Karakılıcın Dövülüşü

Yusuf Ünal
Yusuf Ünal 3.06.2010 - 12:31
Kitap Merilon adındaki bir dünyada gelişen olaylar üzerine kurulu.

Daha önce news köşesinde haberini vermiştim bu kitabın tanıtımının olucağını elimi hızlı tutuyım dedim ve karşınızda Karakılıcın Dövülüşü.İlk önce genel bir bilgi verelim; efendim kitap bu güne kadar yayınladıkları pekçok fantezi edebiyatı kitabı ile bütün FRP severlerin gönlünü kazanmış bir kuruluş olan İthaki yayıncılık tarafından bizlerin beğenisine sunuldu.Yazarlar ise dediğim gibi Margeret Weis ve Tracy Hickman ikilisi.Niran Elçi tarafından Türkçe'ye çevrilen kitabın, çeviri açısından mükemmel olduğunu belirtmek istiyorum.Zaten takip edenlerde bilir bütün İthaki yayınlarında aynı kaliteyi bulmak mümkün.

Kitap Merilon adındaki bir dünyada gelişen olaylar üzerine kurulu.Dünyanın en büyük özelliği ise büyünün yaşam sayılması. Zaman ve meken ise bizim dünyamıza uyarlamak imkansız çünkü alternatif bir dünyada geçiyor hikaye, ama Merilon'un Dünyadan tamamen farklı olduğunu söylemek de imkansız bir defa kitap aslında şu anda yaşadığımız dünyanın bir uzantısı kıvamında tasarlanmış.Şöyle ki, tarihi kısımlardan çıkanlara göre Merilon eskiden teknelojinin had safhada olduğu ama büyünün buna nazaran kısıtlı olduğu bir dünyaymış, ama insanlar barış içinde yaşıyamamışlar ve pekçoğumuzun disütopyası olan 3.dünya savaşı kıvamında birşey çıkmış insanlar arasında ve teknoloji yanlıları ile büyü kullanıcıları savaşmışlar. Savaş ölümcül ve iğrenç yüzünü göstermiş, pek çok insanı öldürürken dünyayada büyü sayesinde evrim geçirmiş insan dışı yaratıklar getirmiş.Savaşı büyücüler kazanmış ve teknolojiyi büyünün 9. gizemi sayıp yasak gizem ilan etmişler.Geçmişten ders aldıklarını sandıkları içinse büyüyü yaşam ilan etmişler zaten bu kısımdan sonrada herşey çığrından çıkıyor ve müthiş bir disütopya olan Merilon dünyası ortaya çıkıyor.... Konsusu ise Alemin(İnsanlar arsında yaşanan yere verilen isim) tüm Piskopos'larına iletilen bir Kehanetin gerçekleşmesini konu alıyor.

....ve tanrı bizimle konuşmuştu''Kraliyet Soyu'nda, ölü olan ama yaşayacak olan, tekrar ölecek ve tekrar yaşayacak olan biri doğacak.Ve o geri döndüğünde, elinde dünyanın yıkımını tutuyor olucak.'' daha fazlasıda gelebilirdi ama tam o anda sevgili Piskopos'umuz korkunç bir çığlık kopardı...

Kitabın anakahramanları Joram adındaki bir gençle, Saryon isminde orta yaşlı birisi.Joram büyü güçlerinden yoksun doğuyor ve ona ait olan herşeye daha 3 günlükken veda etmek zorunda kalıyor.Annesi ile birlikte saraydan uzaklara kaçıp çiftçilerin yanına yerleşiyor ve annesinin ona öğrettiği elçabukluğu sayesinde ''ölü'' olduğunu gençliğine kadar saklıyabiliyor, ta ki birgün gelipte ölü olduğu anlaşılana kadar ve umutsuz bir kaçışa başlıyor...

Saryon ise matematik dahisi bir katalist öğrencisi iken büyünün ona yetmediğini anlıyor ve 9.sanat olan teknolojiye merak salıyor, bir gün yaşadığı katedralin kütüphanesinde yasak bölge olan teknoloji kısmına gizlice girmeya çalışırken yakalanıp hayatının değişmesine sebep oluyor.Daha sonra kırk küsür yaşlarında iken tarikatı için bir göreve çıkıyor.''Ölü adamı'' avlamak için yabani topraklara gidiyor ve burda kendini herzaman merak ettiği teknolojistlerin içinde buluyor...

Aslında kitap güzel ve klasik bir Margeret Tracy işbirliği örneği ama ben yinede Saryon karakterini ve kitabın getirdiği disütopyayı tekrar olarak gördüm, çünkü şahsi görüşüme göre; Saryon karakteri Ölüm Kapısı serisinde ki Alfred'e çok benziyor, aynı zaamanda kitabın savunduğu büyük savaş sonrası büyüye dönüş fikri yine Ölüm Kapısı Serisini oluşturan fikirin aynısı.Bunlar benim şahsi çıkarımlarım, herkese göre değişiklik gösterebilir tabi ki.Bu yorumlar sizi etkilemesin kitap kesinlikle süper ve okunması gereken kitaplar arasında..Yerini kütüphanenizde hemen ayarlayın ve okuyun.

Kara Gül Şovalyesi tanıtımında okuduğum bir uyarı beni etkiledi.O uyarı tahmin ettiğiniz gibi fason,ofset yada korsan her ne diyorsanız o vasıfta ki kitaplar üzerineydi.Bende tüm okuyucuları emeğe olan saygıya davet ediyorum.Yayıncılar,yazarlar,ve daha sayamadığımız pekçok kişi bu kitaplar için çalışıyorlar ve sonrada insanların gidip birkaç milyon için hırsızlara para kazandırıyorve bu, bence sağlıklı bir davranış değil.Ben kendi adıma bütün kitaplarımı orjinal alıyorum ve unutmayın ki o korsan kitaplar alındıkça bir daha hiçbir yeni kitabın Türkçesi'ni bulamazsınız; ne korsan satan tazgahlarda, nede kitapçılarda.

Neyse herkes eminim bu olaya gerekli sağ duyuyla yaklaşıcaktır.Hepinize burdan selam yolluyorum, umarım bu açıklamalar bir yerlerde birilerine yararlı oluyordur....
1.Cilt Karakılıcın Dövülüşü:Görkemli büyü, fantazya ve macera destanı Karakılıç Üçlemesi'nin ilk cildi.

Seri'nin önümüzdeki aylarda yayınlanacak diğer kitapları:
2.Cilt Karakılıcın Yazgısı
3.Cilt Karakılıcın Zaferi

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 3.08.2021 07:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
Karakılıcın Dövülüşü

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×