar ve oyun burada başlıyor. İlk bölüm hem kaçış kısmını oluşturuyor hem de neyi nasıl yapacağımız da gösteriliyor. Bağlantılı olarak yapımın konusuna da burada değinmek istiyorum. Kane’nin gerçek adı aslında Marcus. Birgün oğlu Kane’nin silahını evde buluyor ve kendini öldürüyor. Kane bu olay sonrasında ailesini terk edip, Amerika’dan ayrılıyor. Yasadışı işlere giriyor. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra, son işi olan değerli elmasları çalıp geri dönüyor. Ancak burada yakayı ele veriyor ve polisler tarafından yakalanıyor. İlk bölümde de Lynch’le beraber aslında idam edilmek üzere götürülüyorlar. Ancak götürüldükleri sırada kaçmalarının sağlanması tamamen düzmece. Kane’nin eskiden bağlı bulunduğu örgütün bir planı. Çünkü örgüt Kane’den elmasları istiyor, yoksa karısını ve kızını öldüreceklerini söylüyorlar. Kane’e elmasları geri getirmesi için belli bir süre veriyorlar. Kane’nin kader arkadaşı Lynch ise tam bir psikopat. Böylece macera başlıyor.

Çıkmadan önce reklamı yapılan oyun, düz bir aksiyon ve sadece Kane karakterini yönetiyoruz. Ekürimiz Lynch’i kontrol edemiyoruz, kendisi yapay zeka kontrolünde. Oyunda genelde Lynch’le beraberiz, ancak bazı zamanlar Lynch olmadan başka kişiler yanımızda oluyor. Takım arkadaşlarımıza koruma, saldırı ve takip et olarak üç farklı emir veriyoruz. Verdiğimiz talimata göre onlarda uygulamaya çalışıyorlar. Ancak emirleri uyguladıkları beli değil. Çünkü yapay zeka gerçek bir geri zeka. Adamlarımız verdiğimiz komutlara uymayabiliyor veya bir yerde takılı kalabiliyorlar. Hatta Lynch’in bir yerde takılıp, takıldığı yerden çıkmak için 360 derece döndüğü gibi garip olaylara şahit olabilirsiniz. Bazen çok basit bir şekilde ağır yaralanabiliyorlar ki, cidden bunlar saçma bir şekilde oluyor. Aynı şekilde rakiplerde bundan nasibini almış. Karşınıza çıkan düşmanlardan korkmanın bir manası yok, genelde alayı keklik. Bir engelin arkasına bir kere saklanıyorlar ve hemen arkasından ördek gibi ortaya çıkıyorlar. Vurulmaları kolay oluyor. Aynı şekilde vatan kurtaran şaban gibi, üstümüze doğru koşturup ateş ederek gelenler var. Bunların işini bitirmek diğerlerinden çok daha kolay. İlk bölümde polislerden kaçarken garaja geldiğimde, garajı basan polislerden bir tanesi eğilmiş öyle ilerliyordu. Aynı şekilde bende karakterimle eğilerek yanında gidiyordum ve dönüp ateş etmedi bile(!) farklı zorluk seviyeleri de yapay zekayı paklamıyor. Sadece oyun biraz daha zor oluyor ve ateş ettiklerinde daha çok can acıtıyorlar o kadar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×