Kayıp gezegenden düşen asteroid parçalarından elmas çıktı

Kayıp gezegenden düşen asteroid parçalarından elmas çıktı

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 23.04.2018 - 12:55
Astreoid 2008 yılında Nubye çölüne düşmüştü

İsviçreli bilim adamları yine enteresan bir keşfe daha imza attı. İsviçre’nin EPFL üniversitesi bilim adamları, Sudandaki Nubye çölüne düşen 2008 TC3 adındaki asteroidin içinde, bundan milyarlarca yıl önce parçalara ayrılmış, kayıp bir gezegende oluşmuş olabileceğini düşündükleri elmaslar buldu.

Kayıp gezegenin parçalarından elmas çıktı

2008’ de Sudan’ın Nübye çölünde patlayarak, parçaları 37 kilometrelik bir alana yayılan yaklaşık 50 asteroid parçası, incelenmek için toplanmıştı. İsviçreli bilim adamlarına göre Dünya’da çıkarılan elmaslardan yüzde 58 oranında daha sert olan bu elmasların içinde bulunan kalıntılar, dünyadaki elmasların içeriğiyle aynı ki bu da yeni keşfedilen bir durum. Çünkü daha önce uzaydan gelen göktaşlarında bulunan elmaslarla, dünyadaki elmasların içerdiği kalıntıların aynı olduğu bilinmiyordu. Yapılan ölçümlere göre, bu elmaslar en azından Merkür ya da Mars kadar büyük bir gezegende oluşmuş olabilir. Elmasların, hangi gezegenden gelmiş olabileceği bilinmiyor. Zira bu gezegenin, milyarlarca yıl önce parçalara ayrıldığı düşünülüyor.Tabii bizim aklımıza hemen, acaba kuyumcu’da bozdursam ne kadar eder? gibi bir soru gelse de, İsviçreli bilim adamları bu elmasları inceleyerek Dünya’nın oluşumuna dair, bulmacanın eksik parçalarını tamamlamayı düşünüyor. İlgili araştırmanın ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kayıp gezegenden düşen asteroid parçalarından elmas çıktı

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 20.01.2021 07:20
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.04.2018 16:47
Şaban bu ne? O ne? Aaa elma! "S" koy. Ne oldu? SELMAAA...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.04.2018 15:15
yine isviçreli bilim adamları
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×