Karanlık ve Işık

Yusuf Ünal
Yusuf Ünal 3.06.2010 - 12:31
İki zıt kutbun heyecan dolu maceralarına buyrun...

Yayım Evi: Arka Bahçe
Yazar: Paul B. Thompson, Tanya R. Carter
Çevirmen: Aslı Alp
Kapak Resmi: Jeff Easley
Sayfa Adedi: 418

Bu yazımın konusu 2003 senesinde piyasaya çıkan başlangıçlar serisinin ilk kitabı olan Karanlık ve Işık. Bu seri EM dünyasının ana serisi olan Cronicles' ın öncesi anlatıyor. Yani Cronicles'ın başında bahsi geçen maceralar bu seride konu ediliyor. Okuyanlar bilir, Cronicles'ı, ana karakterlerimiz Ansalon' da olan gelişmeleri öğrenmek ve kendi özel işlerini halletmek üzere SonYuva hanında yaptıkları son toplantı ile ayrılırlar- tabii ki 5 sene sonra yeniden aynı yerde buluşmak üzere-, işte bu seri de tek tek tüm kahramanların bu çıktıkları seyahatlerde yaşadıklarını anlatıyor. Bu serinin ilk konusu ise Sturm Brightblade ile Kitiara Uth Matar. Sturm babasının mirasını aramak üzere Solmania' ya doğru bir yolculuğa çıkmak üzeredir, Kitiara ise yeni yeni paralı asker olmuştur ve bazı görevleri vardır. İşte bu iki zıt kutubun hikayeleri ortak bir yol üzerinde buluşur ve birlikte seyehat etmeye karar verirler. Sturm iyilik adına çalışmak isteyen birisidir ve tek hayali babasında kalan miras ile Solamniya şövalyesi olmaktır, Kitiara ise para ve güç nerede ise orada olan fettan bir güzeldir ( Evet şahsi görüşlerim, ne olmuş:)). Birbirlerine tamamen zıt olarak gözüken bu ikilinin ortak noktaları ise savaşçı ruhlarıdır.

Aslında hikaye yine adet olduğu üzre Son Yuva Hanı' nda başlıyor fakat bu sefer asla akıllara gelmeyecek yerlere kadar uzayıp halkalanıyor. Olayı özetlemek gerekirse; Sturm ve Kit yola koyulurlar fakat başlarına ejderhalardan bile büyük bir felaket gelir. Bu felaket ise gnomların ta kendisidir. İlk önce gnomlara yardım eden ikili zaman kazanmak için gnomların uçan gemilerine binerler. Planları; at üstünde gidilecek yorgun ve uzun yolculuğu kısaltıp konforlu bir hale getirmektir. Fakat gnomların uçan gemileri de diğer tüm gnom icatları gibi hatlarla doludur ve gemi yolculuğu bir süre sonra tam bir felakete dönüşür. Tam gemi düşecekken gnomların cin fikirleri(!) sayesinde gemi tamir edilir ve irtifak kaybetmekten kurtulup yeniden yükselmeye başlar. İşte burada da asıl sorun baş gösterir ve gemi mürettebatı yaptıkları araştırmalar sonucunda geminin gittikçe kırmız ay Nuitari' ye yaklaştığını anlar. Bir süre sonra Kırmızı Ay' a konan gemi içinde taşıdığı yolcuları sonu olmayan bir maceraya sürükler.İşte kitabın kısaca konusu böyle.

Snuçta kitap çok sevilen iki ana karakter ve tüm okuyucular tarafından sevilerek takip edilen gnom ırkını konu edinince insanda ister istemez kitabı okumak istiyor. Ama kazın ayağı böyle değil ne yazık ki bazı yönlerden. Öncelikle kitap Kit ve Sturm karakterini taşıyamıyor yani bizlere istediğimiz bilgileri sunmaktan aciz kalıyor zaman zaman. Türk okurunun alıştığı Margeret Weis ve Tracy Hickman tarzı karakter çözümlemeleri pek yok. Bunun yanında kitabın dili meşhur destansı EM ruhuna yakışmayacak denli masalsı ve çocukça. Fakat bunların yanında bu kolay dilin yaraları da yok değil. Kitap oldukça akıcı ve rahat okunabiliyor örneğin bu sayede. Ben kitabı elime aldığım gün bitirdim mesela. Yani kitap gnomların şapşallıklar,ı Sturm' un karizması ve Kit' in cazibesi ile birleşip güzel bir hava yaratıyor, fakat söyledikleri sizi kandırmasın,bu kitap asla bir Cronicles veya Legends değil. Yani sözün özü bu kitabı fazla bir şey beklemeden okuyup eğlenmelisiniz.

Bir kaç kelimede kitabın Türkçe çevirisi hakkında söylemek istiyorum. Kitap ne yazık ki alıştığımız güzel Arka Bahçe çevirilerinden değil. Bazı yerlerde çeviri tutarsızlıkları ve tıkanmalar var. Bunların yanında daha önce Türkçe'ye çevrilen bazı ırklarda, farklı kelimelerle bu kitapta yer almış. Yani günümüzde bu kadar çok kitap çevirisi yapılırken, özelliklede kural kitapları Türkçeleştirilirken hala olarak bir fantezi dili yakalanılamaması kabul edilemez bir durum bence. Bunun dışında yinede kitabın genelinde başarılı ve kaliteli bir çeviri hakim. Çeviri vasatı aşamasa da orijinaline sadık kalınan kapak resmi ile kitap beni memnun etti, zaten sevdiğim bir ressamın elinden çıkan bu güzel tasvir kitabın alıcı kitlesini bence oldukça memnun ediyordur. Sözün özü Krynn diyarını seven okuyuculardansanız , özellikle de benim gibi Kitiara ve gnom aşıklarındansanız kaçırılmayacak bir eser. Son söz olarak bu kitabı alın ama orijinalini alın yoksa bir gün gelip de asla Türkçe kitap alamazsınız diyorum. Ve son defa son olarak (!) iyi eğlenceler...

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2021 14:56
Kalan Karakter : 300 Gönder
Karanlık ve Işık

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×